מגזין

אמא אדמה

"העולם נועד לאנשים טובים" הוא המסר העיקרי של "גראונדיישן" מהופעתם בארץ. ניר אביבי חזר עם כמה תובנות

מאת ניר אביבי. 17-08-2008

תגיות: Groundation

אמא אדמה

לא אלאה אתכם בפרטים היבשים של מי ניגן מה, מתי נוסדה הלהקה הזו ומה שמות השירים. אבל אלו הפרטים החשובים שכדאי לדעת על הלהקה המדהימה הזו, שהרעידה אתמול את ה"בארבי" בערב מטורף. הופעה שעבורי ועבור רבים אחרים היתה מהטובות ביותר.

Groundation היא להקה חדשה יחסית (נוסדה ב1998) וחבריה מקליפורניה. הסולן שכותב ומחבר כמעט את כל הקטעים הוא האריסון סטאופרד, יהודי שהאמת נראה כמו ילדון יהודי חנון עם זקן ארוך וכיפה (קצת מזכיר חיצונית את מאטיסיהו). כל חברי הלהקה (פרט לשתי זמרות הרקע המדהימות, היפהפיות והסקסיות בטירוף) הם לבנים, די חננות, בלי ראסטות, בלי "פוזה", אבל עם הרבה, לא לא, המון, רגש וחיבור לאמא אדמה. בשביל להקה שפועלת כבר עשר שנים בלי הפסקה הם הספיקו הרבה - הם הוציאו מספר לא קטן של אלבומי אולפן והם לא מפסיקים להופיע ברחבי תבל.

למרות היותם להקה צעירה, לבנה ולמרות העובדה שיהודי נמוך קומה, לא מרשים חיצונית במיוחד עומד בראשה, "גראונדיישן" נחשבת לאחת מלהקות הרגאיי הטובות בעולם כיום. כן, גם אני הייתי סקפטי כשרק הכרתי אותם, אבל אין מה לעשות, יש שם משהו עצמתי ביותר בחיבור שלהם, במוזיקה שלהם, בשירה של סטאופורד, ובמיוחד כשהם עולים לבמה ביחד.

מקור השם "גראונדיישן" הוא מגוון, אבל המסר העיקרי שעולה ממנו הוא הטקס הראסטפרי המסורתי הכולל תיפוף שיכול להמשך שעות רבות ואפילו ימים עם כל המשתתפים, הקראה של תפילות ולמעשה סוג של טראנס ומדיטציה שבטית מהסוג העתיק שגורמות למשתתפים להרגיש את הארציות ואת החיבור לטבע, לשורשים, לאדמה וכמובן לאלוהים. מרגישים שגראונדיישן לא איבדה את המהות של הטקס הראסטפארי - כשסטאפורד פותח את הפה מרגישים שזה אמיתי, שהוא מחובר.

המסר שלהם ושל סטאפורד במיוחד הוא חד וחלק, ואני מצטט: "העולם, נועד לאנשים טובים". זה הכל, פה מתחיל ונגמר הכל, זהו מסר שחשוב מאוד לסטאפורד להעביר הלאה. לחלוק את ההבנה שלו של המהות האמיתית עם האנושות ולהעביר את המסר הלאה בעזרת מה שהוא יודע הכי טוב לעשות - לשיר, לנגן על הגיטרה ולהתפוצץ עם הקהל.

לא במקרה ציינתי מקודם את המראה החיצוני של סטאפורד ושאר חברי ההרכב, הם באמת לא נראים כמו ה"ראסטפרים" הקלאסיים, הם נראים יותר כמו הרכב בתיכון - חננות לבנים עם כלי נשיפה. ציינתי את זה בגלל שאני חושב שהעובדה ש"גראונדיישן" היא אחת מלהקות הרגאיי הטובות בעולם, למרות העובדה שכולם שם למעשה נראים האנטיתזה ל"ראסטות" מקוריים, מראה דבר אחד ברור - למעטפת אין משמעות. וזה לא משנה אם אתה ממש נראה כמו הדבר האמיתי, עטוף בראסטות מכף רגל ועד ראש ואומר ראסטה או ג'ה כל משפט ומעשן מלא גאנג'ה. אם אתה לא מחובר בכל רומח אבריך, אם אתה לא מודע לכוח האמיתי שלך ולמשמעות האמיתית שלך בעולם המוזר הזה, עטוף המיסורין והקסם, אתה פשוט מפספס את המשמעות, מפספס את המסר, "גראונדיישן" מחוברים לגמרי.

זה גם העניין בחיים בכלל וברגאיי בפרט, תמיד יהיה את מאחז העיניים, כלומר את הדברים שעל פני השטח, אבל הם רק המעטפת, הדברים האמיתיים נמצאים בפנים, הדברים החזקים באמת בעולם ובקיום מתגלים רק דרך גילוי עצמי ונבירה פנימה. רק כשמוצאים אותם הם יוצאים החוצה באמת גדולה, מקרינים אור החוצה ומקבלים עוצמה חסרת גבולות. ואת העצמה הזאת, נושא ומקרין החוצה ההרכב כולו וסטאפורד במיוחד, אפשר להרגיש את האור שלהם, את האמת שלו.

ההופעה הייתה עוצמתית וחזקה מאוד, מתחילתה היה אפשר להרגיש את ההתרגשות של סטאפורד וחברי ההרכב להיות כאן, בארץ הקודש. אחרי שעה וחצי של טראנס מדהים שהסתיים עם הקטע המדהים והמדיטטיבי -Music Is the Most High, ירדו כולם מהבמה וכמובן שעלו מיד לאחר שאיגות שדרשו עוד ועוד.

ההדרן היה מפתיע - גרסת קאבר לקטע Could You Be Loved של ההשראה הגדולה מכולם -המלך בוב. לאחר השיר החברים ירדו שוב מהבמה ואחרי שהבארבי כמעט נחרב מרקיעות רגליים ומדרישת הקהל לעוד קטע אחד, עלה סטאופרד לבדו והתחיל לתופף על הקונגוס, ה- Chant התחיל לבקוע, ולאט לאט עלו שאר החברים והתחילו להתמסר, לאמא אדמה, לקהל, ובכלל, לתת מעצמם עוד לקראת הסיום. Groundation Chant היה הקטע האחרון, קטע מושלם לסיים איתו, קטע שמכריח אותך לשתוק ולהקשיב, כשמסר אחד ברור בוקע ממנו: "מי ייתן וכל בני האדם יהיו מאושרים".

קישור לאירוח של הריסון סטפורד מגראונדישן בקול הקמפוס

תגובות

 • הופעה מ-ד-ה-י-מ-ה!!!

  ללא ספק באותו ערב היתה בבארבי סאונה חמה ולחה ביותר של הנאה צרופה... אהבתי שציינת את העניין שחברי ההרכב לא נראים כמו ראסטפרים קלאסים וזה מה שיפה בזה. לגמרי מעצים את העובדה שהמוזיקה שלהם באה ממש מבפנים, שהחיבור הוא רוחני נטו. מי יתן ונזכה לארח אותם פה שוב בקרוב... :) (ורק רציתי לתקן שהקאבר שהם ביצעו בהדרן לא היה-could you be loved , אלא- exodus)

  eden, 20-08-2008 09:57

 • מתקנת את עצמי..

  *לא שמתי לב לתאריך כתיבת הכתבה, ומדובר על ההופעה שהיתה ביום ראשון כנראה... ואני דיברתי על ההופעה שהיתה ביום שני.. אופס... :)

  eden, 20-08-2008 14:24

 • ההופעה הטובה ביותר שהיתה פה בשנים האחרונות

  אני עדיין לא מאמין ולא מצליח לנחןת חזרה למציאות

  רני, 20-08-2008 18:13