מגזין

חואן כמו שהוא מהלך לו

חואן מקליין, מייסד ונביא של תנועה מוסיקלית שדוחה את הקונספט של המינימל-טכנו, יגיע לסשן בברזילי

מאת קול הקמפוס. 02-12-2008
חואן כמו שהוא מהלך לו

מאת: ירון דיפ'ה

חואן מקליין הוא יותר מעוד די'גיי שמגיע כחלק מסרט נע של אומנים שנוחתים לאחרונה בעיר,הוא מיצג תנועה מוסיקלית שלמה ומשמש כקודקוד של אחד ממוסדות החשובים של המוסיקה האלקטרונית העדכנית.

כדי להבין על מה מדובר צריך לקחת צעד אחורה ולהסתכל במבט כולל על מה שקורה בשוק המוזיקה האלקטרונית בשנים האחרונות. איפשהו בתחילת שנות האלפיים החליטו הבליינים ברחבי העולם שנמאס להם מהסאונד האפלולי (פרוגרסיב), הזול (אלקטרו) והצפוי (האוס) והחלה משיכה לשני זרמים עיקריים.

האחד שמבוסס בברלין וזכה לשם הכולל "מינימל" דוגל ברעיון של מוזיקה אלקטרונית מתקדמת לא מתלהמת עם דגש על אסתטיקה ופתיחות מחשבתית. בתוך חודשים אחדים הפך הטכנו המינמלסטי מז'אנר של גיקים ומאזיני טכנו מתקדמים, למגפה שהשתלטה על טובי המועדונים של אירופה, כשלאחרונה כל המגמה הזו פונה לכיוון האוסי ואורגני יותר .

מנגד, קמה תנועה שלא יכולה לסבול את הקונספט שהציע רעיון המינימל-טכנו ודגלה בחיבור האלקטרוניקה לדיסקו, אינדי ורוק, כלים חיים, להקות של ממש, זמרים וקריצה לעולם המיניסטרים. בראש המגמה הזו עומד הלייבל DFA שמרכז לתוכו את מובילי הז'אנר הרכבים כמו "הוט צ'יפ", "הרקולס אנד לאב אפייר", ו- "אל-סי-די סאונדסיסטם".

בעוד שצעירי ישראל נעים כעדר אחרי מוזיקה מקומית בינונית ודיי מיושנת, ההרכבים שהזכרתי הספיקו לפרוץ לתודעה של רוב צעירי אירופה, להפציץ בפסטיבלים ענקיים, להצית רחבות ריקודים, ליצור אופנה אלטרנטיבית חדשה והכי חשוב להביא משהו חדש ומרענן שגרם לרבים להחזיר את האלבומים של בוב דילן ופינק פלויד לארגז של אבא ולהתחיל לחשוב מחוץ לקופסת הבינוניות.

ואיך כל זה מתקשר לחואן מקליין? ובכן חואן יחד עם ידידו ג'ימס מרפי נחשבים לנביאי ומייסדי התנועה שהוזכרה. העבודה המדויקת והמאומצת שלהם מאחורי "די.אפ.אי" הביאה את הלייבל למעמד של מוסד מוזיקלי שמכתיב טרנדים ומצביע על ההתפתחות המוסיקלית הבאה.

      

מקליין כאמן מחזיק ביכולות הפקה ותקלוט מדהימות וגם ברקורד לא מבוטל של עשייה ואם הבייטים שלו שנמצאים בקישורים למטה סיקרנו אתכם או גרמו לדקירה הקטנה הזו בבטן שכולנו מכירים.

The Juan Maclean - Give Me Every Little ThingThe Juan Maclean - Happy HouseHercules and Love Affair - Blind

The Juan MacLean - Live Acid (DFA/ N.Y) iCool Kids Of Death - Live (Poland) iברזילאי - 4.12,  חמישי, 23:00

תגובות