מגזין

האחות העקומה והמעצבנת

אין אפשרות לברוח מהבובליליזציה של הטלווזיה. סער גמזו ניסה את "האחות הקטנה" של ביפ ונכווה

מאת סער גמזו. 16-10-2008

תגיות: האח הגדול, ביפ, האחות הקטנה

האחות העקומה והמעצבנת

אם אתם מסוגלים להגיד שלא ראיתם או לא נתקלתם עדיין בתכנית הדגל הנוכחית של שידורי קשת, "האח הגדול" אתם כנראה בקומה או שאתם פשוט שקרנים פתולוגיים. הפמפום הבלתי פוסק של פיסת הפסולת הטלוויזיונית הזו מתחיל להזכיר את תהליך שטיפת המוחות שתיאר אורוול כחלק משיטת הפעולה של האח הגדול.

פעמיים בשבוע תוכלו להתעדכן על מעלליהם של דיירי הבית בערוץ המסחרי הגדול, אם אתם לקוחות של הטלוויזיה הרב ערוצית בכבלים תוכלו לעקוב מקרוב אחרי הרגלי הרביצה של המתמודדים 24 שעות ביממה בערוץ ייעודי, אם אתם יוצאים מהבית חלילה אתם מוזמנים לצפות בשידורים דרך הדור השלישי בסלולרי, בעבודה או בבית הקפה רשת האינטרנט יחברו אתכם למתרחש בוילה, טורי הביקורות בעיתונים ובאתרי האינטרנט מלאים בפרשנות ובאנשים המגיבים את עצמם לדעת בכל הקשור לבובליליזציה של החברה הישראלית. אתמול נוכחתי לדעת שיש עוד משבצת אחת שבה התכנית משווקת והיא דרך ערוץ הבידור של הטלוויזיה בכבלים - ביפ.

הפורמט פשוט - מנחה אחת (אפרת אברמוב), אורח אחד מתחלף וסיכום אירועים יומי של המתרחש בוילה. ברור לגמרי שיש כאן ניסיון ציני ומכוון לנצל את הבמה כדי להעלות את העניין בתכנית המרכזית ולמכור שם ספוטים יקרים יותר אבל לא כאן נשברתי. נשברתי כי ניסיתי לברוח לערוץ נישה שמנסה להיות מחתרתי ואמור להביא לצופים תכנים קצת אחרים כמו תכניות הקאלט "הרצועה" ו- "ספרי לילה". אתם יכולים לדמיין מה רבה הייתה אכזבתי כשגיליתי שגם כאן אני מקבל את אותו החרא ואפילו האלמנט המסחרי לא נעלם (התכנית ממומנת על ידי חברת כובעונים בינלאומית גדולה).

ועל מה כל התרעומת? על עליבות התוכן בעיקר, על דלות השפה, על רדידות המחשבה, על הבוטות, על גסות הרוח, על היוהרה הבלתי אפשרית, על תפיסת הצופה כאידיוט, על מחזור החומרים, על הפוזה התל אביבית הנאלחת ועל ההתנשאות הנוראית. לצד אברמוב התארח אתמול מושיק גלאמין ויחד הם צפו ב- "מיטב" הקטעים של היום וביקרו אותם. אחרי הטייפ קאסט המחשיד של המפיקים לקחו אברמוב וגלאמין את העניין כמה צעדים קדימה והעמידו את המתמודדים בקטגוריות שלא היו מביישות תורות גזע אירופאיות מאמצע המאה שעברה. השמות שלהם כלל לא רלוונטיים והפנייה אליהם כ- "ההומו", "הדתי", "הקוף", "הפרחה" וכו' נשמעות כמעט לגיטימיות מפי המגישים.

לא ברור מאיזה סיבה ועל סמך איזה מוניטין הם נותנים דרור לחרצובות לשונם ועולבים ללא רחם במתמודדים. אברמוב, שקנתה את עולמה כמגישת רצף בערוץ התכנים בהזמנה ולאחר מכן רכבה על ה"הצלחה" בפלופ הנוראי שנקרא "מהדורה מוגבלת" מרשה לעצמה לבקר ביהירות ובהתנשאות בלתי נסבלת את המתמודדים כאשר למעשה הם חולקים את אותו החלום - לצאת מהכוך החשוך שבו הם חיים ולזכות ל-15 דקות התהילה שלהם באור הזרקורים. גלאמין לעומתה מגיע על תקן הסטייליסט הקפדן שבוחן בקפידה את מלבושיהם של הדיירים ועל פיהם שופט את אופיים וחורץ את דינם. ההתייחסות של שניהם לקבוצת המתמודדים מעוררת שאט נפש מעודף חשיבות עצמית שלא ברור מקורה.

מובן כי לא אברמוב ולא גלאמין הם האחראיים הבלעדיים על תכני התכנית. לזו יש עורך וצוות שלם כמו גם לערוץ ביפ. כל אלה יוצרים יחד טלוויזיה שרחוקה מבידור כמרחק אברמוב משנינות אמיתית. הדאחקות מאולצות, הצחוקים דלים ביותר, הפורמט מייגע ומשעמם להחריד, התכנים ממוחזרים, הראיונות לא רלוונטיים, הגזענות וחוסר הסובלנות מעבירים צמרמורת בצופה, ההתנהלות אינפנטילית והתוצר הסופי הוא קשקוש ביצים מייגע ומיותר שמוגש קר בכל יום מחדש.

עכשיו יאמרו קברניטי הערוץ ויוצרי התכנית ש"זה מה שהקהל רוצה". האם זו סיבה מספקת כדי לגרד את תחתית החבית ולשדר תכנים כל כך נמוכים? ואם הקהל ירצה לראות חדירות אנאליות? או רצח מבוים של קטינות כפותות? האם גם רצון זה תמלאו באותה חדווה? האם אין שום קו אדום בדרך למכור משבצת פרסום? האם הטעם הטוב והאחריות שלכם כגוף שידור לא מקבלות פה בישיבות? הקהל הישראלי לא אידיוט כמו שהייתם רוצים לחשוב, אנחנו מסוגלים להסתדר נהדר עם קומדיות מתוחכמות, עם סאטירה שנונה ונוקבת, עם תכניות אירוח פריפריאליות ואפילו עם נונסנס חולני. אבל תנו לנו קצת קרדיט. אל תאכילו אותנו בחרא סתם כי זה קל לכם. זה לא טעים וכשנירק את זה החוצה, זה יפגע בעיקר בכם.

התמונות לקוחות מעמודי הפליקר של Stuck in Customs ושל *melkor*

תגובות

 • בהמשך למסורת הכתבות שלך גמזו- מעניין ומעורר מחשבה!!

  אודי, 17-10-2008 02:23

 • כתבת פשוט מעולה!

  טלי, 17-10-2008 16:20

 • הכתב פשוט טועה!!!!

  האחות הקטנה היא אחד הדברים הטובים והחתרניים שנעשו בזמן האחרון !!! היא משודרת כל ערב יש תכניות טובות יותר ופחות, אבל גם הפחות חמודות אפרת אברמוב קורעת, מדובר באחת הבנות השנונות בטלוויזיה והאחות בכלל זו תכנית אלטרנטיבית שבדרך כלל בועטת לאח בפרצןף וההומו הדתי והערבייה אלה הם ליחהוקים שנעשנו באח עצמו בקיצור רואים שהכתב לא צופה קבוע

  אלי, 17-10-2008 22:51

 • איזה כתב אידיוט

  כל מילה טעות אחת התכניות הטובות שיש - יותר טובה מהאח הגדול עצנו

  חחחח, 18-10-2008 08:48

 • ספרי לילה תכנית קאלט?

  מדובר בכשלון הכי גדול של ביפ

  איזה שטויות, 18-10-2008 08:50

 • כל מילה אמת

  התוכנית הזאת היא בהחלט השפל של הטלויזיה הישראלית כיום, די לזבל בטלויזיה , הציבור חייב להפסיק לתת לזה לגטימציה! כתבה מעולה , חזק ואמץ!

  אסף, 18-10-2008 19:29

 • דווקא כל המתחסדים

  שמתנגדים לאח הגדול צריכים לאמץ אל ליבם את האחות הקטנה שבועטת בפורמט ובשיטה וממש לא פועלת מטעם

  חחחח, 19-10-2008 07:46

 • כל מילה בסלע

  השומר אחי?, 19-10-2008 08:16

 • "הכתב", "חחחח" "אדיוט"?!!??!

  נו באמת, סביר להניח שלא הבנתם אפילו את תוכן הכתבה. אפשר לומר שאתם לא מסכימים, אפשר אפילו לכתוב את דעתכם, או להביע פליאה, אבל למה להתנסח כמו ילדים בפורום של "עובדים לשעבר ברשת למזון מהיר בחופש הגדול" ? נהניתי מכל מילה, ישר כוח.

  נו באמת, 19-10-2008 19:32

 • האחות הקטנה

  פשוט תכנית מדהימה. נהנית מכל רגע. יישר כח!

  א.א., 20-10-2008 20:24

 • הנה הפתרון

  הנה מה שאני עושה כשאני נתקל בכל זכר שהו של ה"אח הגדול" על המרקע: סוגר את הטלויזיה והולך לעשות משהו אחר. מאז שהתחילו את התכנית המבעיתה הזו, קראתי 15 ספרים (כולל חלק מ"בעקבות הזמן האבוד" של פרוסט), למדתי על יותר מעשר להקות חדשות ב"קול הקמפוס", גיליתי מחדש את חוף הים לעת ערב ובאופן כללי אני רואה הרבה פחות טלויזיה. "האח הגדול" שינה את חיי לטובה. ואם כולם יעשו כמוני, הרייטינג של המפלצת הטלויזיונית הזאת ירד כל כך שאף אחד לא יעז להפיק עוד תכנית ריאליטי לפחות עשור.

  גדי הגמד, 20-10-2008 22:25

 • גמזו הגדול מכולם

  בהחלט מדובר בפיסת צואה טלוויזיונית. אין לי ולו חצי מושג מה היא התכנית 'האחות הקטנה' מאחר ואני לא חבר טוב של 'הוט'. למזלי בחברת הלוויין החליטו להכניס לא מעט סדרות מעולות בדיוק באותן שעות בהן משודרת 'האח הגדול' קח שאני יכול להתחמק בנחת מהקשקוש הנחות הזה. ייאמר לרעתי, צפיתי בפרק הראשון של התכנית כדי להבין במה עסקינן, נדהמתי לרעה כשגיליתי במה דברים אמורים.. אני לא מוצא שום הבדל בין בהייה בתכנית הדפוקה הזו לבין הצצה לחלון השכנים ממול כדי לראות אם השכנה בדיוק הפליצה. במילים אחרות: אין כאן שום דבר חוץ ממציצנות גרידא והנורא כאן הוא שאלה אפילו לא אנשים שמעניין להציץ להם. נניח והיו לוקחים 20 כוכבות פורנו או דוגמניות על, משכנים אותם בוילה עמוסה בצעצועי מין.. או אז, היה מעניין לצפות בזה.. רגע, בעצם יש כזה דבר, קוראים לזה פורנו.

  שיינברגר, 22-10-2008 02:23

 • gsCkNaXTLTdlOaetA

  T0hFJR <a href="http://wnljpdoqhqnq.com/">wnljpdoqhqnq</a>, [url=http://vcvbbzyuhhuo.com/]vcvbbzyuhhuo[/url], [link=http://kjeouthazzuk.com/]kjeouthazzuk[/link], http://minipbqorlwp.com/

  yyrojwjiv, 24-02-2011 17:19