מגזין

הדים וקלידים

הקלידן האגדי של פינק פלויד, ריצ'ארד רייט, הלך אתמול לעולמו. סער גמזו נפרד

מאת סער גמזו. 16-09-2008

תגיות: pink floyd, Richard Wright

הדים וקלידים

כדי לקרוא את השורות הבאות כמו שצריך פיתחו עוד חלון או לשונית עם הלינק הזה ותנו לו להתנגן ברקע.

אתמול, בגיל 65, נפטר אחד המוזיקאים הגדולים שהכרתי. חבר מייסד של להקת העל האגדית פינק פלויד, קלידן אוטודידקט מוכשר כשד, יוצר מחונן ואדם צנוע ונעים להפליא - ריצ'ארד רייט.

אי שם בשנת 1965 הוא הקים יחד עם חבריו ללימודים, ווטרס, מייסון ובארט, את פינק פלויד. הוא גם היה שותף בגלגולים הקודמים של ההרכב (סיגמא 6 ו-סקרימינג אבדבס). כבר מההתחלה אפשר היה לזהות את הכישרון העצום של הבחור הצעיר. עם השפעות ג'אזיות ונאו-קלאסיות הוא היה ההשלמה המושלמת לסאונד של ווטרס וגילמור.

רייט, שמעולם לא ניסה להתבלט או לגנוב את ההצגה עם סולואים אקסטרווגנטיים, היה מעין אאוטסיידר בלהקה. היסוד השפוי והצנוע בתרכובת מפוצצת האגו והכישרון שנקראה פינק פלויד. הוא גם היה הראשון שנפגע כשהאגו השתלט ו-ווטרס פיטר אותו מהלהקה במהלך הסשנים של The Wall. רייט הוחזר ללהקה כשכיר (והיה היחידי שהרוויח מסיבוב ההופעות הזה בגלל מעמדו הלא מחייב) והפך שוב לחלק שווה בתוכה רק ב-88 עם יציאת האלבום The Delicate Sound of Thunder (רייט לקח חלק פעיל גם ב- A Momentary Lapse of Reason אבל עקב אילוצים משפטיים וענייני זכויות קיבל קרדיט מוקטן באלבום). רייט היה למעשה החבר היחיד בלהקה שהיה שותף פעיל בכל סיבובי ההופעות שלה אבל מקומו נבצר באחד האלבומים המשמעותיים שלה בעיני - The Final Cut.

רייט פעל גם מחוץ לפינק והוציא שני אלבומי סולו. ב-78 הוא שחרר את Wet Dream שצלע בביקורות אך נחשב מאד בקרב מעריצי פינק פלויד וכמעט שני עשורים אחר כך, ב-96 שחרר את אלבומו השני שנקרא Broken China והוקדש לאשתו השלישית - מילי. במהלך הדרך היה עוד פלופ קטן כשרייט חבר לדייב האריס ויחד הם הוציאו אלבום בשם Identity תחת השם Zee.

כל הפרטים האלה הם סתם נתונים יבשים. אין דרך להביא לכתב את האסתטיקה המרהיבה בנגינה והיצירה של רייט. העידון והאיפוק שלו הפכו אותו לכוכב בקנה מידה עצום. יכולת ההבנה המוזיקלית שלו שאפשרה לו להוסיף מימדים של עומק, יופי ועניין עצום לכל הרכב נתון ובעיקר לפינק פלויד הייתה אולי חד פעמית. למרות המעמד האלוהי שזכתה לו הלהקה היה תמיד רייט צנוע ונחבא אל הכלים, הוא התרחק מאור הזרקורים עד כמה שיכול היה ולא היה מעורב בסנסציות שמאפיינות כוכבי רוק.

רייט זכה לחיות וליצור בתקופה מאד מיוחדת. כשפינק פלויד החלו את חקר המוזיקה שלהם נכנס שחקן חדש לתחום וקראו לו סינטיסייזר. בשילוב עם ההאמונד המוכר והמזוהה כל כך, הפסנתר הקלאסי ושאר הקלידים המוכרים לרייט הוצעה פלטפורמה שמתרחבת בצורה כמעט אינסופית. הסקרנות המוזיקלית והיצירתיות שלא ניתן להשביע, הביאו אותו להתעמק ולחקור את הכלים הללו, חדשים כישנים, כדי לשכלל את הסאונד הפלוידי לרמה פורצת גבולות ומסקרנת בכל פעם מחדש. החלוציות הזו והדאגה התמידית להישאר בקאטינג אדג' הולידו תחת ידיו של רייט כמה מהיצירות המוזיקליות הבלתי נשכחות.

רייט יצר מוזיקה כמעט עד הרגע האחרון שלו. ביולי 2005 הופיע עם שאר חברי הלהקה באיחוד היסטורי שנערך במסגרת ה-Live 8, שם נדמה היה ששאריות הסכסוך בינו ובין ווטרס התפוגגו. זה קיבל חיזוק נוסף כשבנובמבר של אותה השנה פינק פלויד קיבלו מקום של כבוד בהיכל התהילה של המוזיקה בבריטניה. רייט לא יכול היה להשתתף בגלל ניתוח קטרקט שעבר בעיניו וגם ווטרס נפקד בגלל חזרות לאופרה שלו Ca Ira. למרות זאת ווטרס הצהיר בראיון ווידאו כי רייט בעצם לא עבר ניתוח אלא הוא הצטרף אליו לרומא והם חיים יחד בדירה קטנה ליד ויה ונוטי.

המוות של רייט היה מהיר. המחלה הנוראית הזו לא ייסרה אותו וזקנתו לא ביישה את נעוריו. הוא נפטר כשבאמתחתו אלבום אינסטרומנטלי שהיה צריך לראות אור השנה ורקורד יצירה מעלף. החוליה המשונה הזו של פינק פלויד (הלהקה של ווטרס שקמה על חורבות זו של בארט והתעסקה באלבומי קונספט) הייתה הראשונה להחזיר נשמתה לבורא ובכך לסתום את הגולל על החלום שלי ושל מיליונים אחרים בעולם - הופעה חיה ומלאה של ההרכב כולו.

נדמה שעכשיו נוסף חיזוק משמעותי להופעה הגדולה בשמיים. רייט יחסר לכולנו ובעיקר לעולם המוזיקה.

תגובות

 • עצוב עצוב עצוב... כתבה יפה....

  אסף קפלן, 17-09-2008 00:33

 • מותו של רייט הוא גזירת הגורל של פינק פלויד לא להתאחד

  מותו של רייט הוא גזירת הגורל של פינק פלויד לא להתאחד ואולי טוב שכך. פינק פלויד תמיד חרגו מהחיים וכך גם ראוי שנזכור אותם. גם הצפייה ב-Live 8 רק הוכיחה שהדמיון חזק וטוב יותר מהמציאות. אני מעדיף לזכור את רייט כצעיר מזוקן שמנגן באמפי תיאטרון בפומפיי כשהעריכה מחליפה בין שוטים שלו ושל גילמור בעבודת הקולות המדהימה שלהם ב- Echoes, או בפתיחה הארוכה והנצחית של Shine on you Crazy Diamond, או פשוט לשמוע את הגיג הגדול בשמיים כשביתה של דורתי נסחף לשמים עם סופת הטורנדו בקנזס. R.I.P - החיים הם רק זיכרון עמום, אבל המנגינה לעולם נשארת!

  גיל מטוס, 17-09-2008 00:46

 • ובמילותיו של רייט עצמו:

  remember a day before today a day when you were young free to play along with time evening never comes why can't we play today? why can't we stay that way?

  גורלי, 17-09-2008 09:52

 • אני מציע לשמוע את Great gig in the sky ככבוד אחרון

  עומר הילזנרט, 17-09-2008 16:05

 • מגע של קסם

  ושירת מלאכים. תודה על מה שהשאיר מאחור עבורינו. RIP

  ליריקס, 17-09-2008 20:24