מגזין

זכות הצעקה לי

לקראת ביקורו השני של Skream בישראל, תומר גולן ליקט עבורכם כמה קטעי יו-טיוב שווים ומומלצים

מאת תומר גולן. 18-09-2008

תגיות: Skream

זכות הצעקה לי

לפני הביקור הקודם של Skream בארץ שהיה לפני משהו כמו שנה וחצי, התפלפלתי קצת על דינוזאורים של רוק ומוסיקה חדשה. בפרספקטיבת הזמן הזאת בדקתי ואני עדיין עומד מאחורי כל מילה. מאחר שהמון מילים נכתבו עליו לפני, מייד לאחר שתי ההופעות שלו, ועד היום, החלטתי לאסוף כמה קטעים שלו שמסתובבים ביו-טיוב ולחסוך לכם את המאמץ. אני יודע, עצלות זו תכונה חיובית.

נתחיל בקליפ מצויר והזוי במיוחד שנעשה באופן לא רשמי עבור הקטע- Superfly. טרק כבד, עמוק וקודר עד כדי צמרמורת. כמוהו הטיגריס הענק שוטט ברחובות העיר בכוונת זדון. בתחנה הבאה נעצור בקטע- Elktro, אחד הקטעים הראשונים של "סקרים". הקטע הופיע במקור על ווניל שחלק עם "בנגה", שני קטעים לכל אחד. האלבום יצא בלייבל "ביג אפל" בשנת 2004. אל תתבלבלו עם עטיפת האלבום "סקרים!" שמלווה את הקטע.

רבים מהקטעים של סקרים מבטאים כעס ושנאה. אני לא בדיוק מבין מה עובר לבחור בראש. הנה Nemesis, ביטוי מופשט לשונה והדומה באופיו של אדם, לפיכך לגרוע באויביו, מתוך החלק הרביעי בסדרת אלבומי "סקימיזם". האלבום יצא בלייבל "טמפה" בינואר השנה. הנה דוגמה נוספת- Dark side of Life, שיצא על ווניל עם- Tearful Dreamsבלייבל 'סאווט-סייד דאב-סטאר' (אוקטובר 2007).

פנים רבות למוסיקה של "סקרים", והנה קטע טרי- Love Don't Come Easily ניסיון ווקאלי שקרוב הרבה יותר לאהבה המרחפת מעל רחבות רוויות טכנו, מאשר לעננה הקודרת שמלווה את שמות הקטעים שלו. קטע איטי, כמעט צ'ילי שנשבר לקראת סופו לתוך מקצב סוחף. הקטע דומה מאוד באווירה האורבאנית ההזויה, שליוותה את בוריאל באי.פיז שקדמו לאלבום Untruth המוזר.

ואם כבר בצ'יל עסקינן, מישהו העלה גם את הקטע המדהים- Summer Dreams והוסיף תמונות סגלגלות באווירה של האחים הראספרים מג'מייקה. ואם אהבתם את עננת הגנג'ה של "חלומות הקיץ" וודאי תאהבו גם את- Colerful החביב. ושוב, ברכות על הוי.גי. ישב לו אדם וטרח להוסיף תפאורת ווידאו ספק מינימליסטית ספק פסיכדלית לטיון.

את הקטע- Sandsnake אני מחבב באופן מיוחד. הטראק נוצר בשיתוף פעולה בין "סקרים" ל"קלוקיד" ומייצג נאמנה את המושג המטופש שנקרא דאבסטפ. כמה שכבות של באסים מעושנים בליווי מצילות במקצב ג'נגל קטנטן, קצת סימפולי קול ומלודיה פצפונת וקליטה. Sensi Dub הוא דוגמא נוספת לסאונדים המטורפים שיוצאים מהיצירה המשותפת עם אותו "קלוקיד". טרק באווירת דאנס-הול כמו שמופיע בספרים. תודות, בפעם האחרונה לאיש שהעלה את הקליפ הקלידוסקופי לאתר.

לקראת סיום- בניגוד גמור לאלבומים, בהם לכל טראק יש נקודת התחלה וסיום ברורות, על הרחבה מתנהג "סקרים" קצת אחרת. המוזיקה נשברת ו"סקרים" מערבב את הקהל בתוך הסאונדים שהוא אוהב. הסטים שלו לרוב מורכבים מקטעים לא ארוכים ששוברים האחד את השני. המקצבים של המוזיקה וקצב המיקסוס המשובח שלו שווה כל רגע. הנה טעימה, כנסו ותראו את "סקרים" מפרק לקהל את הצורה בפסטיבל סונר 2007.

ואם כל זה לא הספיק, בספטמבר השנה שיחרר סקרים את Watch the Ride, די.ג'י סט שיצא בלייבל Harmless (הפעם בטקסט). לשמיעה נוספת ניתן להאזין למיקס שהכין די.ג'י האקטיק עם הסלקשין שלו מתוך הדיסקוגרפיה של "סקרים". הא... וגם בהפרעות קצב השבוע אקדיש שעה שכולה "סקרים".

Skream בישראל, יום שישי ה-19.9, 23:00, קומפורט 13, פלורנטין, תל אביב

תגובות

  • גדול!

    איזה כיפ איתכם

    mary, 19-09-2008 00:04