מגזין

חפש באנטרקטיקה

"אנטרקטיקה" הסרט החדש של יאיר הוכנר - יצירה ישראלית אותנטית או קלישאות רקות מתוכן?

מאת ברק הלר חיון. 11-09-2008
חפש באנטרקטיקה

אנטרקטיקה שמציג כל יום באולם הקטן של הסינמטק, הוא סרט עצמאי ישראלי. גיא זוארץ, לוסי דובינצ'ק, תומר אילן, רבקה נוימן, דביר בנדק, ליאת אקטע, יעל דקלבאום, עופר רגירר, יפתח מזרחי ואושרי סהר משחקים בסרט שביים וכתב יאיר הוכנר שמספר על החיים של הומואים ולסביות בתל אביב. עובדים בחנות בגדים, עיתונאים, מוצאים זיונים באינטרנט, יושבים בבית קפה. המון סצינות סקס בין גברים נועזות למדי והמון חיפוש נואש ולא מוצלח אחר אהבה.

אבל זה לא העניין. אני יכול לספר לכם בפרוטרוט מה מתרחש בדיוק על המסך. אבל לא התרשמתי מספיק. לא רציתי לקום ולעזוב. אבל לא הייתי רחוק מזה. הסרט מציג מרובע אהבה הומואי ועוד ספק זוג לסביות בצורה קלישאתית. המונולוגים לעיתים מצחיקים לעיתים מעצבנים אבל בדרך כלל מרגישים די מלאכותיים. יש המון דמויות על המסך ובהתחלה התבלבלתי בניהן. אחר כך הבנתי שלא אכפת לי מספיק מהן. יש ספרן הומו משועמם. יש את אמא שלו שמשוחקת על ידי הדראג קוין מיס לילה קארי. יש לסבית בעלת בית קפה שכנראה אוהבת את העובדת שלה אבל קשה לה לתת מספיק מעצמה. יש עיתונאי שפוגש את הספרן ולמרות שזה לא ממש מורגש מסתבר שהם התאהבו. למרות ששניהם יוצאים עם אנשים אחרים. יש הרבה סקס. יש צילום שמרגיש די חובבני וסצנות שמרגישות תמוהות. התבוננתי ורציתי לאהוב. ולא הצלחתי. לא הצלחתי להתחבר לסיפורי האהבה כי הם לא הרגישו רציניים. גם שם הסרט נלקח מגחמה רגעית של לוסי דובינצ'ק שאהובתה תבוא איתה לשם, ובסוף היא קונה לה כרטיס יחיד. הפסקול הוא רוק רגשני כולל הופעה בבית הקפה המדובר(הבועה מישהו?) ודי בנאלי למעשה.

זו יצירה ישראלית, תל אביבית. מקורית ועצמאית. אני אוהב מאוד קולנוע ומאוד אוהב יצוג לקהילה. אבל לא משהו אחד אלא כמעט כלום לא עובד בסרט הזה. פשוט משמים. איך לסכם? זה לא גרוע כמו ריב משפחתי או פנצ'ר על הבוקר בדרך לעבודה על הכביש המהיר. זה פשוט סרט משעמם שלא גורם לך למה שאני מחפש בסרט, להזדהות.

תגובות