מגזין

מפגשים מהסוג האישי

מה לנשיא איסלנד ולניק קייב? סיפרון קטנטן מספר את סיפור המקרה של עטיפת האלבום האחרון של Nick Cave & The Bad Seeds. סער גמזו קרא ומדווח

מאת סער גמזו. 17-08-2008

תגיות: Nick Cave

מפגשים מהסוג האישי

כל סיפור טוב הוא תולדה של מפגש. מפגש בין תרבויות, בין אנשים, בין רעיונות או בין אלו לאלו. ההפריה ההדדית שנוצרת בעת המפגש טומנת בחובה את הקוד הגנטי של אותו צירוף. אם הוא נידון להסתיים אחרי מבט חטוף או להוליד מערכת יחסים ארוכה ומשמעותית. בחלק גדול מאד של המקרים בהם מפגשים הולידו אבני דרך משמעותיות, היו אלה מפגשים לא מכוונים. מפגשים שנוצרו על ידי יד נעלמה או צד שלישי שלא הבין בזמן אמת את ההשלכות של אותו מפגש. הסיפור של היום סובב סביב מפגש כזה.

במזרח לונדון חיים ויוצרים זוג אמנים בשם סו וובסטר וטים נובל. לאחר שהכירו במהלך לימודיהם באוניברסיטת נוטינגהם טרנט בשנות ה-80 והפכו לזוג, החלו השניים ליצור יחד עבודות מלאות אמירה ביקורתית ונוקבת על תרבות הצריכה וסגנון החיים המודרני. הם עושים שימוש נרחב בחומרים ממוחזרים ובפסולת עירונית ומערבים בעבודות שלהם משחקי תאורה, הצללות ומניפולציות על אותם חומרים. וובסטר ונובל נחשבים מאד בקרב חובבי האמנות בממלכה המאוחדת ומחוצה לה. עבודותיהם זוכות להיות מוצגות ב-MOMA הנחשב ובגלריה סאצ'י הנחשקת.

סו היא חובבת מוזיקה וטיולים ולכן ביום הולדתה חשקה נפשה לחזות בהופעה משובחת. לאחר ביקור קצר בגוגל מצאה כי ניק קייב והזרעים הרעים מגיעים לרייקוויק שבאיסלנד להופעה יומיים לאחר יום הולדתה. משהתברר לה כי הכרטיסים להופעה אזלו החלה לחפש קצות חוט למשוך בהם. היא נזכרה בפטרונית אמנות עשירה שביקרה באחת התצוגות שלהם והזמינה אותם לבקר אותה באיסלנד. כלאחר כבוד טלפנה אליה ושאלה אם תוכל לסייע לה להשיג כרטיסים להופעה המיוחלת כדי שתוכל לחגוג את יום הולדתה כהלכתו. הפטרונית אמרה שתבדוק בשמחה והשיחה הסתיימה. בזו שבאה אחריה היא הזמינה את סו וטים לאיסלנד וציינה שהנשיא ישמח לארח אותם לארוחת ערב חגיגית. מתברר כי הפטרונית העשירה (דורית) נשואה לאולפור רגנר גרימסון, נשיא איסלנד. סו, שחשקה לצפות באליל המשופם מבצע את הפולחן המוזיקלי שלו, סירבה בעדינות והסבירה שמדובר בערב ההופעה ולכן היא נאלצת לסרב. דורית לא וויתרה בקלות והציעה במקום שיגיעו לארוחת צהריים. היא גם ציינה שסו הצליחה לסקרן אותה לגבי מר קייב וגם היא ובעלה מעוניינים לבוא איתם להופעה.

כשהגיעו סו וטים לבית הנשיא ציפו להם שתי הפתעות נעימות. האחת היא עוגת יום הולדת לכבוד סו והשנייה היא אורח כבוד נוסף שזימן הנשיא - ניק קייב. גם אורח הכבוד חגג יום הולדת מספר ימים לאחר מכן ולכן בוצע תיקון מהיר והעוגה הפכה לזוגית כשהעוזרים הוסיפו בזיגוג קרמי את שמו של קייב לעוגה.

קייב וזוג האמנים החלו לפתח שיחה. הוא אמנם לא בקיא באמנות בריטית מודרנית, אבל הוא קיבל מהם ספר של עבודותיהם והתלהב מהן מייד. בעיקר קסמו לו השלטים שהורכבו ממספר גדול של נורות. בערך בנקודה זו היחסים הוקפאו למשך כשנה. את ההופעה אגב, ראו סו וטים יחד עם הנשיא. חוויה שהם תיארו כ"ללכת לקונצרט עם אבא ואמא".

אחרי שנה יצר קייב קשר עם הזוג וביקש לעבוד איתם על רעיון לארט לאלבומו החדש. עבודותיהם של וובסטר ונובל עם הנורות נחרטו עמוק אצלו בזיכרון ונראו לו כרעיון נחמד לעטיפת האלבום. הם החלו בתהליך ההפריה ההדדי (גם קייב הוא מאייר חובבן וכפייתי) והקונספט החל לקרום עור וגידים. קיץ שלם עבדו סו וטים על השלט הענק במצולם בעטיפת אלבומו האחרון של קייב Dig!!! Lazarus Dig!!!. מאות שעות עבודה ו-775 נורות שחווטו וחוברו ידנית הפכו את הרעיון הקטן שהחל באותו מפגש אצל נשיא איסלנד לפרויקט ענק ואייקוני.

את כל תולדות המפגש, במילה ובתמונה, תוכלו למצוא בספרון קטנטן שמוצע למכירה ברשת ובחנויות המוזיקה בארץ. בתוכו נמצא גם הסינגל של  Dig!!! Lazarus Dig!!! וסקטצ'ים עם מילות השיר בכתב ידו של קייב. פריט אספנים קטנטן ונחמד שמתאר את סיפורו של מפגש. מפגש שהצליח להוליד שיתוף פעולה יצירתי ובין יבשתי שמשרטט משולש בין זמר אוסטרלי, אמנים בריטיים ונשיא איסלנדי.

ועל זה אמרה סבתא שלי: "גם כשאתה יורד עם הפח תתלבש יפה. אתה לא יודע את מי תפגוש בדרך".

תגובות

 • סבתא צודקת

  סיפור בהחלט מתוק, על אלבום מצויין ובעל העטיפה הכי יפה שתמצאו אצלי במעמד הדיסקים (ואני לא אתפלא אם גם אצלכם).

  גזוסטרה, 20-08-2008 06:46

 • יופי של סיפור

  אני קראתי כמעט כל ביקורת על הדיסק הזה וגם הרבה ראינות עם קייב ולא נתקלתי עוד בקוריוז הזה. חמוד ביותר. תודה.

  יפתח, 25-09-2008 09:32

 • TdTYUhvvQIelgc

  Yzkh5J <a href="http://joqcgodmufss.com/">joqcgodmufss</a>, [url=http://vabhnzxvaaps.com/]vabhnzxvaaps[/url], [link=http://dkrlfkpzhmps.com/]dkrlfkpzhmps[/link], http://tzojsnlnzvsp.com/

  ekjfbgft, 24-02-2011 17:26