מגזין

אוריג'ינל

כלבתא הוציא שני ריליסים בלייבל הלונדוני המשובח "סול-גאז". תומר גולן הגיע לקומפורט 13 להתעטף בחמימות הדאב

מאת תומר גולן. 05-10-2008

תגיות: כלבתא

אוריג'ינל

בשיחת מרפסת תל אביבית, סיפר לי פעם חבר-של-חבר שמתגורר בלונדון בעיקר השנה, על הופעה נדירה של "רדיוהד" שיצא לו לראות בטעות. בשיטוט אקראי בעיר, הוא נתקל בחנות תקליטים שסביבה התגודדו כמה עשרות אנשים. סקרנותו משכה אותו לתוך החנות ובתוכה עמדו חברי הלהקה המדוברת. הופעה בהפתעה, אחלה קונספט. לונדון רבותי! כשמדובר בחדשנות מוזיקלית ניו-יורק, ברלין ופריס מתגמדות.

כאן בתל אביב, סוף שבוע שבו לא פשוט לבחור לאן ללכת, הוא סימן משמח מאוד. כך ויתרתי בסוף השבוע האחרון על מופע של אחד ממפיקי הסאונד החביבים עלי (קרלו אינטלקטו, אי.איי רקורד'ס), ובמקומו נבחר כיוון ישראלי יותר.

בתוכנית האמנותית של הערב ליין אפ מרשים של תקליטני ג'ה-מיוזיק ומיקרו סאונד-סיסטמים עם סלקטור אחד ו- MC אחד. כולם באו לתת כבוד לאחד, כלבתא (אריאל תגר), שהוציא לאחרונה שני ריליסים בלייבל הראסטהפארי המשובח סול-ג'אז. הלייבל הוא הרבה מעבר לחנות מרהיבה בסוהו הלונדוני, אלא בית הפצה של תרבות, חד וחלק. הלייבל מציע מגוון מרתק של הוצאות מחודשות לקטעי רגאיי ודאב ישנים, לצד מוסיקה חדישה אשר מושפעת (קשות) מהדאב.

אולי בגלל שהם מנסים לשמור על סדר באיי.טיונז, אנשים נוטים לנסות לקטלג מוזיקה בחלוקה ז'אנרית ברורה. לענייננו, הדאב הוא פחות ז'אנר מוזיקלי כמו שהוא תחושה או אווירה. כמה שעות של חימום מנועים עם ניקול מקנזי (סול-ג'אז סאונד-סיסטם) ומי-לורד סאונד הישראלים, הבהירו היטב את הנקודה; זה לא משנה אם ג'מייקה, דרום לונדון או תל אביב, למוזיקת דאב יש נשמה. מי שמקשיב לדאב מרגיש כיצד הוא נעטף בחמימות בידי ירום הודו- ג'ה.

מייד אחריהם עלה כלבתא עם ה-MC הוותיק קלפר-פריסט, גם הוא מצוות סול-ג'אז סאונד-סיסטם. תענוג לשמוע סט של תקליטוני 7 אינט'ש של דאב, דאנסהול לצד קטעי ביי-מיוזיק, ברוקן ביטס ודאבסטפ. ההכרה שרבים מקטעי סאונד הם הפקות מקוריות של כלבתא, רק הוסיפו להנאה מאמבטיית הבאסים המערפלת. אם במקרה היה מזדמן לכם להיות ה MC באותו הערב, בטוח שגם אתם הייתם מוסיפים "אוריג'ינל" בלי הכרה.

תגובות

  • היה מעולה

    גם שתי הבחורות שניגנו לפניו נתנו אחלה מוזיקה , כלבתא מעולה, רק חבל שבאשמת הקהל העינינים לא מתחממים לפני 3 בלילה , לא נמאס מהקטע הזה ???

    יואב, 06-10-2008 06:54

  • הקהל, הווווו הקהל

    איזה מזל שמצאת את מי להאשים. אני זה הקהל ואתה זה הקהל. אז מה? שנינו לא בסדר? בישראל, או נכון יותר בת"א שנת -2008 תרבות הקלאבינג היא תחליף לבר השכונתי, או מקסימום לדנס בר. באים לשעה שעתיים והולכים. אם אתה רוצה מסיבה שמתחילה ונגמרת שלושה ימים אחרי- תשמע טראנס או תעבור לחול. כך או כך, קלאבינג אמיתי לא תקבל פה!

    menachem m, 07-10-2008 23:35