מגזין

חוזה לך ברח

רגע לפני שחוזה גונזלס הנפלא מגיע להופעה יחידה בבארבי, הוא מספר (בצניעות) לברק חיימוביץ' על קהל שיכור, רמקולים גדולים וממציא מטורף אחד

מאת ברק חיימוביץ'. 07-10-2008

תגיות: Jose Gonzales

חוזה לך ברח

חוזה גונזלס הוא לא הסינגר סונגרייטר העצמאי הסטנדרטי שלכם. אחרי שהחידוש שלו ל- Heartbeats של רעיו השוודים The Knife שימש לפרסומת של סוני, השיר הפך ללהיט. אחר כך, כדור השלג רק המשיך להתגלגל כשאלבומו הראשון Veneer הפך לרב מכר ופרצופו של גונזלס כבר נראה אפילו אצל קונאן אובראין.

למרות ההצלחה, נראה שגונזלס הצנוע, נשאר נאמן לעצמו ולמוזיקה שלו, אותה הוא נוהג להקליט מביתו שבגוטנברג. משם הוא גם ענה לעוד מראיין ישראלי ברצף ראיונות היח"צ לקראת בואו הקרוב לישראל. גונזלס מנומס, חייכן וסבלני וכשאני שואל אותו בתחילת הראיון אם לא נמאס לו מהחלק היחצ"ני ולענות על אותן שאלות כל הזמן? הוא עונה באופייניות, שמכיוון שאלה כל פעם אנשים שונים ששואלים את השאלות, הוא מוצא שזה דווקא כיף.

האלבומים שלך נמכרו מצוין, הייתה לך את הפרסומת של סוני ואפילו הופעת אצל קונאן אובראיין וג'ולס הולנד. אתה מרגיש כאילו אתה באזור דמדומים שבין מוזיקת האינדי לפופ ששם בחוץ?"זה מסע כיפי, להיות מסוגל לנגן כזו מוזיקה שהיא גם נגישה, לפעמים אני בכלל תוהה למה. למה זה עובד?"

חייו של גונזלס היו יכולים להיות שונים מאוד אילו היה ממשיך את לימודי הדוקטורט שלו בביוכימיה, אותם עזב עם צאת אלבומו הראשון. אבל גם המקצוע בו בחר, עדיין מרגיש לו קצת כמו עבודה:"לפעמים בגלל כל סיבובי ההופעות זה מרגיש ככה, אבל המוזיקה עצמה היא החלק החשוב לי. אני עושה את זה יותר בשביל עצמי ופחות בשביל משהו שיאפשר לי להתפרנס."

אתה נהנה לצאת לדרכים? אתה מוצא שאתה מצליח להוציא מזה דברים טובים?"כן בטח, לאחרונה אני מנסה להגיע למקומות בהם עדיין לא הייתי וזה ממש כיף."

גם במזרח התיכון עדיין לא היית. אתה מרגיש שאתה מקבל וייבים שונים בכל מקום שאתה מגיע אליו?"כן, אבל יש גם דמיון באנשים שבאים להופעות שלי שמצפים למשהו מסויים ומכירים את המוזיקה. אז למען האמת זה דווקא מרגיש די דומה. אני מניח שזה תלוי גם בגודל המקום, בשעה והאם הקהל שיכור או לא..."

ועדיף שיהיה שיכור בהופעה?"זה לא משנה, אבל כשאני מופיע בפסטיבלים אנשים נוטים לצרוח יותר, לשיר ואפילו לדבר."

ועם מוזיקה רגועה יחסית כמו שלך, איך אתה מתמודד עם קהלים שעושים רעש?  "לפעמים זה באמת קשה, אבל אם הקהל מכיר את המוזיקה שלי, זו בדרך כלל לא בעיה שאני צריך להתמודד איתה. כל עוד יש לי מערכת הגברה רצינית... רמקולים גדולים..."

איך אתה מצליח להעביר לבמה את האווירה הכל כך ייחודית שיש לך באלבומים?"אני מופיע עם נגני כלי הגשה וקולות רקע וזה מצליח להישמע קרוב לאלבום אם כי יותר רועש ודינמי. הרבה אנשים אמרו לי שזה מרגיש שונה למרות שזו בדיוק אותה גיטרה שמנגנת."

ומקום לאילתורים יש?"לא, אני פשוט מנגן את השירים שמרגישים לי נכונים באותו רגע ואני מנסה לא לשנות בהם יותר מדי. הייתי רוצה להיות מסוגל לאלתר, אבל פשוט כמו שאני כותב את המוזיקה ומתאמן עליה קשה לי להיות יותר חופשי."

גונזלס התחיל את דרכו בלהקות הארד-קור פאנק, אח"כ הוריד הילוך עם להקה שהצליחה באלטרנטיבה המקומית ואחרי שקריירת הסולו שלו החלה לפרוח חבר למתופף וקלידן ללהקת "ג'וניפ" שהוציאה אי.פי מצויין אחד עד כה.

בתור אמן סולו כל העיניים עליך, על כל היתרונות והחסרונות שבדבר. אתה מתגעגע ללהיות חלק שווה בלהקה?"כן, בגלל זה זה ממש כיף להיות שוב בבית ולנגן עם הלהקה שלי."

עם ג'וניפ?"כן, בדיוק."

אז הלהקה עדיין פעילה?"התחלנו לעבוד שוב, אחרי הפסקה ארוכה מאוד. דיברנו על לעשות מוזיקה ועכשיו כשאני פחות בסיבובי הופעות נוכל לכתוב עוד חומרים. אני חושב שזה נפלא ושונה לכתוב חומרים ביחד וזה מוריד קצת מהלחץ של היצירה."

ואיך הדברים עובדים בלהקה? זה עדיין השירים שלך?"אנחנו מנסים לכתוב הכל ביחד. אני אכתוב את המילים והמלודיה, אבל אחר כך אנחנו פשוט נאלתר ונראה לאן זה ילך, ככה שזה יותר השירים של הלהקה מאשר שלי."

ואם נחזור לאלבומים שלך. בתמצית השירים שלך מדובר רק בקולך ובגיטרה אבל איכשהו הם נשמעים הרבה יותר חמים ומלאים מאיך שהיית מצפה. איך אתה מצליח ליצור את הסאונד הזה?"כן, כן. התחלתי את דרכי בגיטרה קלאסית ואני חושב שהבאתי חלק מהחשיבה הזו למוזיקה שלי. כשיש לך גיטריסט אחד שמנגן כאילו יש בס ובאותו זמן ארפג'יו ומלודיה ועדיין גיטרה אחת בלבד, אז אני מנסה כאילו לחקות את זה אצלי. כשאני מקליט ועושה מיקס, חשוב לי לתת מקום נרחב לגיטרה לא פחות מהשירה ואני נותן להם מקום שווה."

בתור מישהו שמפיק לעצמו את האלבומים, חשבת פעם לתת למישהו אחר לנסות לקחת שליטה או שזה לעולם לא יקרה?"אני מרגיש כאילו חלק מזה קשור לאיך שאני יוצר את השירים. אני מניח שאני יכול להביא מישהו, אבל אני מעדיף לנעול את עצמי בחדר ולהיות כמעין ממציא מטורף שיוצר דברים."

והתכניות לעתיד הקרוב?"נראה לי שאתרכז בג'וניפ בזמן הקרוב ואחר כך אתפנה לאלבום סולו שלישי. במהלך הזמן הזה אני מקווה פשוט לקחת קצת פסק זמן ולהיות בבית, לקרוא, לבלות עם חברים ולהחזיר את היצירתיות. אבל בהחלט אפשר לצפות לאלבום של ג'וניפ בשנה הקרובה. אנחנו קצת איטיים, אבל יום אחד."

 

חוזה גונזלס יופיע בבארבי ב- 11.10 ביוזמה מבורכת של אנשי Monocrave

תגובות