מגזין

Fאנק יו תל-אביב

מתי ואיך אפשר להשתמש במילה Yaaaa בחיי היומיום? חן ינוביץ' חזרה מהופעה של Funk'n'stein. יאאאאא

מאת חן ינוביץ'. 26-08-2008

תגיות: Funk'n'stein

Fאנק יו תל-אביב

אם לרגע נשכח שההופעה האחרונה של "פאנקנשטיין" למעשה התקיימה בתל-אביב סיטי ואם לרגע נפקפק ביכולות האוריינטאציה, אז סביר להניח שנחשוב שהתבלבלנו במועדון ואיכשהו הגענו לאיזה רובע אפרו-אמריקאי בארה"ב. בין כה וכה רבים מן האנשים הסובבים אותנו בהופעה משוחחים בלועזית מדוברת, הסולן (והאפרו) מרגישים כאילו נזרקו אל הבמה היישר משנות השבעים, ורק ספי ציזלינג, שעוד זכור לי מההופעה של יהודית בקיסריה, מזכיר לי שלא לא טעיתי, אני במקום הנכון, וכל שעליי לעשות הוא לעקוב אחרי הוראות האפרו ולצעוק יאאאאאאא.

כי Yeaaaa זוהי מילת המנטרה של אלרן דקל מתחילת ההופעה ועד סופה, כולל ההדרן. בין שיר לשיר הוא מרטיט את גרונות הקהל עם צעקות יאאאא רמות ואף מייעץ (במבטא אנגלו-סקסי, כיאה לדקל) על אופני השימוש של המילה בחיי היומיום. למשל: אם אתה נוסע במונית עלייך לצעוק לנהג יאאאא והוא יענה לך ביאאא ואתה תגיד "אני צריך לחשמונאים פינת אחד העם", והוא יגיד יאאאאא. אתה תשב במסעדה ותצעק למלצרית יאאאאא ואם היא פאנקית מספיק היא תענה לך יאאאאא ואתה תצעק חשבון והיא תענה יאאאאאא.....

בין קריאת יאאא אחת לשנייה, "פאנקנשטיין" סידרה לנו ערב מהנה, משעשע, פאנקי, חם ובעיקר גרמה לי לחשוב על מערך יחסי הציבור שצריך לקום על מנת לשווק אותם ליושבים בתפוצות. כי פאנקנשטיין יוצרים פאנק כל כך מוצלח, עם מיטב המוזיקאים שפועלים כיום בארץ (סלוצקי, אלון וציזלינג) ועם קצב שאף אגן לא נשאר אדיש בקרבתו.

"פאנקנשטיין" הוקמה ב- 1998 ובתחילת דרכה הופיעה בעיקר עם שירי כיסוי לאמני Fאנק אחרים ומוכרים. בשנת 2006 הוציאה את אלבום הבכורה שכלל לא מעט שירים (נו טוב, בכל זאת דיסק כפול). שירי הכיסוי נדחקו הצידה לטובת החומרים האישיים, השמחים (Dogs and Cats) והמרגשים (I Want Your Love) של הלהקה האנרגטית הזו.

וכך, עם שירים מהאלבום הראשון ומהאלבום השני והחדש שרוקם Fאנק וגידים בימים אלו, ועם סולן כמו דקל, שניחן בכמויות בלתי מוגבלות של קסם וכריזמה, אפילו העובדה שהמזגנים לא עבדו והיה חם, כל כך חם, לא הפריעה לקהל להתנדנד מצד לצד ולעקוב בהערצה ובחן אחר דקל, הגלביה שעליו ולהקתו.

תגובות

  • יייייייייייייייאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאא

    אלירן דקל, 26-08-2008 22:43

  • יאאאא

    יאאאא

    talya, 28-08-2008 08:11