מגזין

ושמחת בחגך

חילונים, חרדים ומתנחלים לצד תנועות נוער. עשרות סדנאות, ארבע סוכות ושולי רנד אחד. אסף קפלן חזר מלא אור מפסטיבל הקהֵל השניים עשר

מאת אסף קפלן. 19-10-2008

תגיות: שולי רנד

ושמחת בחגך

מאות האנשים שפקדו את הפנינג היהדות בפסטיבל הקהֵל השניים עשר, הפיצו לאוויר רוממות רוח אמיתית. ובהתחשב בכך שחג הסוכות הוא החג היחיד שבו ישנו ציווי של "ושמחת בחגך והיית אך שמח". החוויה כולה הייתה רוויה באושר פי כמה וכמה והאור השתלח לכל עבר שהגיע לפיק משולהב באווירת קודש מלטפת כאשר שולי רנד עלה לבמה.

המרכיב האנושי של הפסטיבל כלל בתוכו דתיים, חילונים, מסורתיים, חרדים, נשים וגברים ומתנחלים לצד תנועות נוער, שכולם באו להיות אושפיזין בסוכת "דוד המלך". קשת יהודית של אנשים שבאו ללמוד ללמד לדבר ולהקשיב, לשיר ולרקוד. עשרות הסדנאות והפעילויות השונות שהפסטיבל הציע החל מהצגות, קולנוע, שירה ומחול דרך פילוסופיה יהודית ועד לשאלת הזהות היהודית הקיימת בכולנו, לא פסחו על התרבות של המאה העשרים. וולט דיסני, מאיר אריאל ג'ון לנון ,קפקא ועוד רבים, נדונו בהקשרים שונים. נראה כי תקופת השפע בה אנו חיים, לפחות מבחינת הטקסט היהודי בכללותו - הנגיש לכל אדם מן המניין, עשתה את הפסטיבל הזה לחוויה רוחנית מרתקת.

ההתכנסות המרשימה של מאות אנשים שהתקבצו תחת סוכת השמיים לראות את המופע המרכזי של שולי רנד הייתה מעוררת כבוד. רנד מצליח לשזור במילותיו כוונה שמדברת לכולם. הוא עולה לבמה מבולבל, מהורהר, רב עם המיקרופון. מתנצל מראש על כך שהוא מטריח את ציבור הנוכחים עם הסיפורים שלו וזורק אנקדוטה על ההרגשה הרעה שכמעט מנעה ממנו לעמוד באותו ערב על הבמה. משרבט תפילה, מתבלבל ובעיקר שמח. וכמו שהוא מעיד על עצמו "אני שמח אבל על לב מלא להיות כאן על הבמה איתכם".

רנד מטלטל בשלווה ובעומק שלו ובאותה נשימה שהוא גורם לגוף לרעוד מהתרגשות. הוא מלטף ומחבק, מעורר וזועק. הוא מבצע את להיטיו "אייכה" ו-"סגולה" וממיס את כולם עם "שיר המשורר" - שיר מדהים ביופיו שנכתב על חנוך לוין ז"ל. מתיישב לדואט עם אמדורסקי ויחד עמו הם מבצעים את "נקודה טובה" שיר הנושא מהאלבום. כשהוא שר את "רפא-אל" הקהל מתמלא באורו, נקודת אור שחודרת ללבות כולם.

הנגנים המצוינים שמנגנים עם רנד וביניהם אמדורסקי על הקלידים -יצרו מסיבת רוק'נרול יהודי אמיתי שמענג את האוזן. הסינכרון בין שולי לחטיבת הקצב שלו הוא הרבה יותר מנקודה טובה, זו נקודה שמצליחה להוציא אור מתוך הפנימיות של כל אחד ואחת. צליל גיטרה ומיתר יהודי שמצליחים להוציא מהלב ניגון אלוקי.

מי ייתן שהשנה הבאה עלינו לטובה תהא מלאה במוזיקה שתפיץ אור.

פסטיבל הקהֵל ה-12. 15.10.08-סמינר רמת אפעל.

תגובות

  • הקדושה שבמוסיקה היא לא דבר חדש :)

    העובדה שהרבי המרקד לבית רנד עולה על במות מפזז... היא חביבה, אבל אם אני זוכר נכון קרליבך היה שם קודם לא ? בכל מקרה, הצלחת לעורר חשק להגיע לאירוע, אחלה כתבה :)

    שיינברגר, 20-10-2008 19:23

  • בהחלט קרליבך היה שם קודם וכל המרבה הרי זה משובח!!

    אסף קפלן , 20-10-2008 21:46