מגזין

עובדי אדמה

יוסי חלילי חוזר לאמא אדמה, לשורשי התרבות האינדיאנית ולעקרונות שאימץ הרכב הרגאיי-רוטס-דאב Groundation שיופיע בארץ בשבוע הבא, ואפילו יקפוץ לקול הקמפוס

מאת יוסי חלילי. 10-08-2008

תגיות: Groundation

עובדי אדמה

התרבות האינדיאנית רואה את עולמנו כעולם של צלילים. כאשר הצלילים מנוגנים בצורה טובה אנחנו שומעים מנגינה נפלאה וכשהם מתחילים להיות מזויפים, ככה נראים גם החיים שלנו. לפי תרבות זו, אם אנו רוצים לחיות חיים מלאים ומספקים, חשוב שנלמד את השיר האישי והמיוחד שלנו, נשיר אותו ונעשה זאת תוך התחשבות בשיר החיצוני שמתנגן מסביבנו, ואז... אז תהיה מקהלה של יופי על הפנים של אמא אדמה.

האינדיאנים מדמים את העולם לגלגל, מעגל שמסתובב ומשתנה כל הזמן. המעגל הזה מתחלק לארבעה כיוונים, ארבע איכויות, ארבע רוחות השמים. מכיוון שאנחנו לא בהרצאה על התרבות השאמאנית, אפרט בקצרה רק על אחת מהן - הדרום.

הדרום מסמל אדמה, זהו המקום של הבטחון. אמא אדמה נמצאת מתחתינו תמיד, היא אוהבת אותנו, היא נותנת לנו את כל מה שאנו צריכים והיא תופסת אותנו בכל פעם שאנו נופלים. לאמא אדמה יש חוקים מאוד ברורים: - היא נמצאת בשינוי תמידי. - על הפנים של אמא אדמה ישנם תהליכים - יצירת "אינסטנט" אינה טבעית ואינה נכונה. - כדי להצליח חייבים ללמוד תוך כדי נסיון ונפילה. - שום דבר על הפנים של אמא אדמה אינו יכול לחיות לבד. הדרך האינדיאנית (בדומה מאד לתרבות הראסטפארי), גורסת כי אם נשכיל לשיר בהרמוניה עם החוקים הללו, השיר שלנו יתחיל להישמע טוב יותר. ובכן, מסתבר שיש מי שמקשיב.

נראה כאילו העקרונות והחוקים הללו הם שהנחו או לפחות השפיעו על האריסון סטאפורד, מרקוס אורני וראיין ניומן, חבורה של אמריקאים מקליפורניה, כשייסדו ב-1998 את הרכב הרגאיי-רוטס-דאב Groundation. כפי שמשתמע מהשם, החיבור לאדמה ולתהליכים שמתרחשים על פניה טמון בכל אקורד ואקורד, ובכל משפט שיוצא לסטאפורד, סולן הלהקה, מהפה. השלישייה, יחד עם ששת החברים שהתווספו להרכב בשנים הסמוכות להקמתו, מנגנת רוטס-רגאיי שורשי ועמוק שמגיע מן המקורות, בשילוב של אלמנטים מעולם הג'אז, שמתאפשרים בזכות הקשת הרחבה של חטיבת כלי הנשיפה וכלי ההקשה והתיפוף השונים של ההרכב.

גם מקומו של עולם הדאב לא נפקד כאן, והוא זוכה להתייחסות נרחבת בדמות אלבום שלם מ- Dub Wars - 2006, שכולל גרסאות דאב לקטעים שהופיעו באלבומים קודמים של החבורה. Groundation מצליחה ליצור לעצמה סאונד ייחודי, מעניין, קצת אחר, דבר שמאפיין הרכבים גדולים, ואולי אף מסביר את הפופולריות הגדולה שלה זוכה ההרכב ברחבי העולם חרף הזמן הקצר יחסית (במונחים של שנות רגאיי) שבו הוא פועל. בשנים האחרונות הופיעו החברים בכ-20 ארצות על פני הגלובוס, כולל הופעות מול עשרות אלפי אנשים במרוקו, ברזיל, ובארצות שונות באירופה.

משמעות השם Groundation מדברת על נסיון להתייחסות בסיסית כלפי כל בני האדם באשר הם בצורה שווה, באותה רמה, ללא היררכיה והבדלי מעמדות, כך שכל אדם יוכל ללמד וללמוד מן האדם שנמצא לצידו. המסר המרכזי שמנסה הלהקה להעביר הוא מסר של חיוביות ואהבת האדם והטבע, או כפי שמגדיר זאת סטאפורד עצמו (שאף העביר כמה שנים כמרצה להיסטוריה של מוסיקת הרגאיי באוניברסיטת סונומה): "מוסיקה טובה ופעילות מהותית שאינה מחטיאה, מחמיצה או שוכחת את שליחותה האמיתית -התפתחות שדה ההכרה הזקוק כל כך לתשומת לבנו, הזנתו בתובנות מאירות, המעמיקות ומאפשרות מרחב פנימי ורגש אמיתי כלפי הקיום". בנוסף, השם מזכיר את המונח הג'מייקני Grounation, המתייחס ליום חג בראסטפארי החל ב-21 באפריל ובו נחגג פסטיבל המסמל את ביקורו של הקייסר היילה סילאסי לראשונה בג'מייקה ב-1966.

אם נחזור לרגע לדרך האינדיאנית, הרי שהיא טוענת כי החיים הם מסע שאליו אנו יוצאים בכדי להגשים את עצמנו. כשנסתכל על הדרך שעשתה הלהקה מאז הקמתה ועל ששת האלבומים שהוציאה, בהחלט נוכל לזהות סוג של מסע. כל אלבום של ההרכב מתייחס לשלב כלשהו בהתפתחות האנושית ובהתפתחות האדם בדרכו להגשמה, החל מ- Young Tree - 1999, אלבום הבכורה שמסמן את ההתחלה והצמיחה של האדם (ושל ההרכב), ועד ל- Upon the Bridge - 2006, שממשיך את הדרך שעשו האלבומים הקודמים ולוקח את המאזין יד ביד להליכה על הגשר המוביל מהנודע אל הלא נודע, אל המיסטי, אל העולם שמעבר.

אבל עם כל הכבוד (ויש הרבה) לחשיבות הגדולה של המסר ותחושת השליחות של ההרכב, נראה לי שיש משהו אחר, בסיסי יותר שנמצא שם בין השורות וגורם למוסיקה להישמע כל כך טוב. החברים פשוט נהנים לנגן ולעשות מוסיקה ביחד ורוחשים כבוד גדול לתהליך היצירה המשותפת. "They ask me why i play music? Music is the most high" מכריז סטאפורד בקטע מתוך We Free Again - 2004 המשובח (אלבום שבו משתתפים שמות גדולים כמו אפל גבריאל מ- Israel vibration ודון קרלוס מ- Black Uhuru), ובעצם מסכם את כל העניין. 

אז בין אם אתם משתייכים לשבט אינדיאני קדום כלשהו, או שכמוני, הקשר היחידי שלכם לשבט היה אי שם בכיתה ו' במחנה קיץ של הצופים, נדמה לי שלראות את החבר'ה האלה על הבמה זה משהו שטומן בחובו עונג גדול. קיבוץ גלויות פינת אמא אדמה. נראה אתכם שם.

ביום רביעי 13.8 21:00 נערוך ספיישל בן שעתיים על גראונדישן

ביום ראשון 17.8  ב 13:00 הם יגיעו להתארח בקול הקמפוס---מרגש.

אתר הבית של הלהקה

Groundation בישראל - 17-18.8 ברבי ת"א.

 

תגובות

  • אחלה כתבה---אני שם

    דן, 11-08-2008 17:36

  • מרגש מאוד-טוב!!!!!!

    זהו זמנה של אמא האדמה לדבר ולהפיץ קולה הענוג

    הצדיק, 12-08-2008 22:44