מגזין

קולולולולוש

לקראת הופעת הבכורה לרגל אלבומם החדש של "קולולוש", גיא כהן תפס את אורי וינוקור לשיחה

מאת גיא כהן. 19-11-2008

תגיות: ראיון, קולולוש

קולולולולוש

הרחוב הירושלמי ידע זעזועים רבים בעת האחרונה. ראש העיר הדתי התחלף בחילוני, אוהדי הכדורגל התעוררו בבוקר וקראו שהבעלים מאחל לכישלונה של קבוצת הכדורגל המקומית, ו"קולולוש", הרכב הגרוב המקומי הוציא אלבום שני בשם Elements of Sound, כשעל ההפקה אחראי לא אחר מאשר דיוויד אייבורי. אייבורי למי שלא מכיר הוא מפיק שעבד עם אריקה באדו, פאטי לאבל ו "הרוטס" שם הועמד לגארמי על אלבומם Things Fall Apart

לרגל צאת האלבום ותחילת סיבוב הופעות מקומי תפסתי לשיחה את אורי וינוקור לשיחה.

ספר לי על העבודה עם אייבורי. מה היה שונה לעבוד איתו לעומת מפיקים אחרים שעבדתם איתם בעבר?

למעשה אייבורי הוא המפיק הראשון שאנחנו אי פעם עבדנו איתו. העבודה איתו הייתה חוויה מדהימה, הוא דחף אותנו להיות הכי טובים שאנחנו יכולים. הוא נתן לנו להאמין שאנחנו חיילים של המוזיקה שלנו, וגרם לנו להשאיר את האגו מחוץ לחדר הקלטות ולא לחשוב על שום דבר פרט לטובת השיר, האלבום והלהקה. העבודה איתו הייתה הדבר הכי מקצועי שאמן יכול לקבל, להקליט אלבום כאשר Things Fall Apart, אלבום הזהב של "הרוטס" תלוי לך באולפן  - יכול לעשות לך רק טוב. עצם הנוכחות של מפיק כל כך מקצועי כמו אייבורי באולפן מוציאה ממך יותר. אני יכול להגיד בכנות שמהרגע שהתחלנו לעבוד איתו בפילדפלדיה התקדמנו והשתפרנו בצורה שמילים לא יכולות לתאר.

במה האלבום החדש שונה מהראשון?

האלבום החדש מאוד שונה הראשון כמה נקודות, קודם כל הקלטנו והפקנו אותו בחו"ל בסטנדרטים הכי גבוהים בתעשייה. דבר שני, האלבום הראשון הוא ברובו אינסטרומטלי והאלבום החדש כולל בתוכו רק שירים, אבל עדיין הקטע של כלים חיים משחק תפקיד חשוב במוזיקה שלנו. לדעתי באלבום הזה הגענו הרבה יותר חדים, אייבורי עזר לנו להוציא מכל שיר את המקסימום. פרט לכך, באלבום מתארח גם ספי ציזלינג על החצוצרה, שהחליף את דויד חכם הרסון. יש לנו גם אירוחים של באני סיגלר המדהים ושל פאבלו באפטיסטה ועוד כמה מוזיקאים עולמיים.

השיר Some Place נמצא באלבום הראשון. מדוע הקלטתם אותו שוב?

הקלטנו שוב את Some Place בגלל שתמיד הרגשנו שההקלטה של השיר באלבום הראשון לא טובה דיו לשיר הזה, והשיר צריך הקלטה טובה יותר. חוץ מזה אייבורי מאוד אהב את השיר והוא אירגן אותו מחדש, כדי שבגרסה החדשה נוכל לארח את באני סיגלר, ורק להקליט איתו נתן לנו סיבה מספיק טובה להקליט את השיר שוב.

 

איך היתה חווית ההקלטה עם אנשים כמו באני סיגלר ופאבלו באפטיסטה?

העבודה עם באני הייתה חוויה מדהימה, הוא אגדה מהלכת. החיבור איתו נוצר כשהוא בא לחדר החזרות לגאמ'גאם איתנו והקליק נוצר מיד. אחרי כמה שבועות נכנסנו יחד לאולפן והקלטנו שני שירים Some Place ,Yaeh Yaeh Yaeh. הוא זמר מעולה והרבה אנשים בארץ לא מכירים אותו אבל הוא זמר בסדר גודל של סטיבי וונדר. אנחנו מנסים להביא אותו לישראל השנה לסיבוב הופעות. פאבלו בטיסטה למען האמת, הקליט את החלק שלו אחרי שאנחנו עזבנו את ארה"ב. כשהיינו  בהקלטות הוא היה בסיבוב הופעות עם אלישה קייז אבל הוא עשה עבודה נהדרת באלבום ואמר שהוא ישמח לנגן איתנו כשנחזור לארה"ב. היה לנו הכבוד לעבוד איתם.

האם המקום שבו אתם גרים (ירושלים) משפיע על היצירה שלכם, או שאתם מנסים לעשות מוזיקה בינלאומית ולהתנער מהלוקליות?

אנחנו מחשיבים את עצמנו כלהקה בינלאומית שבאה מישראל. כשאנחנו מגיעים להופעות בחו"ל אנחנו מנסים להעביר שישראל היא יותר מהסכסוך וממלחמות, אלא חלק מהתרבות העולמית. בשנה האחרונה הופענו כמעט בכל העולם ואנחנו מתקבלים בזרועות פתוחות בכל מקום. מתייחסים אלינו קודם כל כמוזיקאים ואמנים ורק אז כישראלים.

 

איזה קהל מגיע להופעות שלכם בחו"ל , קהל יהודי/ישראלי או שחב'רה מקומיים?

אני שמח לומר שאנחנו ברוכים בקהל מגוון ושיש לנו מעריצים באירופה ובארה"ב. יצא לנו לנגן מול קהל יהודי בדיוק כמו שיצא לנו לנגן מול קהל מקומי רגיל במועדונים או פסטיבלים. אגב בשני המקרים זאת הייתה הצלחה.

במבט לאחור, איך אתה רואה את חווית השיר Fight Rebel Sun?

זה היה משהו שעשינו כי היינו חייבים. חייבים לעזור לחבר, וחייבים כי אחרת הלהקה הייתה מתפרקת. כמובן שהיינו שמחים אם הסיפור הזה לא היה קורה והיינו מתפרסמים בעקבות מוזיקה שלנו ולא בעקבות המאבק בממשלה. עכשיו כשהכול מאחורינו, אנחנו פשוט שמחים שהמאבק נשא פרי וראבל סאן אזרח.

בהרבה הופעות שלכם נהגתם לארח ראפרים מקומיים. אתם הולכים להמשיך עם הקו הזה? ולמה אין אירוח של אמ.סי מקומי באלבום?

לא חשבנו להקליט שיר באלבום עם ראפר ישראלי בגלל הסיבה שהקלטנו אותו כל כך רחוק מכאן. בסיבוב הופעות הנוכחי יש לנו הרבה אורחים, אבל לא יותר מדי ראפרים, מכיוון שאנחנו אוהבים לעשות כל פעם משהו חדש. אני בטוח שנמשיך לארח ראפרים מקומיים בעתיד. למען האמת בעתיד הקרוב מאוד - ברביעי לדצמבר גיא מר ושאנן סטרייט (דג נחש), מתארחים בהופעה שלנו בבארבי כפר סבא.

 

יום חמישי הופעת בכורה לאלבום החדש, מה צפוי לנו?

אנחנו יוצאים עכשיו לסיבוב הופעות בישראל לחגוג את האלבום החדש, ביום חמישי בברזילי הולכת להיות חגיגה גדולה. אנחנו מארחים את  גורי אלפי, אסף אבידן, מירה עווד, סקולמאסטר ומאש יהיו על התקליטים. ונראה שהולך להיות ערב מאוד מיוחד.

תגובות