מגזין

היהודי זיס גרסת 2006

אייל גיל חושף מזימות ריאליטי אנטישמיות בפריים טיים האמריקאי

מאת . 08-01-2007
היהודי זיס גרסת 2006

שנים אחרי `היצירה` האנטישמית המבחילה של ג`וזף גבלס הופתעתי לגלות שהאנטישמיות עדיין פה, ואיך אומרים ב"רייטינגית": BIG TIME! והפעם לא מדובר ביצירה הזויה של ניאו-נאצי או סרט בהפקת אחמדיניג`אד, אלא דווקא אצל ידידנו הטובים ביותר- האמריקאים, ועוד בלב ליבו של הפריים-טיים. לראות ולא להאמין.

זה התחיל בקיץ 2003, אז שודרה ברשת "פוקס" סדרת ריאלטי מז`אנר "האח הגדול", ששמה "פארדייז הוטל". העיקרון פשוט: לוקחים חבורה של יפים ויפות, כולאים אותם במלון אקסקלוסיבי כשמסביב מאות מצלמות ומחכים לראות מה ייצא. במהלך העונה הצטרף לתוכנית בחור בשם דייב קרפן. למה זה חשוב? כי דייב לא היה כמו כולם. בניגוד לכוסונים ולכוסוניות שהסתובבו להם עם ריבועים בבטן ושדי סיליקון, דייב היה שונה. הוא היה מבוגר יותר, שמנמן, בעל אף מעוקל קלות ומאוד-מאוד לבן. כנראה שכבר הבנתם- הוא גם יהודי. ומה דייב עשה במלון? בניגוד לחבריו האתלטיים שהשתזפו על שפת הבריכה והתמזמזו כל היום, דייב ידידנו ישב בחדרו (שלא יישרף) ותכנן תחבולות כיצד הוא וחבריו מתקדמים לקראת הפרס המיוחל (כמה מאות אלפי דולרים). בזמן שהוא לא חשב על הכסף הוא ניסה לפלרטט עם שרלה, בחורה "תמימה" (פלוס תליון צלב) ויפת מראה. באופן ``מאוד`` לא צפוי, דייב לא היה פופולארי במיוחד אצל החבר`ה, והכינוי "נחש" דבק בו במהירות. אבל בניגוד לסיכויים, דייב שלנו הצליח להוביל אותו ואת שרלה עד לקו הגמר. רק שעונשו של היהודי התחמן לא איחר לבוא ובסופו של דבר הנערה הנוצרייה דפקה אותו וברחה עם כל הכסף, כשדייב נשאר גלמוד ועני. כאמור, סוף טוב וניצחון לאמריקה הנוצרית.

אני, לעומת זאת, הייתי המום.לתומי חשבתי שנתקלתי בתופעה חד-פעמית אנטישמית ומוזרה שלא תחזור על עצמה. כמובן שטעיתי. השנה עלתה עונה נוספת של האמא-של-תוכניות-המציאות: "הישרדות". כדי לנסות ולגרד עוד קצת רייטינג מהפרה ההולכת ומצטמקת עשו המפיקים מעשה: הם החליטו לחלק את המתמודדים לקבוצות לפי גזעים: שחורים, היספניים, אסייתים ולבנים. הדבר אמנם עורר באזז סביב התוכנית, אבל לא ייצר דרמה אמיתית בתוכנית עצמה: לא ראינו לכלוכים או גזענות מתפרצת כפי שקיוו המפיקים, המקסימום שגילינו הוא שכושים לא יודעים לשחות- דבר שהוא לא ממש חדש. בהישרדות כמו בהישרדות, מהר מאוד התערבבו אנשים אחד בשני עד ליצירת שני שבטים. אז גיליתי את היהודי התורן- ג`ונתן. גם ג`ונתן היה יותר מבוגר מהאתלטים האול-אמריקן שהסתובבו להם על האי, הוא גם היה יותר שמן (עד שהרעב המתמשך הכניע גם אותו) ויותר לבן ויש לו כל הזמן מבט זומם בעיניים. יותר מהכל, ג`ונתן שלנו הוא תחמן, ולא סתם תחמן- הוא גם בוגד. כשניתנה אפשרות לשחקנים לערוק משבט לשבט, ג`ונתן ערק בשנייה האחרונה. לאחר ששני השבטים התאחדו, ג`ונתן דפק שוב את השבט החדש שלו וחזר לשבט הישן, מה שיצר סוג של מהפכה.

בסופו של דבר נוצר מצב שכולם שונאים את היהודי התחמן והבוגד, ובתוכנית האחרונה, ששודרה ב"יס" בשבוע שעבר, הוא הודח וכל המתמודדים נשמו לרווחה. מה מוסר ההשכל כאן? שכל הגזעים יכולים לחיות בשלום בעולם, אם רק נפטרים מהיהודים שעושים הכי הרבה בלאגן, בוגדים בכולם, ואי אפשר להאמין לאף מילה שיוצאת להם מהפה. כל זה אגב, עובר בסבטקסט של תוכנית שמשודרת בלב הפריים-טיים האמריקאי.ומה הכי עצוב? שיבואו יוצרי התוכנית ויגידו לך: סליחה ידידי, אך זו המציאות, הרי זו תוכנית ריאלטי. וזה הפשע הנתעב באמת. הרי את המתמודדים בוחרת ההפקה, התוכנית ערוכה ממאות שעות צילום ולאט לאט כולם מגלים שהסדרות האלה הם לא ממש מציאותיות והרוב שם מפוברק ומבוים. להראות ככה את דמות היהודי, ולהתחבא מאחורי מעטפת המציאות זה הדבר המסוכן באמת. הרי כולם יתפלצו אם בסדרת דרמה מבוימת יוצג ככה היהודי, אבל בריאלטי אפשר להציג את כל הסטריאוטיפים המגעילים בלי טיפת בושה. אם לגבלס יש בגיהינום חדר עם טלוויזיה הוא בטח מבסוט. "ריאלטי" הוא חושב לעצמו "למה לא חשבתי על זה קודם?"

תגובות