מגזין

במעלה הביוב

אורלי נקלר הטרידה את מארק לנגן במנוחת הצהריים שלו כדי לשמוע את קולו הענוג למשך רבע שעה, לברר כמה דברים על נבכי נפשו וגם על ההופעה הקרובה בארץ עם ה- Gutter Twins

מאת אורלי נקלר. 28-08-2008

תגיות: ראיון, Mark Lanegan, The Gutter Twins

במעלה הביוב

יום חמישי, 14:00 בצהריים זמן ישראל, 13:00 זמן לונדון. אני מוצאת את מארק לנגן מעביר את מנוחת הצהריים כשהוא שרוע על מיטתו בחדרו שבמלון, כמה שעות לפני הופעה נוספת בטור האינטנסיבי שבמסגרתו יגיע גם לארץ בעוד מספר שבועות. האמת שאני לא באמת יודעת באיזו פוזיציה הוא שרוע אבל אני מעדיפה לדמיין אותו ככה, בגדים שחורים מכף רגל ועד ראש, מכלה סיגריה אחר סיגריה וזורק אותן לתוך המאפרה המלאה שנחה על המיטה לצידו, ראשו נשען על הקיר שמאחוריו, מבטו מטייל על התקרה.

כך מצטייר לי אחד האנשים הכי סקסיים שיצא לי לדבר איתם אי פעם, ואם זה לא היה מביך את שנינו הייתי שואלת אותו "מה אתה לובש". לא נורא, יש דברים מרתקים פי מאה שקשורים בלנגן, כמו למשל הקריירה המרשימה שלו, ההתפתחות המקצועית שלו מאז הניינטיז ועד היום, ההשפעה שהוא השפיע והתרומה שהוא תרם לעולם המוסיקה וגם קצת עליו כאדם.

הראיון הזה מנסה לפצח את מארק לנגן, ללא ספק אגוז קשה ועם זאת מרתק ומהפנט מאין כמוהו. הצצה לעולם הפנימי של מארק לנגן.

אתה יודע ש"Lanegan" משמעותו בעברית לנגן (מוסיקה)? "קול, לא ידעתי את זה" (הוא אומר בקול אדיש ואני אומרת לו בקול נרגש שכל יום לומדים משהו חדש)

אז אתה וגרג נפגשתם במסיבה כך שמעתי, זה נכון? "נראה לי שכן, אני לא מצליח לזכור זה היה מזמן."

אני ממש לא מצליחה לדמיין אותך רוקד, אתה עדיין הולך לרקוד במסיבות? היית באיזו מסיבה לאחרונה?"אף פעם לא הייתי טיפוס שרוקד..."

אז מדובר בעצם במסיבות שיש בהם מוסיקה חיה? זה סוג המסיבות של סיאטל?אני לא יודע, זה היה כל כך מזמן שאני לא מצליח לזכור. הרגע שבו אני וגרג נפגשנו היה להבזק של שנייה, נפגשנו ואז לא התראינו כמה שנים..."

אתה מצליח לזכור מי עשה את הצעד הראשון?"אהההה.....לא עולה לי"...

איך זה מרגיש ליצור ולעבוד עם אחד החברים הכי טובים שלך? אומרים שלא טוב לערבב ביזנס ופלז'ר, איך זה בשבילך?"זה נהדר, את יודעת...יש הרבה דברים שלא נאמרים בינינו שעולים ביצירה, הבנה כזו , זה מאד קל, אני נהנה מזה.

אתם חולקים את אותו טעם במוסיקה, בבחורות?"כן... שוב, אלו לא דברים שאנחנו מדסקסים בהם באופן תדיר, אבל אני חושב שיש בינינו הרבה יותר במשותף מאשר לא במשותף."

אתה מצליח לזכור איזה רגע חזק ומשמעותי שאתה יכול לספר עליו שקרה ביניכם במהלך השנים?"יש אסופה של רגעים ,אנחנו חברים טובים כבר עשר שנים, עבדנו יחד על הרבה אלבומים, עברנו טורים ביחד וכתוצאה מכל זה... זה מה שעוצמתי ".

דברים מהחוויות שעברתם יחד נכנסו בטח לשירים, יש איזה שיר אחד בלתי נשכח שמתאר איזה רגע בלתי נשכח בחברות שלכם שאתה יכול לציין?"כל דבר שקורה בחיים יכול למצוא את דרכו לתוך השירים, הכל מבוסס על מציאות כלשהי אבל אני לא יכול לשים את האצבע על שיר אחד..."

אתה אוהב להאזין למוסיקה של עצמך?"לפעמים אבל בדרך כלל לא... לא יותר מדי אני מעדיף להאזין למשהו שעוד לא שמעתי. זה הרבה יותר כיף לשמוע משהו של מישהו אחר מאשר לעצמי"

גילית מוסיקה חדשה לאחרונה?אני תמיד מאזין למוסיקה חדשה, מוסיקה ישנה, כל הסוגים של המוסיקה

מופע החימום של המופע שלכם בארץ הוא בחור בשם אסף אבידן , שמעת עליו?"לא שמעתי עליו."

תהינו אם נתנו לכם אופציות לבחור  את החימוםלא...זה בטח אנשים מההפקה החליטו את זה. איך את מאייתת את השם שלו?(בשלב הזה אני מאייתת לו את השם ומספרת לו שכולם אומרים שיש לו קול מלאכי ושהוא שר בדיוק כמו ג'ניס ג'ופלין)."וואו, אני אבדוק את זה..."

ספר לי קצת על תהליך היצירה, איך אתם עובדים? כותבים יחד? מביאים שירים מוכנים לתוך האלבום?"אנחנו עובדים בכל מיני דרכים שונות, חצי מהתקליט כתבנו לגמרי יחד ובחצי השני כל אחד מאיתנו הביא איתו שירים אבל תמיד מתוך מחשבה על הפרויקט והתחשבות במה שיש לצד השני בראש. והשירים ללא ספק יהיו שונים, אם לא בעבור הצד השני אז בפני עצמם."

לפעמים קשה לשים את האצבע מי מכם כתב מה, המילים באותו תחום ואני תוהה אם אתם חולקים את אותה פרספקטיבה ורגשות לגבי החיים?"שוב, אני חושב שהדמיון בינינו עולה על השוני..."

אני עוקבת אחרי הקרירה שלך כבר הרבה זמן ואני מוצאת את הטקסטים שלך מלנכוליים, מדכאים. תהיתי אם עמוק בפנים אתה אדם שמח, מה עושה אותך שמח?"הממ...כן אני מאד מאושר... החיים עצמם, לקום בבוקר עושה אותי שמח, חברים משמחים אותי, משפחה משמחת אותי , לעשות מוסיקה משמח אותי, לטייל משמח אותי. אני חושב שבשבילי, מוסיקה שמתפרשת לאחרים כעצובה או מדכאת, מרוממת אותי, וזה מה שאני מנסה להשיג בעשייה עצמה של המוסיקה למרות שזו לא מטרה מוצהרת. זה מוצר מוגמר שמגיע לאנשים בצורה מסוימת וגם זה משמח אותי."

הרבה אנשים חושבים ש"גאטר טווינס" הוא פרויקט אחד זמני. אתם מתכננים לכתוב ולהקליט עוד אלבומים? יש כבר חמרים חדשים?"אנחנו משחררים בקרוב אלבום של אאוט-טייקס וקאברים שהקלטנו ולא נכנסו לאלבום של "גאטר טווינז", למרות שזה עוד לא יצא ואני לא יודע אם זה יצא כמוצר פיסי בקרוב. אבל אין ספק שיהיה עוד אלבום, אנחנו מתכננים להקליט עוד ולהוציא עוד חמרים, זה בטח לא יהיה הדבר הבא שנעשה אבל אין ספק שזה יקרה."

אתה יכול לשים את האצבע על פרויקט אחד או כמה מהפרויקטים שעשית שאתה מחבב יותר מכל?"אני משתדל לשים את הפוקוס על כל דבר שאני עושה ולהקדיש לו זמן ואני לא ממש עושה דברים שאני לא נהנה מהם. כל דבר שעשיתי והייתי מעורב בו מאז הניינטיז המאוחרים ועד היום אלו דברים שאני שמח שעשיתי ואני גאה בהם.

אם כבר דיברת על הניינטיז, באיזו צורה שנת 2008 המהירה שונה בעיניך מתקופת הניינטיז? אתה מרגיש שייך לתקופה הזו? אתה מתגעגע לימים הישנים?"אני אשכרה זוכר דברים כיום שזה נחמד כשלעצמו. אני למעשה נהנה מהימים האלו כאן ועכשיו אני לא מתגעגע לימים הישנים, אני רק שמח שאני יכול להמשיך לעשות מוסיקה ולטייל, אני לא ממש שם לב למה שקורה מחוץ לעולם שלי שבו אני עובד ופועל.

"באבלגאם" הוא האלבום החביב עלי בדיסקוגרפיה שלך והוא ממש לא נשמע כמו One man project, תהיתי אם ניסית לשחזר את תהליך היצירה עם דזרט סשנס או שזה פשוט הרגיש נכון אז?"בכל האלבומים שלי אני מקליט ומארח מספר אנשים, זו הדרך שבה אני עובד לא רק ב"באבלגאם". זו תמיד היתה הדרך שבה אני עובד, גם ב- 1994 וגם ב"באבלגאם". זה אף פעם לא ממש "סולו אלבום" אבל אתה צריך לקרוא לו איכשהו..."

יש מישהו מסוים שעוד לא עבדת איתו שאתה חולם להקליט ולנגן איתו?"יש הרבה אנשים שעוד לא עבדתי איתם שאני מאמין שהייתי שמח לעבוד איתם, לא עולה לי שם ספציפי כרגע".

באיזה אופן זה יהיה שונה לחזור לישראל הפעם? למה אתה מצפה? ממה נהנית פעם קודמת?אני מצפה ליהנות מהמקום ומקווה שאנשים ייהנו מאותם הדברים כמו בפעם שעברה. נהניתי מלראות את העיר, נהניתי לנסוע לירושלים, מהאנשים שפגשתי , מהשחייה, אני מחכה מאד לכל אותם הדברים שוב.

כמה זמן תהיו פה?"שלושה ימים אני חושב"

אה... לא הרבה זמן אחרי הכל..."זה אף פעם לא מספיק זמן בכל מקום שאנחנו נוסעים אליו ".

למה עלינו לצפות מההופעה שלכם בישראל? רק חמרים של "גאטר טווינז" או גם תוספות מיוחדות?"כנראה ננגן חמרים מהאלבום של "גאטר טווינז", חמרים מ"טוויילייט סינגרס", חמרים מ"אפגן וויגס", חמרים "מסקרימינג טריז", חמרים מאלבומי הסולו שלי, קאברים... אנחנו מנגנים די הרבה שירים..."(בשלב הזה הלב שלי מפרפר ואני כבר לא יכולה לחכות להופעה הזו בתקווה שהם באמת יעמדו בהתחייבות ויבצעו את כל האמור לעיל, מצדי גם 24 שעות על הבמה בבארבי)."אני בטוח אהיה בשתי ההופעות" "קול"

היה נפלא לדבר איתך, תודה רבה על הזמן שפינית "העונג כולו שלי, היה נחמד לשוחח איתך"

תמונות: אורלי נקלר

גאטר טווינז (מארק לנגן וגרג דולי) יופיעו בארץ במועדון ה"בארבי" ב-3 וב-4 בספטמבר, ימים רביעי וחמישי. הנה הזדמנות להתרשם מהם קצת לפני.

תגובות

  • סחתיין!!!

    אסף קפלן , 28-08-2008 20:02

  • וואו, איזה מרואיין קשה הוא... תשתחרר יא לנגן.

    בנצי, 29-08-2008 03:50