מגזין

ילדים חורגים לאלוהים

לראשונה בישראל יוצאת קומדיה של וויל פארל, "אחים חורגים" להקרנות בבתי הקולנוע. ניר גורלי ראה לפני כולם וחזר כדי להשוויץ ולהמליץ

מאת ניר גורלי. 03-09-2008

תגיות: וויל פארל, אחים חורגים

ילדים חורגים לאלוהים

ישנו שיר נפלא מתוך הספר "הילד הזה הוא אני" של יהודה אטלס בו מתקנא הגיבור בבן של בעל הקיוסק שאוכל גלידה חינם כאוות נפשו. קינאה כנה ועמוקה זו מוכרת ודאי לכל ילד (חוץ מאלה שלאבא שלהם אכן היה קיוסק), כולנו גדלנו איתה, התבגרנו ולמדנו להשלים עם כך שההורים שלנו הם מי שהם על יתרונותיהם וחסרונותיהם. השאיפה אם כן של כל אדם (קצת יותר) בוגר היא שלהורים שלו יהיו חברים שהם בעלי קיוסקים. ואם לא קיוסק אז שלפחות תהיה להם חברה להפצת סרטים. ושכה יהיה לי טוב, לקח להם 25 שנה וזה סוף סוף קרה. כך הגעתי למצב שהזמינו אותי לסרט חינם! ואף יכולתי להזמין את כל החברים איתי! ולא סתם אלא לסרט החדש של וויל פארל!

אז כן, אני מתלהב ואינפנטיל. אבל שתי התכונות הללו מהוות מרכיב משמעותי בהבנת הנארטיב הקולנועי המסתתר מאחורי היצירה החדשה של אדם מקיי (איש חדשות, לילות טלדגה) - "אחים חורגים". הסרט בו מגלמים פארל וג'ון סי ריילי שני אחים חורגים בני ארבעים, הוא מופת של התלהבות אינפנטילית.

הקומדיות של פארל תמיד נגעו לליבי. בחיבה גדולה אני מכנה אותן "קומדיות מפגרות", כשלהבדיל מקומדיות אחרות שיצאו מהוליווד בשנים האחרונות, להומור המפגר של פארל וחבורתו (רובם יוצאי Saturday Night Live) תמיד היה מימד של תחכום ואנדרסטייטמנט, וגם כשלא היה שם אנדרסטייטמנט (וכשאני חושב על זה באף סרט שלו אין אנדרסטייטמנט) זה עדיין היה ממש מצחיק. נסו להסביר אמנות. כששמעתי שהמפיצים שוקלים לא להפיצו בארץ, מטעמים של ביקורות פושרות מצד קבוצות המיקוד, הצעתי להם "לתת לקהל האמיתי שלו (קרי -צעירים וסטלנים) לשפוט". וכך היה.

הסרט החדש ממשיך את אווירת הפאן מסרטם המשותף הקודם של פארל וריילי - "לילות טלדגה" ואת הכימיה האדירה בין השניים (Shake and Bake!). פארל עצמו היה שותף לכתיבה ואפשר לומר שהסרט כולו מבוסס על כימיה זו ואין לו באמת עלילה. היתרון הוא שזה איפשר הכנסת סצנות מופרכות לחלוטין שהכיף בעשייתן ניכר בכל פריים. החיסרון הוא שאין עלילה. להבדיל מהדמויות והסיפורים אליהם נכנס פארל בסרטיו הקודמים (נהג מרוצים, מגיש חדשות, אלוף עולם מופרע עם סקס-אפיל גברי הורס בהחלקה אומנותית על הקרח) כאן פארל פחות או יותר משחק את עצמו, או לפחות את האלטר-אגו הקולנועי שלו, כאשר הוא נותן דרור לכל ההתנהגויות המוטרפות שהעולם המתורבת מונע ממנו לעשות.

"אחים חורגים" הוא אגרוף לפנים לעולם הציני והקפיטליסטי. זה שמאלץ אותנו להתלבש יפה, למצוא עבודה, להרוויח כסף ולעוף מהבית החם של ההורים. הוא מהווה מראה מכוערת בו זמנית גם למבוגרים שאיבדו את נעוריהם וגם לצעירים שמסרבים להתבגר. אתם תאהבו, תשנאו, תצחקו או לא תבינו על מה כל המהומה, אבל לא תישארו אדישים למעלליהם של ריילי ופארל (אלא אם כן אתם מאלו שלא מבינים על מה כל המהומה). הייתי יכול להמשיך ולמצוא בו משמעויות ותובנות אבל החן האמיתי שלו הוא שבסופו של דבר, הוא פשוט מפגר להפליא.  עכשיו כשהסרט עומד להיות מופץ בארץ ומשנתו האמנותית של פארל תוצג כאן לראשונה, אני יכול לומר בסיפוק שעשיתי את שלי. ואם נתתי יד בדרדור ההומור הישראלי לבורות שפארל וחבריו חפרו אני יודע שבניגוד לגיבורי הסרט עשיתי משהו בעל משמעות בעולם הזה.

צפו בטריילר 

לאתר הרשמי של הסרט 

 

תגובות

  • אני רק רוצה להודות לישו התינוק

    בתור תינוק רך, בעריסה שלו, הו ישו התינוק היקר, תודה לך על 2 בנים מופלאים, ווקר וטקסס ריינג'ר או במילותיו של גדול ממני: and then i saw him. emilio estebaz and i was like calling him emilioooooooooooooooooooooo אחלה כתבה גורלי, סביר להניח שאצפה בו ממש בקרוב..

    שיינברגר, 07-09-2008 08:08

  • אני ראיתי את הסרט

    אני ראיתי את הסרט וזה סרט גס אם אתם רוצים אני יגיד לכם איך קוראים לדמויות:דייל,ברנן,רוברט,ננסי,דרק,ועוד כמה שאני לא זוכר

    לא רוצה, 07-12-2008 21:33