מגזין

תעשו לי קרפד

"אטליז" השיקה קליפ אנימציה לשיר "היי" בהופעה חגיגית. אודי ניב שוחח עם גיא בן שיטרית, גיטריסט ומייסד הלהקה, במאי ויוצר הקליפ

מאת אודי ניב. 26-11-2008

תגיות: אודי ניב, ראיון, Eatliz

תעשו לי קרפד

את "אטליז" כבר מזמן אין צורך להציג, במיוחד לא בפני קוראי ומאזיני קול הקמפוס. אבל ייתכן שאני לא היחיד שפספס את העובדה שגיא בן שיטרית, גיטריסט ומייסד הלהקה, הוא גם אנימטור (או כמו שיש לומר בעברית מנפיש) מוצלח לא פחות.

כמרבית הלהקות הישראלית, "אטליז" היא מסוג הלהקות שלוקחת את הזמן. שש שנים לקח לה להוציא את אלבום הבכורה שלה, שבע שנים לקח לה להתחבר אל פלאי הטכנולוגיה ולפתוח אתר משל עצמה, שנתיים וחצי לקח לה מאז הפריים הראשון של הסטורי בורד (דמיינו את הציור הראשון בקומיקס לצורך העניין) שסרקו למחשב ועד השקת הקליפ הרשמית. למזלנו, בכל נקודת דרך הם משאירים בידנו יצירה שתחפה על הזמן שיעבור עד להפתעה הבאה.

הקליפ הראשון שהוציאה הלהקה לשיר Attractive היה גם כן קליפ אנימציה, שזכה לתשבוחות רבות ולאחרונה נכנס לרוטציית שידור ב-MTV אירופה. במקביל, מעברון מתוך הקליפ זכה בתחרות MTV Art Break. סרטון האנימציה החדש שלהם, הוא למעשה סיפור פנטזיה קצר, שנרקם בטכניקת תלת מימד בשילוב עם עבודת פוסט מדוקדקת, אשר הקנתה לו מראה ואווירה ייחודים, צבעוניים שמהלכים על הקו שבין תמימות ובגרות. גם הקליפ הזה מציב אותם במרכז העניינים בתחום הסרטונים ומועמד לזכיה בתחרות טקס פרסי האינטרנט שנערך השנה בשיתוף עם האתר עם אתר וואלה!, שם יהיה ניתן גם להצביע לטובת הלהקה.

תפסנו את גיא בן שיטרית, גיטריסט ומייסד הלהקה, במאי ויוצר הקליפ לשיחה טלפונית. 

למרות העיסוק המקצועי הממושך שלך כאנימטור, רובנו מכירים אותך מעולם המוסיקה. למעשה זו הפעם הראשונה שאתה יוצר חיבור בין שתי עולמות היצירה שלך.

"מי שמכיר אותי מתחום המוסיקה, אולי היה פחות מודע לעבודה שלי כאנימטור. זו אכן הפעם הראשונה שאני עושה חיבור בין המוזיקה לרעיון האנימטיבי, לתסריט או לבימוי. מעולם האנימציה מגיעה הפרנסה בכדי שאוכל להוציא כסף על מוסיקה. ממוסיקה אני לא עושה כסף. עדיין לא. אני אנימטור אותו זמן שאני מוסיקאי שזה ליתר הדיוק 12 שנה. מאנימציה אני מתפרנס וממוזיקה אני רק מבזבז". 

מי שלא עוסק באנימציה, אינו יכול להבין את הליך הכנת הקליפ. ספר לנו מה זה אומר למעשה ליצור, לכתוב ולביים סרטון אנימציה שכזה?

"מן הסתם זה מתחיל בקונספט, רעיון כללי. משם מתחילים לפרק את זה לפרטי פרטים; הכול התחיל בכל מיני דימויים שרצו לי בראש ופלאשים של כל מיני סצנות ובימויים שראיתי במהלך האזנה לשיר. לאט לאט נרקם גם הסיפור לתוך העניין ומצאתי התחלה וסוף לסיפור.

ההיבט הראשוני מתחיל בסקיצות ואיורים של איתן ויישנטוק, אחד משני במאי הארט של הקליפ, שעבד איתי בסטודיו אנימציה באותה התקופה. כשהוא שמע שאני רוצה לעשות את הקליפ, הוא נדלק על זה ונרתם לטובת סיפור. הוא התחיל לעשות כל מיני איורים וסקיצות של איך הילדה תראה. אז, רעיון הקרפד עוד לא נולד. עד שבוקר אחד ראיתי את ספר האיורים שלו פתוח על שולחן העבודה, ובתוך דף מקושקש מלא איורים פזורים, ראיתי איור של ילדה שמטפסת על גב של קרפד שגדול ממנה בשני ראשים. האיור הזה פשוט הקסים אותי לגמרי ובאותו הרגע גוללתי את התסריט בראש והבנתי על מה הולך להיות הקליפ." 

אז על מה באמת מדבר הקליפ?

"הקליפ סובב סביב אותה ילדה קטנה, "טום בוי", די בודדה, שיש לה חבר קרפד, שהוא בעצם ספק חיית מחמד אמיתית, ספק דמיונית, את זה אני משאיר לדיון אישי בין הצופה לקליפ. השניים משחקים ומגיעים ללונה פארק, שם הופך הקרפד לבלון. הילדה ממשיכה לשחק עם הבלון, עד שהוא חומק מידיה וכל הקליפ הוא למעשה המרדף אחר השגת הבלון בחזרה. הקליפ מלא בדימויים של ילדות רכה, של איבוד עידן התמימות בילדות. הבועה הזו שמתפוצצת ברקע כל הזמן, הבלון שמתפוצץ, המרדף אחר החלום הילדותי הזה כל הזמן; יש את הנקודה בחיים שאתה זונח את החלומות- זה למעשה המרדף האחרון לתפוס את קצה החוט הזה שיש בקסם של החלום הילדותי, שבסוף היא מפוצצת אותו בעצמה כי היא מבינה שאין ברירה וצריך להתבגר". 

איך בוחרים לאיזה שיר עושים קליפ?

"טליה צור האנימטורית, שהיא גם חברה טובה, עזרה לי בבחירת השיר. בשבילנו השירים האלו קצת ישנים, כיוון שאנחנו קיימים כבר שבע שנים ולכן היינו צריכים עזרה מבחוץ. זה נשמע לה כמו שיר שהיא תשמח להשתתף בעשיית הקליפ שלו, ושמעתי בעצתה. אחרי בחירת השיר התחיל המסע ביצירת הקליפ."

התמונה המוכרת שישנה במיי ספייס, לא קשורה לקליפ?

"כל הפלייר הזה, עבודת האנימציה הזו שנמצאת במיי ספייס הוא עבודה של טליה. היא עשתה רבות בשביל שהקליפ הזה יראה כמו שהוא נראה, ויש לה חלק נכבד בקליפ הזה. לדעתי, היא האנימטורית הכי טובה בארץ. התמונה הזו נוצרה תוך כדי חיפוש אחר כל דימויים לקליפ. טליה ציירה ילדה שיורה בדובי על אסלה כשהיד שלה היא למעשה הקנה של האקדח וזה גם נתן את ההשראה לדימוי האחרון של הקליפ".

למי מגיע הקרדיט על העבודה הקשה?

"בראש ובראשונה לסטודיו "אייקו". למני ויאיר, שהם בעצם אחראים לכל התהליך הסופי והמתיש הזה של "פוסט פרוד קשיין" שכולל בתוכו בין היתר את הטקסטורה והתאורה. הם עבדו חצי בהתנדבות ועבדו מכל הלב. הם שקדו על הדבר הזה בלי פשרות. כל ה"לוק" וכל הצבעים והיופי האלה, הם בזכות סטודיו "אייקו". לטליה צור ותום דור (אנימטורים). לאיתן ויינשטוק ולשרבן (מעצבי ארט). לדויד, יובל ומתן (מכניקה עצבית). רשימת התודות ארוכה מאוד ולכל אסכם ואומר תודה לכל מי שעזר בעשיית הקליפ."

לאתר החדש של "אטליז", שם תוכלו להוריד חינם את השיר Hey, לצפות בקליפ וסקיצות ולהוריד Wallpapers ואיורים שונים מהכנתו. 

תגובות

  • קליפ אנימציה פשוט מדהים!

    נגה, 27-11-2008 20:50

  • הקליפ אכן מדהים באיכותו וביופיו - אבל למה לא עושים הגהה על הטקסטים באתר?

    אילן, 28-11-2008 06:40