מגזין

צעדת אום אל פאחם

בג"ץ מתיר לפעילי הימין הקיצוני לצעוד ברחובות אום אל פאחם. הצעדה הזו, לא תיגמר במדליה. סער גמזו מריח מלחמה

מאת סער גמזו. 29-10-2008

תגיות: פוליטיקה

צעדת אום אל פאחם

בג"ץ אישר היום לפעילי הימין הקיצוני לקיים מצעד דגלים באום אל פאחם. למרות אזהרות מפורשות של המחוז הצפוני במשטרה ופרקליטות המדינה, פסקו היום שופטי בג"צ לטובת ברוך מרזל וכנופייתו. בג"צ קבע כי יותר להם לקיים תהלוכה של מאה איש ולשאת דגלי ישראל. פעמוני מלחמה כבר מצלצלים ברקע...

מדינת ישראל, שמתיימרת להיות דמוקרטיה, מאפשרת לארגון יהודי משיחי גזעני ואלים לצעוד ברחובות אום אל פאחם. כל בר דעת יבין שהונחה כאן חבית נפץ עצומה והכפתור למנגנון ההשהיה נמצא בידיו של הימין הקיצוני. זוהי פרובוקציה שנועדה לגרור את כולנו לעימות אלים ולא רצוי. הימין הקיצוני, שמצוי בעיקר בשומרון, רק מחכה להזדמנות הזו כדי לשקע את כולנו בבוץ המסריח. הם מיישבים ללא אישורים וללא תכניות בנייה את השומרון תוך גזל קרקעות מהפלסטינים באזור, הם ממררים את חיי התושבים הערבים וגוזלים מהם את פרנסתם ואת ביטחונם האישי. הם פורעים ומטילים אימה פיזית על ערביי השומרון, הם מאלצים את צה"ל והמדינה לספק להם הגנה תוך שהם מחרפים ומגדפים את החיילים המגנים עליהם, הם מתריסים בכל הזדמנות כנגד המדינה וקיומה ומחרחרים מלחמה, הם תושבים משוללי חובות אך בעלי זכויות אותן הם דורשים בצעקות רמות ובקיצור - הם נטל עצום על החברה הישראלית ועל תהליך השלום.

דמוקרטיה מבוססת על רצונו של הרוב, אך הדמוקרטיה הנאורה לא דורסת את המיעוט רק בשל רצון הרוב. קיומם של מיעוטים חיוני והכרחי להמשך חייה של הדמוקרטיה. ריבוי קולות ובמה שווה לכולם מצעידים את החברה קדימה ומקיימים מערכת של איזון ובלימה. לא ייתכן כי בן גביר ומרזל, שיורקים באופן קבוע בפרצופה של הדמוקרטיה הישראלית, יבקשו עתה לחסות תחת כנפיה ו"לקיים את זכותם הדמוקרטית לצעוד באום אל פאחם". זוהי התגרות גרידא. בהמשך למסורת הקלוקלת שלהם הם מביאים את המדינה להוצאות מיותרות נוספות ואולי אף להשלכות חמורות מכך.

בשלהי שנת 2000 ביקש אריאל שרון לבקר בהר הבית מאותה הסיבה. זכותנו. מימוש ה- "זכות" הזו פצע אותנו עמוקות. פצעים שאנו מלקקים עד היום. יצירת פרובוקציה במסווה חוקי כדי לעורר התלהטות יצרים הופכת להיות תבנית הפעולה של הימין. דמוקרטיה אינה רק שלטון הרוב, אלא גם אחריותו של זה על המיעוטים. אותם אלה שנדחקים בגלל שדעתם אינה תואמת את זו של הרוב. בג"ץ העניק לימין את "זכותו הדמוקרטית" אך העלים עין מהפגיעה הבוטה ברגשותיהם של תושבי אום אל פאחם.

האם לא נהיר להם כי זהו מצעד כיבוש שנועד להעליב את תושבי המקום ולהנציח את הכיבוש? האם נעלמה מעיניהם האג'נדה שמביאה את הימין לצעוד שם? האם הם עיוורים ליכולת הנפיצות האדירה של הסיטואציה? וחמור אף יותר - האם הם היו מתירים מצעד של ערביי אום אל פאחם ביישובי השומרון המזוהים עם הימין הקיצוני והיהדות המשיחית? אני משוכנע שלא. ואם היו מתירים זאת היינו שומעים קולות ממחנה הימין הקוראים לשפוך את דמם ולפגוע בהם פגיעה פיזית.

אמנם תנועת כך פסולה מלכהן בכנסת אך הם מצליחים לייצר לובי לא פרלמנטרי לרעיונותיהם שטופי השנאה וצמאי האלימות. הם אינם רואים בעצמם חלק מהמדינה כאשר הם "גואלים" את אדמת אבותינו (ואגב כך מנשלים חקלאים פלסטינים מקרקע ששייכת להם כבר דורות), הם מוציאים את עצמם מהכלל כאשר יש לקיים את החובות האזרחיות שלהם (הם מדריכים את בני הנוער שלהם כיצד להתנהג כדי להימנע משירות צבאי, הם בזים לחוקי המדינה ושוללים את זכות קיומה), הם אינם מאמינים בשלטון חוק ומעדיפים פתרונות אלימים אותם הם מגדירים "קידוש השם", הם פוגעים פיזית ומילולית בחיילים צעירים שהוצבו בפתחי יישוביהם כדי להגן עליהם. כל זה נעשה כאשר עצם נוכחותם ברוב היישובים הללו אינה חוקית מלכתחילה. עד כמה סובלני צריך להיות בג"צ כאשר הוא דן בעניינם? האם הוא צריך בכלל לאפשר חסות חוקית לקבוצה פורעת חוק? האם נכון לתת להם ליהנות מפירות הדמוקרטיה אותה הם משמיצים ומנסים להכחיד?

נדמה כי ההדרה מהפרלמנט של תנועת כך עושה לה חסד. במקום שתחלחל ההבנה כי מדובר בקבוצה סהרורית ומסוכנת הם מציגים חזות של קדושים מעונים. אנשי כך הם קבוצת פורעי חוק אלימים ומסוכנים. מסוכנים לא רק לערבים, אלא גם ליהודים. סימון אנשי שמאל כמטרה הוא עוד צעד בהתדרדרות האינסופית שכופים עלינו אנשי כך. במו ידיהם הם מציבים מקלות בגלגלי תהליך השלום, מקשים על הנורמליזציה בין העמים, יוצרים פרובוקציות אלימות לקידום מטרות פוליטיות ומדיניות שנויות במחלוקת וגוררים את כולנו במורד מדרון מסוכן שבסופו אבדון מוחלט. לי אישית ברור כבר עכשיו כי ההפגנה תחרוג מהכללים שהכתיב בג"ץ.

אנשי כך יפעלו ככל יכולתם כדי להצית עימות אלים במקום. עימות שיאפשר להם שוב להפליא את נחת זרועם בערבים תחת גיבוי של כוחות הביטחון הישראלים. עימות שסופו הוא רגרסיה נוספת במאמצים הקדחתניים להפוך את פיסת הארץ הזו לנחלה ראויה לשני העמים. מי שלא רוצה דמוקרטיה לא יכול לבקש את הזכויות שהיא מעניקה.

התמונה לקוחה מעמוד הפליקר של  nicdalic

תגובות

 • וגם יותר מזה

  לא יתכן שיד אחת שלהם עוסקת בהפלת המדינה והקמת מדינת הלכה והיד השניה מבקשת את הגנתו של השלטון השנוא עליהם. לבטל את ההפגנה מיד!

  יפתח, 30-10-2008 01:46

 • דמוקרטיה

  כמו שהם תולים דגלים של חמאס (רוצחים וחוטפים להזכירך) בלב תל אביב גם לנו מותר לעשות צעדות אצלהם ובלי פחד ממה אתה מפחד? זו המדינה שלך? לא?

  יבגני, 30-10-2008 17:16

 • a petition

  how about circling a petition of people interested in stopping this flag parade ? these things can help!!! if it's too much for the 106fm station's politics, maybe someone else could?

  natalica, 30-10-2008 20:04

 • כהרגלך, חד וקולע.

  מסכים עם כל מה שכתבת כאן

  שיינברגר, 31-10-2008 01:32

 • לא בג"ץ אלא המשטרה צריכה למנוע זאת

  כי מבחינת החוק זו פעולה חוקית, אך מבחינה בטחונית חובה למנוע אותה

  יוד, 01-11-2008 06:01

 • לא יאמן

  הם טוענים שפינוי ההתנחלויות שלהםה ם מעשים כמו שעשו הגרמנים בשואה ובאותו זמן מתנהגים בצורה גזענית לחלוטין. לא יאמן שקבוצה כל כך קטנה של אנשים יכולה להשפיע על חיי כולנו

  אסף, 01-11-2008 10:08

 • לקרוא ולא להאמין

  סהר גמזו היקר, כמי שמאמין בשוויון זכויות והזכות להפגין, אני מזועזע מהכתבה שמבהירה ללא ספק כי דמוקרטיה הינה דבר סובייקטיבי. כיצד ייתכן שכאשר מפגיני שמאל מתעמתים עם החיילים כנגד גדר ההפגנה לא צץ אף קול שמגן על החיילים, ואילו כאשר קבוצה פחות פופלארית (שלדעתי עושה המון למען המדינה החל מגיוס קרבי ואהבת הארץ באופן שאני בספק שקיים / מבוצע אצל רוב מתנגדיה) משתמשת בזכותה לצעוד, קמים קולות של יפי נפש שמחפשים לעורר הפחדות שווא של מלחמה. סהר, אני מציע שתשקול בקפידה את מילותיך ותעשה חשבון נפש עד כמה באמת רוח הדמוקרטיה והסובלנות קיימת אצלך. נ.ב. אתה באמת מאמין שפיגועי הטרור בהם נרצחו מאות ילדים ונשים קרו בגלל שאריאל שרון פסע על הר הבית? ואם כן מה זה אומר על השכנים שלנו שמעבר לקו, עמם אנו מתיימרים לחיות בשלום ?!? בברכה, עומר

  עומרו, 03-11-2008 19:41

 • על זה נאמר ,בגצ מסכן את המדינה לא??

  מאמר שטחי ביותר. נשמע לי כמו דיקלום של מנוי קלאסי של הארץ. בכל מקרה שיהיה לך ולכולנו רק טוב :-)

  דן, 04-11-2008 05:06

 • גם אום אל פחם בישראל

  לאלה ששכחו גם אום אל פחם היא עיר בישראל והחוק הישראלי חל עליה. וכאשר אנו מתיחסים אליה כאל אוטונומיה ללא חוקים (או חוקים משלה)אז אותו הדבר חל גם בסחר סמים , גניבות רכב , ואלימות שיוצאים משם. המפגינים אינם ימין קיצוני , רק אנשים שאכפת להם. עצם הגדרתם כימין קיצוני מגדירה את מי שכתב את זה כיהודון חסר חוט שדרה שלא מוכן להגן על עצמו ואשר דור אחד אחריו ישאלו כניו-כיצד הלך כצאן לטבח???

  שקוף, 06-11-2008 17:00