מגזין

תורת המיתרים

גיא כהן תפס את "טאבו פלוס" לשיחה קצרה לקראת הופעת ההשקה לאלבומו "מיתרים"

מאת גיא כהן. 15-10-2008

תגיות: טאבו פלוס, ראיון

תורת המיתרים

כאשר אני נפגש עם אנשים חדשים ואנחנו מדברים, תמיד עולה השאלה: "אז איזה מוזיקה אתה שומע?" ואני מספר, מספר על גאז', על פ'אנק על דיסקו ורוק ובסוף גם מוסיף שאני שומע היפ הופ ובעיקר ישראלי. תמיד מעקמים פרצוף ואומרים לי משהו בסגנון של: "אה, סאבלימינאל הזה מעפן". כדי להראות להם שיש דברים אחרים ושונים לגמרי בראפ המקומי ולא כולם משלבים היפ הופ ומזרחית אני שולף את הקלף המנצח - "טאבו פלוס". 

"לטאבו פלוס" (יוסי שמריך) התוודעתי לפני כחמש שנים באתר במה חדשה, כשהוא פרסם שם מספר שירים שלימים נכנסו לאלבומו הראשון "החיים עושים אנשים קשים, רוצה להרגיש?" מה שכבש את אוזניי וגרם לי לשמוע את האלבום בלופ היה בעיקר הליריקה. האלבום עמוס בטקסטים מעניינים ומתוחכמים שדיברו בעיקר על האהבות הגדולות שלו: מילים ונשים. לפני כשנתיים הקולקטיב "51 אחוז" הכולל את הארכיון צ'ה וכמובן טאבו. הוציאו אלבום העונה לשם: "עוברים לגור לכם באוזן" שחולק בחינם בהופעות שלהם.

וממש לפני כחודשיים הוציא טאבו אלבום שני בשם "מיתרים" וב- 15.10 הוא משיק אותו בלבונטין 7. את האלבום הפיק ג'וזף ומתארחים בו צ'ה, נעה פארן וקרן שחם. לקראת ההופעה תפסתי את טאבו לשיחה קצרה.

ספר לי קצת על האלבום החדשהאלבום יצא באופן עצמאי, כחלק מפרויקט הגמר שלי בלימודי תקשורת חזותית. הפרויקט כלל, את עיצוב האלבום ואת הקליפ לשיר הנושא: "העיר פורטת". אשר שילב טכניקה מיוחדת של אנימציה וסריגה. האלבום כולו צמח במקביל לפרויקט, וכל השירים בו סובבים סביב אותם הנושאים, ונושאים את אותה האווירה. סיפור המסגרת הוא : תיאוריית (תורת) המיתרים.

באלבום החדש אין אפילו שיר אחד שהוא פוטנציאל לסינגל. לא חשבת לעשות שיר אחד יותר פשוט כדי להגיע ליותר אנשים?  תשמע, כל הדיון בנוגע לנוסחאות, ובנוגע למיינסטרים מול אלטרנטיבה הוא די פאסה. אני עושה את המוזיקה שלי איך שאני מרגיש שאני צריך לעשות אותה, ואיך שאני אוהב לשמוע אותה. ובאופן הזה, היא כנראה פחות נגישה לאנשים. אני לגמרי שלם עם זה, ומברך על כל בן אדם חדש שמגיע להופעה.

ראיתי שקרן שחם מתארחת די הרבה באלבום...קרן שחם היא יוצרת צעירה, כותבת שירים, מלחינה וגיטריסטית. היא במקרה, גם חברה שלי בחיים האמיתיים, והיא עובדת כרגע גם על חומרים מקוריים שלה.

מה גרם לשינוים בהפקה ובכתיבה של "מיתרים" לעומת "החיים עושים..."?האלבום הזה שונה מקודמו, קודם כל מפני שעברו ארבע שנים ואני במקום אחר בחיים שלי. זה משפיע על הדרך שבה אני צורך דברים וכך גם על הדרך שבה אני כותב. בנוגע להפקה, קארס וג'וזף הם שני אנשים שאני מאד אוהב, גם כבני אדם, וגם כמפיקים. אני מאמין שאני אעבוד עם שניהם עוד הרבה. באלבום הנוכחי, הרגיש לי נכון יותר שג'וזף יפיק את כולו, כך יש שליטה טובה יותר על החומרים, ועל האווירה השלמה שתופרים באמצעות שירים בודדים. יש משהו בשלמות הסגנונית הזו שאי אפשר לייצר כשעובדים עם כמה מפיקים במקביל. 

מה לגבי פרויקטים עתידיים?"51 אחוז" האלבום השני, יהיה מוכן בקרוב מאוד. ג'וזף עובד על כמה דברים שמוקדם לדבר עליהם, אבל כל מה שהוא עושה מדהים בעיניי. צ'ה יוציא בקרוב את אלבום הבכורה שלו שייקרא: "צ'ה, החניון מלא". וזהו לעת עתה.

מה צפוי לנו בהופעה?היום בערב הולך להיות כיף... על הבמה יתארחו הארכיון צ'ה, כמובן ג'וזף. על הסאמפלר והאפקטים, נועה פארן, קרן שחם והמפוחיסט גיא דגן. וגם אפשר יהיה להשיג את האלבום החדש וטי שירטס מקוריות שלנו.  

 

תגובות