מגזין

ביחד ולחוד

יעל דקלבאום פתחה את הערב בלבונטין במופע סולו בעוד אניקוקו התגבשו שוב, לאחר ארבע שנים של הפסקה. אודי ניב בדיווח על ערב מתיש אך מוצלח

מאת אודי ניב. 28-09-2008

תגיות: אודי ניב, הופעות חיות, יעל דקלבאום, אניקוקו

ביחד ולחוד

את יעל דקלבאום אני מנסה לתפוס מזה מספר חודשים בהופעה. מסיבות כמו סיבוב הופעות עם הבנות נחמה באירופה ועד סיבות פחות ברורות ורלוונטיות כרגע, פשוט פספסתי את ההופעה הזו. ואולי בסופו של דבר זה היה לטובה. כי כשציפייה גדולה גם ממצה את עצמה זו פשוט תחושה נפלאה. דקלבאום עלתה לבמת הלבונטין והראתה לכולנו שהיא יכולה להסתדר מצוין רק עם עצמה והגיטרה. אה ... וכמובן קהל.

דקלבאום הייתה המופע הראשון לערב זה בלבונטין, אחריה עלו "אניקוקו" שעוד נרחיב עליהם בהמשך. בשלב זה של הערב המקום עדיין לא היה מלא, אבל כמות האנשים שהגיעו לכבוד דקלבאום בערב המופע של פול מקרנטי בארץ הקודש בהחלט הספיקה לה בכדי להוציא את המיטב מהם.

כשהיא מלווה בגיטרה בלבד וחמושה בקול ויכולות ווקליות עוצרות נשימה, דקלבאום הציגה בפנינו כמה משירי אלבומה שספק נגנז ספק ייצא השנה, כמה שירים מהאלבום של הבנות נחמה וכמה גרסאות כיסוי לשירי פולק- קנטרי אמריקאיים כאשר בין השירים ובתוך השירים עצמם מורגשת לכל אורך ההופעה הכריזמטיות החזקה שלה. דקלבאום משחקת בקהל שלה כחומר ביד היוצר. היא יכולה לעצור את השיר ולשתף את הקהל במחשבה והיא יכולה להפעיל את כל כולו ולחלק את הלבונטין לשלוש קבוצות של קולות רקע, לרדת אליו לגנן איתו לשיר איתו ולרקוד יחד איתו. במשפט אחד מלכת הכיתה עשתה מה שהיא רוצה מתי שהיא רוצה וכולנו היינו מרוצים.

אורח אחד אנונימי ומוכשר בשם רועי ריגר הצטרף לדקלבאום לשני שירים על הפסנתר, כשאת הביצוע המרגש והטוב ביותר של הערב ביצעה דקלבאום לשיר Ground Zero כשהיא ניצבת אל מול הפסנתר לבדה. ביצוע כובש נוסף היה לשיר Flowers בו היא הפגינה יכולות שירה ושינויי טונציה מרשימים ביותר.

הדבר היפה ואולי הנוגע יותר מכל בהופעה של דקלבאום זה האנושיות שבה. דקלבאום לא חוששת לשתף את הקהל במחשבותיה ותחושותיה לכל אורך ההופעה וגם כשהיא טועה ולא מצליחה לנגן את השיר בדיוק כמו שצריך, היא עדיין מצליחה לשבות את הקהל בקסמיה ולטבוע בקסם האנושי שלה.

הקהל מתבקש לעזוב את המקום לצורך באלאנס של "אניקוקו". נראה שלא מעט אנשים כבר מדברים על ההופעה הבאה. חלקם הגיעו מראש לערב ארוך במקום, אחרים נראו עושים עצמם שוקלים. נדמה שאילו היה ניתן לקנות במקום כרטיס משולב לשתי ההופעות במחיר מוזל והגיוני, היו נשארים לפחות עוד כמה זוגות רק בשביל לנסות את מזלם. וחבל ! כי באמת מזל גדול נפל בחלקם של אלו שנשארו לראות את הסופר גרופ הזה שהוקם כבר בתחילת העשור הנוכחי והביא איתו המון פאנק גרוב ומקצבים לטינים. תשעה נגנים, עלו על בימת הלבונטין בכדי לעשות את המקום שמח כמו שלא היה זמן.

במשך ארבע שנים, החבורה המוכשרת הזו לא הופיעה יחד. אלון יפה ויעדן K שני המתופפים עולים לבמה ראשונים ופותחים במקצב מקפיץ עד לסיומו של הערב. אחר כך מצטרפת שאר החבורה לערב שכולו מלא בגרוב, פאנק, ג'אז, פריסטייל, סקה, לטיני ושאר ג'ימג'ומים שהחבורה שפכה לתוך המערבל המוסיקלי שלה.

ברוב רובו של הערב פשוט לא היה ניתן להפסיק להזיז את האגן. עם זאת, היו כמה קטעים שגם החבורה המוכשרת הזו הלכה לאיבוד בתוכם. במקרה של "אניקוקו", מסתבר שגם זה בסדר. הקהל חיבק אותם ובמהלך הערב כולו המשיך להריע ולא נשאר אדיש לקצב ולתשוקה של כל הנוכחים למוסיקה שלאו דווקא מאפיינת את הלך הרוח המוסיקלי המקומי.

אני קוקו וזה כבר דבר ידוע... אבל לראות את כולם הופכים לקוקו שהופך את הלבונטין למקום הכי רקיד בעיר זה לא דבר של מה בכך. זה התחיל באלקטרו גרוב ופאנק שהפך בסופו של הערב לקרנבל לטיני ומקצבים שחורים ודרום אמריקאיים. "אניקוקו" הצליחו לשמח ולהצית לא מעט לבבות ונשמות שהרגישו בחסרונה של החבורה מופלאה למעלה מארבע שנים. אורחת הכבוד שלהם לערב זה הייתה קרולינה. לעיתים נדמה ששום דבר טוב בעיר הזו לא פוסח על החביבה המוכשרת והחיננית הזו.

הלילה הזה היה ארוך; הפה אולי עוד מזמזם "אני קוקו" אבל הרגליים והראש כבר עמוסים ומותשים. הדרן אחרון ומפגן הכישרון המתפרץ הזה מגיע לסיומו. אני מעיף מבט אחרון לבמה ומתסכל על תשעת המופלאים שאת כולם אנו מכירים מהרכב זה או אחר ונותן לקצב שעוד מהדהד בראש, בעיקר בעזרת הדמיון לקחת אותי למקום אחר, כי נראה לי שככה בכלל הכול התחיל גם אצלם; רצון מהול בהמון דמיון פרוע. וכישרון ואמונה שגם פה אפשר לעשות דברים אחרת.

יעל דקלבאום + אניקוקו, 25.9 לבונטין.

 

צילום: דביר צברי

תגובות

  • אחלה כתבה...

    הרכב משובח שבאמת עושה דברים אחרת!ולדמיין שכל הערב היה ג'אם מוזיקלי אחרי 4 שנים שהם לא ניגנו יחדיו. מעולה! יאללה איחוד ודיסק :)

    שי, 30-09-2008 00:58

  • נשמע תענוג !

    אני שותף לחיפושים של ההופעה של יעל... עכשיו אני חייב למצוא.

    ליריקס, 30-09-2008 21:04