מגזין

חם או סתם?

האתר Jogli מציע מבחר עצום של כ- 500 מיליון שירים ו- 12 מיליון אלבומים להאזנה מיידית. האם מדובר במהפכה בשוק המוסיקה המקוונת? גיל מטוס נרשם ובדק את האתר שזכה לכינוי "הגוגל של המוסיקה"

מאת גיל מטוס. 07-08-2008

תגיות: גיל מטוס, טכנולוגיה, ביקורת, אתר, ג'וגלי, מוזיקה מקוונת, יו-טיוב, מדיה

חם או סתם?

בשוק המוסיקלי המקוון רווי התחרות, הסכנות והאיומים, כל מיזם חדש הוא סוג מסוים של התאבדות. הרשת מוצפת בעשרות תוכנות שיתוף, פורטלים, בלוגים, רשתות חברתיות ושאר ירקות, מה שיוצר ציניות מצד המשתמשים ומוביל אותם להתייחס לכל אתר חדש שמנסה להמציא את הגלגל, בחשדנות הכרחית. רק אתרים בודדים הצליחו לייצר מהפכה אמיתית בשוק המוסיקה המקוונת ועם זאת, לעיתים, ישנה נטייה מוגזמת להשתמש במילה "מהפכה" לתיאורם של אתרים חדשים.

באותה חשדנות יש להתייחס לאתר Jogli שכונה על ידי ה- "וושינגטון פוסט" ה- "גוגל של המוסיקה" ומכריז כי ברשותו למעלה מ- 500 מיליון שירים ו- 12 מיליון אלבומים. אך לפני שנוכל לנתח הצהרה פומפוזית שכזו, יש לעמוד על מאפיינו של האתר וטיבו של השרות שהוא מספק למשתמשים ולשאול, האם במהפכה עסקינן?

האתר "ג'וגלי" הוא מנוע חיפוש למוסיקה שהוקם על ידי ישראלים שמקדישים את חייהם למוסיקה ומאמינים כי היא צריכה להיות נגישה לכולם ללא מתווכים. בעידן האינטרנט, החזון של מוסיקה כנחלת הכלל ללא מתווכים אינו חדש והוא זה שהניע עשרות תוכנות לשיתוף קבצים ברשת עוד מימיי "נאפסטר". אך לפי הצהרת המייסדים, כבר אין צורך להוריד מוסיקה מ"הווב" למחשב, כיוון ש"ג'וגלי" מספק גישה לכל שיר או אלבום שקיים על הגלובוס באופן מיידי וחוקי. כלומר, ניתן להאזין לכל שיר דרך האתר במקום להוריד את הקבצים.

עמוד הבית של האתר אסתטי להפליא ומתחת ללוגו של "ג'וגלי" מתנוססת לה הסיסמה: Big web, great music. העיצוב המינימליסטי והנקי, שמזכיר במידה מסוימת את העיצוב הקודם של פורטל המוסיקה הענקי Last F.M, מציג חלון חיפוש עם תמונה של בחורה בלונדינית באוזניות ולבוש מינימאלי, שמזמין את המשתמש לחפש במאגר המוסיקה העצום שהוזכר לעיל. כך שכל מה שנותר לעשות, הוא להקיש שם של אמן ולבדוק כיצד "ג'וגלי" מתמודד איתו ב"ווב הגדול".

חיפוש אמן אנונימי העונה לשם בוב דילן יציג עמוד עם שלוש קטגוריות: אמן: כמובן שבוב דילן יהיה הראשון ולצידו אמנים נוספים ששמם קרוב/ מורכב מהמילים בוב או דילן. אלבומים: מבחר אלבומיו של הזמר, במקרה זה כ- 36 אלבומים. לחיצה על אחד מאלבומיו של דילן תפתח עמוד שמציג מידע על האלבום, רשימת שירים ואלבומים בסגנון דומה (של אמנים אחרים). כמו כן, ישנן אפשרויות כמו: ניגון האלבום ברצף, הוספת האלבום לרשימת השירים שמתנגנים ברגע זה (כפי שניתן לעשות ב"מדייה פלייר" לדוגמא), הוספה למועדפים בכרטיס המשתמש, ואפשרות לחלוק את הממצא עם אתרים נוספים כמו: גוגל, "פייסבוק", ,My Space Digg ועוד רבים. לחיצה על אחד מהשירים תפתח עמוד חדש עם אותן האפשרויות (לנגן את השיר, הוספה לרשימת השמעה, הוספה למועדפים ושיתוף עם אתרים אחרים), מתחת לאפשרויות תוצגנה מילות השיר הנבחר, אותן שואב האתר ממקורות שונים של אתרים שמספקים מילים של שירים. קליפים: הקטגוריה השלישית תציג מגוון קליפים של האמן, שמקורם באתר "יו-טיוב".

השיר שנבחר להדגמה הוא Rainy Day Women #12 & 35 שפותח את האלבום Blonde on Blonde של דילן, ואם הבטחתו של האתר נכונה, הרי שלחיצה על כפתור ה- Play  תנגן את השיר במחשב האישי מבלי שהגולש יצטרך להשקיע משאבים בלהורידו. ואכן, בלחיצת כפתור התנגן לו השיר המבוקש של דילן, אך ישנה בעיה קטנה. המשתמש התמים מעוניין לשמוע את השיר Rainy Day Women #12 & 35 מתוך האלבום של דילן שבחר, אולם השיר שמתנגן הוא ביצוע מהופעה שפרטיה אינם ידועים. ואם אתם שואלים: איך "ג'וגלי" עושה את זה? אז התשובה במקרה הזה לא נישאת ברוח והיא פשוטה עד לכדי תסכול. ל"ג'וגלי" אין מאגר של 500 מיליון שירים על השרתים שלו, כשאתם מבקשים להאזין לשיר מסוים הוא פשוט משמיע לכם אותו דרך קליפ מהאתר Youtube (זה שבבעלותה של גוגל)

מה שמוביל באופן בלתי נמנע אל השאלה הבאה: אם ההיצע המוסיקלי של "ג'וגלי" הוא בסך הכול קישור בין הגולש לבין "יו-טיוב", מהו האינטרס של הגולש לחפש מוסיקה ב"ג'וגלי" ולא ישירות ב"יו-טיוב"? כדי להשיב לשאלה זו, יש לחפש את אותו השיר דרך מנוע החיפוש של "יו-טיוב" ולבדוק את הקשר בין תוצאות החיפוש שמציגים שני האתרים.

בחיפוש ראשוני של השיר שנבדק קודם לכן, הקליפ שהוצג ב"ג'וגלי" לשיר הופיע במקום החמישי בתוצאת החיפוש. לחיצה על הצגת התוצאות לפי מספר הצפיות בקליפים ולא על פי מידת הרלוונטיות, תעלה אותו למקום השני. גם בדיקת שירים נוספים מאותו האלבום, מובילה למסקנה כי "גו'גלי" שולים את הקליפים מ- "יו-טיוב" באמצעות אלגוריתם שמתחשב בעיקר בכמות הצפיות בקליפ מסוים ובמידת הרלוונטיות שלו. הרציונאל שעומד מאחורי זה, הוא שככול שלקליפ מסוים יש מספר צפיות גבוה יותר, כנראה שמדובר בקובץ אמין ואיכותי יותר מקבצים אחרים. מידת הרלוונטיות חשובה לא פחות, היות ולא היינו רוצים להקיש שיר של דילן ולצפות בקליפ של שתי ילדות אמריקאיות לבושות בפיג'מות של פו הדוב שרות למצלמת אינטרנט מקרטעת את איש הטמבורין.

ההבטחה הגדולה של "ג'וגלי" להשמיע למשתמש כל שיר שיחפוץ בו מבוססת על המאגר העצום של "יו-טיוב", מכאן שגם כל 500 מיליון השירים ו- 12 מיליון האלבומים שמבטיח האתר לגולשיו, הם שירים שנמצאים "יו-טיוב". הדבר נעשה בצורה חוקית, כיוון ש"ג'וגלי" בסך הכול מקשר ל"יו-טיוב" ולא מחזיק את המוסיקה על שרתיו, כך שאינו נדרש לשלם תמלוגים לחברות תקליטים, כמו שעושה Last F.M ופורטלים מוסיקליים אחרים.

כתשובה לשאלה שהוצגה לעיל, אפשר לטעון שהגולשים יעדיפו לאמץ את "ג'וגלי" על פני חיפוש ישיר ב- "יו-טיוב", היות וזה מספק להם גישה נוחה יותר שמסננת את תוצאות החיפוש של "יו-טיוב" ומציגה את התוצאה הרלוונטית ביותר לשיר המבוקש. כמו כן, ניתן לבנות רשימת השמעה של שירים מועדפים שיושבים על כרטיס המשתמש, כך שהגולש יכול לאגד את כל המוסיקה שהוא אוהב בעמוד שלו ולשמוע אותה מתי שהוא רוצה. משתנה נוסף שמשדרג את החבילה הוא מילות השירים שמוגשות לצידו של כל שיר. כך שבסופו של דבר, הדרך האינטואיטיבית שמציע האתר למחפשי המוסיקה וקיבוץ המידע מאתרים שונים, הוא זה שעלול למשוך אליו גולשים רבים שיאמצו אותו כמקור לחיפוש ושמיעה של מוסיקה ברשת.

יחד עם זאת, אי אפשר להתעלם מכמה בעיות שעולות משימוש באתר, שהגדולה שבהן היא ש"ג'וגלי" לא ממש עומד בהבטחה העיקרית שלו. הוא אמנם משמיע כל שיר שהגולש מבקש, אך הביצוע שיושמע אינו בהכרח הביצוע המקורי כפי שהוא מופיע באלבום. היות ו- "יו-טיוב" הוא אתר של קליפים, ישנה הסתברות גבוהה מאוד למצוא שם קליפים מהופעות וביצועים שונים של אותם אמנים לשירים המקורים. וככל שההסתברות לביצוע של שיר מסוים בהופעה לטפס בסולם תוצאות החיפוש של "יו-טיוב" עולה, כך גם גדלה ההסתברות ש"ג'וגלי" ינגן אותו עבור המשתמשים שלו. האם זו טענה קטנונית? בהחלט לא! עבור מאזין/גולש שמחפש מוסיקה ברשת יש הבדל גדול מאוד בין הביצוע המקורי של השיר לבין ביצוע מהופעה.

בבדיקת האלבום Blonde on Blonde של דילן, נמצא כי מתוך ארבעה עשר השירים שבו, לחיצה על שמונה שירים הובילה לשיר המקורי, חמישה שירים קישרו לביצוע בהופעה ושיר אחד - Absolutely Sweet Marieהציג קליפ של אמן אחר מבצע את שירו של דילן. אגב, ככל שהשיר יותר מפורסם, כך ההסתברות לקבל ביצוע בהופעה תגדל, זאת כיוון שככל שהשיר מפורסם יותר כך ההסתברות שאמן יבצע אותו בהופעה גדלה.

Peg Leg Sam הוא זמר בלוז אפרו-אמריקאי וסוג של וירטואוז בהרמוניקה. הוא פעל משנת 1938 עד תחילת שנות ה- 70, אלבומו האחרון Kickin' It יצא בשנת 1972 כשהוא בן 60. אין צורך להרגיש רע אם מעולם לא שמעתם אותו או עליו, לפי האתר Last F.M הוא זכה רק ל- 890 האזנות של 159 משתמשים, ש- 14 מתוכן הם של עבדכם הנאמן. במונחים ובסדר גודל של האתר Last F.M מדובר במספר האזנות שולי וזניח. ולמרות זאת, מתוך 27 השירים של Peg Leg Sam שכלל המשתמשים האזינו להם בחצי השנה האחרונה, ניתן להאזין ל- 10 משיריו דרך האתר.

ב"ג'וגלי" הסיפור קצת שונה, ראשית, בעמוד של Peg Leg Sam אין תמונה של הזמר. תוצאות החיפוש מציגות ארבעה אלבומים עם קישורים לשישה שירים שונים בלבד. מתוך ששת השירים, רק שלושה הם בביצועו של האמן. שלושת השירים הנותרים אינם מציגים את הזמר, אחד מהשירים הוא קליפ לא ברור של חבורת צעירים לבנים, השני מציג שני חברה מופיעים בפאב עם שירו של Peg Leg Sam והשלישי (שהיה קיים בזמן כתיבת הכתבה), חושף גיטריסט לבן שמנגן בלוז לא רע. כלומר, ישנה בעיה נוספת לפיה כל ילד שמנגן בגיטרה עם מצלמה ביתית עשוי להסתנן ל"ג'וגלי", אם השם של הקליפ שלו יהיה מספיק קרוב לשם של השיר המקורי. כמובן שישנו גם קשר להיצע ולמספר האזנות וככל שמדובר באמן יותר אנונימי כך הסיכוי לתקלות כאלו יגדל.

גם בדיקת אמנים ישראליים בשורות החיפוש של האתר הביאו ממצאים מעניינים. למעלה מעשרה אמנים ידועים שנבדקו, כמו: שלום חנוך, מאיר אריאל ואביב גפן, הציגו בתוצאות החיפוש רק את קטגורית הקליפים ולא הראו רשימת אלבומים מסודרת עם השירים כפי שנעשה במוסיקה לועזית. בעיה זו נובעת כנראה מכך שכוחם של הגולשים הישראלים ליצור כמות עצומה של תכנים ב- "יו-טיוב" שקשורים למוסיקה ישראלית הוא מוגבל ביותר. הסיבה לכך, היא כמות המשתמשים הישראלים הקטנה יחסית, שמתקשה ליצור אינטליגנציה יש מאין ב"ווב". בדיוק מאותה סיבה ה"וויקיפדיה" בעברית לא מצליחה להתרומם, הן מבחינת כמות הערכים והן מבחינת תוכנם.

"ג'וגלי" לא תר בעולמות הנסתרים של ה"ווב" בכדי למצוא מוסיקה ולהגיש אותה למשתמשיו, אלא בוחר בדרך הקלה של להיצמד לחזקים או לעשירים, לרכזת בשם "יו טיוב" שממילא מכילה מספר אסטרונומי של קבצים. כך ש"ג'וגלי" הוא מעין אתר Mashup  - כזה שמצליב מידע מאתרים אשר "ניתנים לפריצה" אותם הוא מציג או מסדר בדרך מסוימת. במקרה זה כמעט כל הביצים נמצאות בסל של "יו-טיוב", כך שבאופן תיאורטי אם "יו-טיוב" נופל מסיבה כלשהי או מפסיק את שיתוף הפעולה הזה, גם "ג'וגלי" נופל.

"ג'וגלי" רחוק מלהיות הגוגל של המוסיקה, למעשה הסיבה לקיומו של "ג'וגלי" היא גוגל, שכחלק ממהפכת המידע שיצרה העצימה את עולם המוסיקה ותרמה רבות למהפכה בכל הנושא של חיפוש מוסיקה. האלגוריתם שמציע "ג'וגלי" אכן מקל על החיפוש ומציע מוצר נוח ואינטואיטיבי עבור הגולש, אך נראה כי כרגע אין בכוחו לחולל מהפכה בעולם המוסיקה המקוונת. ולמרות ההשוואות הרבות, האלגוריתם שלו רחוק מהשירות הגאוני והאפשרויות הרבות שמציע האתר Last F.M למשתמשיו, אשר מבוסס על חישוב מתמטי של העדפות גולשים שמתקבל מרישום האזנות הגולשים שמחוברים לאתר.

מה שמוביל אל השאלה האחרונה: האם השירות שמציע האתר, מספיק בשביל לשרוד בג'ונגל האכזרי שמכונה אינטרנט? על פניו, נראה כי "ג'וגלי" יכול להצליח היטב בתור גימיק שיעורר באז רציני בתעשיית המוסיקה המקוונת, אולם בכדי לשרוד לטווח הארוך, יש לחשוב איך אפשר להתרחב, לשפר את תוצאות החיפוש ולהסתמך על מקורות נוספים מבלי לרכב על ההצלחה של "יו-טיוב" בלבד. ואם המטרה הסופית היא לאפשר למשתמשים לשמוע מוסיקה דרך האינטרנט באופן פשוט וקל מבלי להוריד את הקבצים למחשב, הרי שיש להעז ולחשוב על דרכים יצירתיות יותר להגיש לגולשים מוסיקה בחינם.

תגובות

 • יש עוד אופציות טובות

  למי שמעוניין להקשיב לשיר בודד יש את Songza http://songza.com/ כמו כן יש תחליף לPandora אשר נשבר ליבי כאשר נסגרה הגישה לישראל וזה אתר הנקרא Jango http://www.jango.com/ יש מאגר רציני (ללועזית) כאשר יש אפשרות לשמוע שיר בשנית ליצור תחנות רדיו כמו בפאנדורה לראות את ההיסטוריה של ההשמעת שירים לבקשר שיר נוסף מאותו אמן וכו' כו'... בקיצור מומלץ בחום... יש עוד אתרים להקשבה און-ליין למוזיקה לועזית אבל כרגע שכחתי את שמות האתרים...

  Lady Lazarus, 10-08-2008 02:00

 • תודה על ההמצלות לזארוס :)

  גיל מטוס, 10-08-2008 02:36

 • בבקשה

  עוד אתר מעולה!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! הוא: Deezer http://www.deezer.com/ זהו אתר אשר באמת מבצע מה שJOGLI אומר שהוא רוצה לעשות. פה מסודר לפי אמן דיסקים אפשר לשמוע שיר בודד או את כל הדיסק להיחשף לאומנים דומים לשמוע תחנות רדיו לפי סגנונות ולעשות פלייליסטים אישיים....מומלץ בחום!!!! החיסרון שאין ממש מוזיקה ישראלית שם מלבד אולי נועה ויעל נעים... יש כמה דיסקים שמופיעים אבל לא ניתן לשמוע את כל הטרקים אבל ממש בקטנה...מאגר מכובד ביותר להשמעה און-ליין... השמעה נעימה

  Lady Lazarus, 10-08-2008 08:24

 • תודה על הכתבה המעמיקה!

  יואב, 10-08-2008 18:33

 • שוב תודה לזארוס,

  אגב הלינק למייל שלך לא עובד... :)

  גיל מטוס, 11-08-2008 06:37

 • לא יודעת למה הלינק לא עבד...

  אבל בכלאופן הנה המייל שלי elodieden@yahoo.com

  Lady Lazarus, 12-08-2008 22:43

 • תודה על הלוגו. :) אנחנו עדיין לא שם, אבל

  הי, בתור התחלה אני יציג את עצמי אני חלק ממפתחי האתר ג'וגלי, ומעריץ ענק של הלהקה the shins דבר ראשון, תודה על החוות דעת. אנחנו עדיין לא שם, ואנחנו מנסים לפתח את האלגוריתמיקה של האתר בצורה יותר חכמה וטובה בכל יום. כמו כך, גירסא חדשה תצא בקרוב אשר תפתור את רוב הבעיות שציינת. בכלמקרה, אולי ג'וגלי מפספס מידי פעם, ונכון, אין דבר כזה מוצר מושלם. אבל אנחנו לא מפספסים תמיד. אם תבדוק להקות קצת יותר "חמות" בשוק, תמצא אחלה מגוון של שירים באיכויות מדהימות! אנחנו כל הזמן מפתחים את האתר להיות יותר נוח, טוב, ויעיל לכולנו. אני מצטער שלא מצאת את הקליפים שחיפשת, מצד שני, יש לך כפתור get alternatives for this song אתה יכול לשנות את תוצאות החיפוש שלנו, ולעזור לנו להתפתח לאתר טוב יותר! שוב, תודה על הכתבה, ותודה על הפירגון. אנחנו באמת ישראלים חובבי מוזיקה:) עידן.

  עידן, 13-09-2008 10:06

 • עוד אפשרות מענינת

  היא תוסף חדש לפיירפוקס http://greezmo.sf.net

  גלעד, 03-11-2008 04:33