מגזין

קרב השנה

דניאל וייס מספר על "תרבות הרחוב", לקראת מוקדמות אליפות העולם ב"ברייקדאנס" וב- DJ'S לישראל, שתתקיים השבוע בחולון.

מאת דניאל וייס. 25-08-2008
קרב השנה

תרשמו ביומן: ה- 28 לחודש, יום חמישי, במרכז שברולט בחולון תתקים אליפות הארץ ב- Boty Israel- מוקדמות אליפות העולם בברייקדאנס לישראל וב- DMC Israel - מוקדמות אליפות העולם ל DJ'S ישראל. 

Battle of the Year- "קרב השנה" (Boty), הינו האירוע שמהווה את מוקדמות אליפות העולם בברייקדאנס לקבוצות. תרבות הריקוד והברייקדאנס  תופסת תאוצה בישראל ובעולם כולו ומושכת בני נוער רבים. באירוע יוזמנו קבוצות הרקדנים להופיע בפני הקהל ומול צוות שופטים בין לאומי כאשר הקבוצה הנבחרת תשלח לייצג את המדינה באליפות העולם המתקיימת בגרמניה בחודש אוקטובר.

תחרות DMC: מוקדמות אליפות העולם ל- DJ'S בישראל  2008. לתחרות יוזמנו ה- DJ וה-MC המובלים בתחומם בארץ להופיע בפני הקהל ומול צוות שופטים בין לאומי וה- DJ המנצח יזכה לייצג את ישראל בלונדון.

אז למי שלא ממש מתמצא בנושאים הללו, הנה קצת רקע על תרבות הרחוב, הברייקדאנס והטרנטבליזם (DJ'S). סגנון החיים האורבאני הצליח לכבוש מעמד בקרב שכבה רחבה של אוכלוסיית צעירים, אופנתיים, "קוליים", בעלי מקצועות חופשיים, אשר אימצה את הסממנים והמאפיינים התרבותיים של מה שנהוג לכנות "תרבות הרחוב", ה-"היפ-הופ" או ה-"פריסטייל" - מוסיקה, ברייקדאנס, אמנות -גרפיטי, כמרכיב דומיננטי בתרבות הבילוי שלהם.

בעידן שלאחר מהפכת התרבות של המוסיקה האלקטרונית, תרבות הרחוב מהווה אמירה חדשה ועכשווית של פתיחות חסרת גבולות, המאפשרת שפע של סגנונות ורעיונות של" וואיב" מחוספס וצבעוני. כמו בערים הגדולות בעולם: ניו יורק, ברלין וברצלונה, תרבות הרחוב היא זו שמובילה את משפיעי דעת הקהל אל "הדבר הבא", התרבות העולה, אשר הופכת אותה לתרבות אותנטית חיה ובועטת.

ברייקדאנס (Breakdance) הידוע גם כברייקינג וביבוינג, הוא סוג של ריקוד אקרובטי המהווה את אחד מהיסודות של תרבות ההיפ הופ. הריקוד מאופיין בתנועות קטועות וחדות, משולבות בתנועות גליות זורמות וכמו כן אקרובטיקת רצפה. תנועות ברייקדאנס רבות לקוחות מתרגילי האקרובטיקה של הקפוארה. אלמנט מוכר של הברייקדאנס הוא ה- Moonwalking (הליכת ירח) שאומץ על ידי מיקל ג'קסון והפך לאחד מסמליו. מוזיקת הברייקדאנס היא מוזיקה אלקטרונית או היפ הופ בשילוב סקראצ'ינג (Scratching).

השם "ברייקדאנס" ניתן לריקוד זה, מפני שבתחילת דרכו, הוא נרקד רק לצלילי קטעי המעבר ("ברייק") בשירי Fאנק, דיסקו ורגאיי, בקטעים בהם כל כלי הנגינה השתתקו והמתופף המשיך לנגן רק את המקצב. קטעים אלה נדגמו מאוחר יותר והפכו למקצבים הבסיסיים של מוזיקת ההיפ הופ. הסגנון היה פופולרי ביותר בשנות ה-80, אז ניתן היה למצוא רקדני ברייקדאנס בפינות הרחוב ובכיכרות.

טרנטבליזם היא אמנות לפעלולים שהדי ג'יי מבצע על הדיסקים והתקליטים. האפקט המפורסם ביותר מהטרנטבליזם הוא הסקראצ'ינג שבו הדי ג'יי מעביר את התקליט קדימה או אחורה באמצעות מגע ישיר בתקליט ועל ידי כך נוצרים צלילים מעוותים הנשמעים לרוב כ"שריטות" (Scratch). קיימים לטרנטבליזם עוד רבדים רבים כמו ה-Beatjugling, מונח המתאר את להטוטיו של הדי ג'יי על שני תקליטים זהים לחלוטין של אותו שיר, המתנגנים בו זמנית.

כמובן שיש עוד הרבה שאפשר לספר, אבל בקצרה, אם אתם רוצים לראות את שני העולומות בפעולה, כדאי מאוד שתבואו. האירוע מתחיל משעה חמש ועד חצות בערך. כמו כן, במקום יוצבו גם: מתחם סקייטבורד ורולרבליידס, מתחם קפיצי פלאיגאמפר, אומני פארקור - קבוצת IPT, קיר גראפיטי, מתחם ריקודי סי-ווק וטקטוניק (סגנונות ריקוד חדשים) ודוכני אופנת רחוב.

לאתר הרשמי של Botyלאתר הרשמי של DMCתמונות מהאירוע הקודם

התמונות לקוחות מעמודי הפליקר של Warren Katz ושל ViniMan

תגובות

 • גניבה ספרותית מויקיפדיה.

  יכולת פשוט לומר לנו להיכנס לוויקיפדיה ולקרוא מה זה ברייקדאנס :) ואני מצטט מהערך בויקיפדיה: "ברייקדאנס (Breakdance) הידוע גם כברייקינג וביבוינג הוא סוג של ריקוד אקרובטי המהווה את אחד מיסודות תרבות ההיפ הופ. הריקוד מאופיין בתנועות קטועות וחדות משולבות בתנועות גליות זורמות וכמו כן אקרובטיקת רצפה. הסגנון הושפע מהקפואירה ותנועות ברייקדאנס רבות לקוחות מתרגילי האקרובטיקה של הקפוארה. אלמנט מוכר של הברייקדאנס הוא ה-Moonwalking (הליכת ירח) שאומץ על ידי מייקל ג'קסון והפך לאחד מסמליו. מוזיקת הברייקדאנס היא מוזיקה אלקטרונית או היפ הופ בשילוב סקראצ'ינג (Scratching)". נכון שויקיפדיה היא אנצקילופדיה חופשית, אבל למה שאתה עושה, כשאתה לא מציין מקור, קוראים גניבה ספרותית. אם כבר בחרת לעסוק בנושא מעניין כמו ברייקדאנס, יכולת לתת קצת יצירתיות משלך.

  סקרנל, 26-08-2008 13:53

 • גם טרנטבליזם זה משם, היסטרי

  הטרנטבליזם היא אומנות לפעלולים שהדי ג'יי מבצע על הדיסקים והתקליטים. האפקט המפורסם ביותר מהטרנטבליזם הוא הסקראצ'ינג שבו הדי ג'יי מעביר את התקליט קדימה או אחורה באמצעות מגע ישיר בתקליט ועל ידי כך נוצרים צלילים מעוותים הנשמעים לרוב כ"שריטות" (scratch). קיימים לטרנטבליזם עוד רבדים רבים כמו ה-beatjugling, מונח המתאר את להטוטיו של הדי ג'יי על שני תקליטים זהים לחלוטין של אותו שיר, המתנגנים בו זמנית". לאן נעלמה היצירתיות ?

  חחחח, 27-08-2008 09:15

 • למה לא

  מה קרה לאהבה סתם... זה סך הכל קידום לאירוע לא סיקור של האירוע. אז בסדר אני מקבל, צריך להיות מעניין אני שם.

  נימרוד, 27-08-2008 09:52