מגזין

סוויט הום קרולינה

מהו סוד הקסם הקרוליני? חן ינוביץ' חזרה מהופנטת מהופעתה של קרולניה בלבונטין 7

מאת חן ינוביץ'. 23-11-2008

תגיות: קרולינה

סוויט הום קרולינה

קרולינה היא כמו ספר טוב, כזה שבסופו אתה מאושר ובמהלכו אתה מתכווץ מהתרגשות. היא כמו שירה ישראלית של פעם. קרולינה היא כמו כבד אווז שנימוח בפה או כמו גלידת יוגורט בקיץ מהביל. קרולינה היא כמו הפעם הראשונה שעישנת ג'וינט והרגשת נמלים קטנות בכתפיים וחיוך דבילי נסוך לך על הפנים. קרולינה היא כמו תמונה אקזוטית או סרט מהפנט. קרולינה היא כמו קרולינה. והיא הדבר הטוב ביותר שקרה למוזיקה הישראלית בשנים האחרונות.

המופע נפתח עם הידיים המופתיות של שאול עשת על הפסנתר. עשת שהפיק את המופע, הבריק בהקלדה אינסטרומנטלית על הפסנתר, שהכינה את הקהל לבואה של המלכה. או אז נפתחה הדלת, ואפרו לבוש שמלה סגולה החל מפלס דרכו אל עבר הבמה. קרולינה התגלתה במלוא הדרה. מלווה בעידן קיי על התיפוף ועוזי פיירמן על הגיטרה. הגברת מתחילה לשיר.

לא ניתן להתעלם מהקסם של קרולינה. היא כובשת במבט, בשפה, בחיוך, בהרגשות שניבטת ממנה בהתחלה. היא כובשת בקול העצום שלה, בתנועות הגוף וביכולת למקד את מבטנו כלפיה. היא מודעת לכל מהלך שהיא מבצעת על הבמה, היא שחקנית מוכשרת שלא תטעו. היא מבטאת עצמה בעיקר באנגלית, אבל המהות שלה כל כך ישראלית. או אולי אפריקאית. יתכן שאפילו ג'מאייקנית. או בטח מצרית. או פורטוגזית. או שמא אפרו-אמריקאית. והיא בכלל במקור מאילת. היא לרגע אחד מכאן ובאחר משם.

זהו למעשה כוח הקסם הקרוליני, היכולת להיות כל כך הרבה במקביל ובאופן אמיתי וכנה. כשרון הוא משהו שלא ניתן לחקות. כשזה אמיתי אתה רואה, וכשזה מזויף אתה רואה ומתעצבן. לא כך היא קרולינה. היא יודעת, למשל, לצטט בחן דימויים ויזואליים שצרובים בתודעתנו, ולהפוך אותם לשלה. בקריצה הומוריסטית, היא משעינה עצמה על פסנתר כנף ממש כמו הזמרות הללו מהסרטים או ממרתפי ג'אז אפלים. בסקסיות, היא עומדת עם הגב לקהל מוציאה מסרק ומתחילה להעביר אותו ברכות בשיערה. בעדינות היא מניחה סיכת שיער לוקחת כלי תיפוף אתני, ומתחילה לנוע מולנו כאילו הייתה משבט הגריפונה או מציוריו של גוגן. במשיחיות, היא עומדת על החלק הגבוה ביותר של הבמה ושרה כשידיה מורמות כלפי מעל. בצניעות היא יושבת ישיבה מזרחית על הבמה ומתנהלת מלמטה.

היכולת הקולית של קרולינה היא עצומה ונדמה כי מתבצעת כמעט ללא מאמץ מיותר מצידה. וכל אלו לנגינתם המהפנטת לא פחות של להקתה. הרמוניה קבוצתית היא לא דבר של מה בכך. היא משפיעה על הקהל, על הנגנים, על הזמרת, על הברמנים ועל האנרגיה. המופע עצמו כלל עיבודים שונים בתכליתם לשירים מתוך האלבום Live Ragga Pumpkin, שירים מתוך העבודה המשותפת עם הבנות נחמה ומעט חומרים חדשים מתוך האלבום הבא. או וכמה שטובים הם השירים החדשים, שמכוונים ברובם לשפה העברית, שלדעתי, תעשה לה רק טוב. וגם לנו.

כיוון שאני לא רוצה שתצאו בהרגשה שההופעה התנהלה בעולם שכולו טוב, אציין שדווקא התאורה הייתה פחות מוצלחת לדעתי. פחות מדי אור על קרולינה ויותר מדי חושך אדום שנפרס על הבמה. כאשר קרולינה עומדת עם הידיים פרוסות, אני רוצה אותה כצופה בתאורה לבנה שתעצים את ההרגשה. קרולינה היא כריזמטית, והיא זקוקה לתאורה שתשלים אותה או תחזק את היכולות שלה. מצד שני, יהיה אפשר לטעון שקרולינה מרכזת אליה את הכל ואולי היא בכלל צריכה תאורה שתאזן אותה.

כך או כך, קרולינה ראויה להכרה עולמית. לא בגלל שעברה מספיק כברת דרך מקצועית או שמיצתה את האפשרויות המקומיות. אלא פשוט בגלל שהיא מעולה. אין לי הגדרה אחרת, אין לי ביטוי שנון או אנקדוטה לסיום. ורגע לפני שאני נופלת להגדרות של שופטת מכוכב נולד או של הבעת חיבה מהסוג של נערה בת 16 כלפי להקות בנים, אני אפסיק. היתה הופעה מהפנטת ומדהימה. הנה נפלתי, אבל לא לריק.

קרולינה בהופעה, יום רביעי 20.11.08, בלבונטין 7

תגובות

 • כמה הערות

  לגבי התאורה - לא יודע אם פספסת את מה שהיא אמרה בהופעה או שאולי לא היה נעים לך לציין - דנה עדיני היתה בעמדת התאורן במשך רוב ההופעה. כנראה שלא כל אחד מוכשר בכל דבר, אם כי אני לא שמתי לב לבעייתיות מיוחדת בנושא הזה. לגבי שאול עשת - באמת אחד האנשים המוכשרים יותר במחוזותינו, עובד עם קרולינה עוד מהימים של funset ועם עוד רבים וטובים. אבל עם כל הכבוד לנגינתו הווירטואוזית - אין תחליף לבאס אמיתי. (או שאולי יש - אבל בכל אופן, הנמוכים של הפסנתר לא יכולים להוות תחליף, לא כאן ) ועוד דבר - נוכחותה המרשימה של קרולינה מעומעמת במשך חלק ניכר מההופעה על ידי הגיטרה שלה, שלרוב אינה הכרחית לצליל של הלהקה. ייתכן שעדיף להשאיר את הגיטרה להופעה של הבנות.

  דקסטר בוכניק, 23-11-2008 22:19

 • בהחלט מותק!

  כל מילה בסלע! הופעה מהפנטת ומדהימה מחכה כבר לדיסק החדש שלה...

  שי, 24-11-2008 02:41

 • יפההההה

  אריק, 24-11-2008 10:34

 • חן, כמה נפלא תיארת :)

  אהח קרולינה! Keep On Grooving

  poppy seed, 24-11-2008 16:39