מגזין

הרוב לא תמיד קובע

דווקא במקום קטן, מול קהל מצומצם, הרשתה לעצמה "איזבו" לתת הופעה פחות שיגרית ומוצלחת מאוד. אודי ניב חזר לרוקסן

מאת אודי ניב. 03-12-2008

תגיות: אודי ניב, הופעות חיות, Izabo

הרוב לא תמיד קובע

"איזבו" הוציאה לפני מספר חודשים את אלבומה השני לאחר 15 שנות פעילות. למרות הייחוס של התקשורת, ששייכה אותם לדור הרוקסן, "איזבו" לא באמת שייכת לאותה חבורה מיוחסת. היא אומנם הספיקה להופיע לא מעט במועדון האגדי, אבל היא לא באמת שייכת לאותן להקות שמסמלות אותו. (וכבודה במקומה מונח לא פחות). הסיבה לדעתי שבכל זאת משייכים אותה לאותו "דור הרוקסן" (ובצדק), היא הרושם שהשאירה באותן פעמים שהופיעה שם. אותו רושם שנשאר חרוט גם אצלי בראש מאז גיל 13. אותו זיכרון בו אני יושב על כתפיו של בן דודי, ורואה את להקת "איזבו" לראשונה בחיי בהופעה ומבין, כבר אז, כמו כל הנוכחים,  ש"איזבו" היא לא סתם עוד עוף מוזר (וטעים) בנוף המקומי.

"איזבו" פתחה בהילוך גבוה את סיבוב ההופעות הנוכחי. ההופעות הראשונות היו מלאות עד אפס מקום ושלא כאופייני לה, "איזבו" גם יצאה מהנישה התל-אביבית וחרשה את הארץ. כיף גדול לראות אותה מצליחה למלא את הלבונטין במשך שלושה ערבים ברצף. אבל באותן הופעות מלאות, בהן הקהל מרוכב לא רק מהגרעין הקשה של מעריצי הלהקה, "איזבו" לא תמיד מרשה לעצמה לאלתר ולעשות מתיחות פנים לשירים. בדרך כלל, נהוג לקבל מהם את אותם ארבעה נגנים מקצוענים ששומעים בדיסק. בהופעות קטנות יותר, כמו זו שהתרחשה השבוע במועדון הבנקס, הם דווקא כן מרשים לעצמם קצת יותר.

סדר השירים אמנם נשאר זהה לחלוטין לזה שנוגן במהלך כל סיבוב ההופעות שלהם, אבל ההקדמות לשירים, שנעשו לרוב על ידי שם טוב והגיטרה, היו ארוכות מתמיד. באופן קצת תמוהה, מתוך 13 השירים המנוגנים רק חמישה מהאלבום החדש. וכמו באלבומם החדש, שהמשיך לגמרי את הקו של האלבום הראשון ולא בהכרח חידש, גם כשמדובר בהופעה, במקרה של איזבו זה פשוט מספיק.

לבמה עלו ארבעה גברים. כן! גם אנחנו הרמנו גבה. שירי הדר, קלידנית הלהקה, הייתה חולה ולא יכלה להיות נוכחת בהופעה. יקי גני (רוקפור),היה הבחורצ'יק הנחמד שעלה במקומה וכונה על ידי רן שם טוב "אלוף הסינתיסייזר". גני אכן עשה את העבודה במקצוענות ובדיוק, רק חבל שלקחה לו חצי הופעה עד שהוא הפשיר והוציא חיוך. בכל זאת, לא קל להיכנס לנעלה של הדר.

ההופעה נפתחה עם אחד השירים המדבקים של הקיץ החולף, Slow Disco ונדמה היה ששם טוב וחבריו קצת נבוכים מכמות האנשים שהגיעה להופעה (ומהגרופית הצעירה מלאת הפירסינגים, שדווקא כן הגיעה ונעמדה בקדמת הבמה חמושה בחיוך דבילי שלא יורד במהלך כל ההופעה) אלא שהחום והאהבה שהרעיף הקהל שבכל זאת הגיעו להופעה, שינו את זווית התמונה והפכו את ההופעה למיוחדת ואינטימית יותר.

כשאיזבו על הבמה הם מנגנים במקצוענות מעוררת קנאה. את השליטה האבסולוטית של מנצור במערכת התופים שלו הוא הראה לנו לא רק במהלך השירים, אלא גם בקטע סולו עצבני שנפתח כשמנצור לא השתמש כלל במקלות התופים שלו ונמשך למפגן כישרון מתפרץ ואגרסיבי של שלוש דקות. יונתן לוי ריקד עם האצבעות, הקפיץ את המיתרים ועשה פעלולים ללא הרף משל היה ה"הארלם גלובטרוטרס" של הבס. שירים כמו Sky, ו Cook Me קיבלו נפח וגוון נוסף כשהוארכו לטובת הכימיה שלו עם שם טוב. וההבנה שנוצרת ביניהם ממבט וחיוך הופכים את קטעי הג'אם של הערב, למכריעים בין עוד הופעה טובה להופעה טובה באמת שלהם.

לפני מספר חודשים ערכתי ראיון עם שם טוב, שבסופו גנבתי עוד מספר דקות שיחה איתו, בהן הסביר לי, בין היתר, מדוע הם אינם מבצעים שירים מהאלבום הראשון והגנוז. אך אני בשלי עדיין מחכה לרגע בו יעלו לבמה עם שיר מתוך Movie Maker, בדיוק כמו שאני זוכר אותם, באותה פעם ראשונה במועדון הרוקסן, בעוד אחד מאותם לילות, שמשנים לך את החיים.

צילום: דביר צברי

תגובות

 • אחד שהיה שם

  אחלה כתבה, מפורטת ומדויקת, אם לא הייתי הולך להופעה הזאת - ואז קורא אותה - הייתי מתבאס אחושרמוטה. הייתי מוסיף גם כמה מילים על המקום (אחלה! ,והסאונד (סבבה!) . רק דבר אחד ממש הפריע לי בכתבה. הבחורצ'יק הנחמד על הקלידים - יקי גני מ רוקפור - אולי אני קטנוני, אבל בן אדם שכותב על ההופעה, ומן הסתם לא שילם שבעים שקלים על כרטיס, יכול לעשות מאמץ קטן (מאוד) בשביל לידע את חמשת קוראיו במה הדברים אמורים, ולברר מי היה המחליף של שירי הדר. וכדי לא לסיים בטונים צורמים - יש לי ארבעה שירים של איזבו מהרוקסן, בוידאו. אעשה לך עותק בתמורה לעותק מהאלבום הגנוז.

  דקסטר בוכניק, 03-12-2008 23:46

 • יו דקסטר

  לא חשבתי על זה כך. וחבל! אתה פשוט צודק ! וגם אם כן הייתי משלם בשביל אותו כרטיס.. לכל השותפים מגיע קרדיט. טועים-לומדים. :) ו.. העותק שלך כבר אצלי בתיק.

  אודי ניב, 04-12-2008 08:34

 • יו אודי

  תודה על הפירגון, קודם כל, ושנית, ברצינות, מה אני יכול לעשות כדי להשיג עותק של האלבום הזה? חיפשתי קצת באינטרנט, סולסיק וכאלה, לא מצאתי כלום. הכרתי פעם מישהו שהיה בארמן בג'ה פן והיה לו את זה, אבל איבדתי את עקבותיו. אנא ממך, תן כיוון! תודה נ.ב. - רציתי לשלוח לך מייל אישי, אבל התבחבשתי טכנית, לכן בשלב זה אני לא מזדהה.

  דקסטר בוכניק, 04-12-2008 21:06

 • דקסטר

  udiniv@gmail.com כתוב לי , נמצא דרך להעביר לך את העותק של הדיסק הגנוז

  אודי ניב, 04-12-2008 23:04