מגזין

כשהלבן חודר פנימה

אסף קפלן התרגש יחד עם אסי זיגדון, שסגר ארבעים הופעות במופע חגיגי עם המון אורחים.

מאת אסף קפלן. 13-08-2008

תגיות: אסי זיגדון

כשהלבן חודר פנימה

לפני כחמישה חודשים הוציא אסי זיגדון את תקליט הבכורה שלו "פנימה". לפני כשבוע אירחתי אותו כאן בתחנה בניסיון להבין לעומק את המשמעות של שאיפת ונשימת המילים שלו. גשם הרגשות התפרץ, נפל, טפטף וחלחל בנקודה שבה ראיתי אותו על הבמה. בהופעה חגיגית שסוגרת 40 הופעות, יחד עם יוסי בבליקי, טל גורדון ודרור שוסטק, ירד לו גשם הרגשות בצליל מעודן. כזה שמביא תחושה מתוקה לאוויר עם ריח של משהו חדש שפותח את הדמיון. כי כשאסי שר, משהו נפתח שם, מחבר את הנפש לקרקע, נותן תחושת העזה, נותן לפרוץ. או כפי שיוסי בבליקי העיד על אסי: "לאסי יש דרייב, כזה שמתחבר למשהו מר ומוציא ממנו את המתוק".

 

המתוק הזה מתחיל עם שיר שקט וחדש ומייד עולה יוסי בבליקי, הם מבצעים יחד את "ג'ורג'י" ומכניסים להילוך ראשון של רוק'נרול. משם אסי מתחיל לרוץ עם התקליט, השיר הראשון והמדהים "מהאור", מכה בי חזק מכניס אותי אט אט לטראנס. כל שיר מקבל טוויסט אחר שונה מזה שבדיסק והצלילים מפנקים את האוזן. שילוב מענג בין הרוך לרוק, בין האקוסטית לחשמלית ובין מנעד הרגש לאמת האמנותית.

 

אסי זיגדון חוגג 40 הופעות ומדבר על הפסקול של החיים שמורכב מהאנשים הסובבים אותנו, הוא מתוודה כי בהופעה חגיגית זו הוא מגשים גם כמה חלומות. ביו חלום לחלום הוא שר על העיר המלוכלכת, על אהבות ואנשים שנגמרו, על הצורך האנושי שלנו להתכנס פנימה כמו שבלול עמוק עמוק רק כדי שנוכל לצאת עם מילה, משפט או דרך שיפיצו אור גדול. אור, שממלא לרגע את "תיאטרון תמונע" בהתפכחות וחוזר להתבונן פנימה ללבן בעיניים, לפעימות שבלב.

 

האורחת הבאה מקפצת בקלילות על הבמה. הנסיכה הבלונדינית עם הקול הצרוד והמעניין תופסת את הגיטרה של אסי ומבצעת את "מסיכות", שיר הנושא מתוך התקליט הראשון שלה. משם היא חותכת ל"כעס" שבוודאי מוכר לכם יותר מהביצוע של "רוקפור". אסי וטל בדואט נהדר וכובש, הכעס כבר נעול ומטלטל ומרגש את כל הקהל.

 

בחלום הבא, הוא כבר מבצע יחד עם דרור שוסטק (להקת "האנשים") את השיר "לייט בלומר". הפריחה של אסי מוצדקת ללא שום ספק, זה כבר עשור וקצת שהוא כותב, מנגן, שר ומחליף הרכבים עד שהוא מצא את הנוכחי, שעליו הוא מרעיף מחמאות במשך כל ההופעה ובצדק. הסאונד לאורך כל ההופעה יושב ממש טוב, הסאונדמן נותן עבודה מצוינת. וכמו שאסי אומר: "המכונה עובדת" וכשהיא עובדת, אסי זיגדון הופך להיות חלק מפס-הקול האישי של כל אחד ואחת שישמע אותו.

 

לקראת סוף ההופעה הוא מבצע את השיר "פעם בשבוע" ששייך ל"גיבור" שלו רפי פרסקי. פרסקי שהפיק את האלבום הזה, הוא האיש שבגללו אסי בכלל התחיל לעשות מוסיקה. הוא מזמין שוב את יוסי בבליקי ומגשים עוד חלום כשהם מבצעים יחד את "שיטוט ברחובות". ואז אסי כמו מחזיק לרגע את האוויר, את מרוץ החיים המטורף, מכבה לרגע את הראש של כולם ומבצע באופן מרגש ומתוחכם את "רץ כמו אידיוט", שמתחיל בשקט ואחר כך קצת יותר בועט.

 

אחרון חביב, עולה בחור בשם בורס ברגר לא בוריס. אותו בורס שניגן בעבר עם אסי, תופס בליילקה ומנפיק ממנה אחלה צלילים. שעה וחצי רצופות של עונג ותקווה מסתיימות להן ללא הדרן, משאירות אותי אוחז בעפיפון בלתי נראה שמעיף אותי לתקופה אחרת ומשאיר הכול מאחור.

תגובות

  • כל מילה בסלע. הייתה הופעה חייתיתתתת

    קיקי בוסמפה, 17-08-2008 06:44

  • איזו באסה!!!

    אני כזאת דפוקה שלא הגעתי...פאק שלי מברוק לאסי ולחבר'ה, אם לשפוט לפי מספר הופעות שראיתי - הפסדתי בגדול.

    ליאת עסיג, 18-08-2008 10:46