מגזין

My SIDE of the Story

בנוף ההולך וגדל של להקות ישראליות אלטרנטיביות מצאה טל אטרקצי' אחת בולטת, והמסקנה היא ברורה - חו'ל זה ממש פה, בבאר שבע

מאת טל אטרקצי. 02-08-2008

תגיות: ראיון, Side

My SIDE of the Story

מוזיקה ישראלית בדרך כלל לא ממש עושה לי את זה - אני מודה. גם כשמנסים לעשות את זה באנגלית, עדיין זה לא ממש זה. ואז הגיעו Side עעושים רוק אלטרנטיבי מלודי עם נגיעות אלקטרוניות, שירה באנגלית בלבד, סאונד אירופאי והפקה מהוקצעת. לאחרונה, לאחר כ-5 שנות קיום, הוציאו את אלבומם הראשון "Modern War".  כשגיליתי שלהקת Side היא בעצם כמה חברים מבאר שבע, הופתעתי מאד, והחלטתי שעם להקה כזאת בהחלט שווה לתפוס שיחה. יוסי שטרית הסולן ושי זריהן הבסיסט שמחו להיענות לאתגר.

 

אז איך הכל התחיל? איך Side  הוקמה בעצם?

יוסי: "Side התחיל בתור פרוייקט באולפן, בתור כמה שירים שהקלטתי בהתחלה לבד באולפן, עד שהחלטתי שאולי כדאי לצרף הרכב, ואז הצטרפו הנגנים- איתמר אבוחצירה על התופים, שי זריהן על הבס,  דודו חמד- גיטרות ואפקטים, ניר רייב בידרמן- סאונד ושחר ימפולסקי- קלידים, ופשוט החלטתנו להרים הרכב. זה לקח המון זמן אבל בסופו של דבר ההרכב נשמע פיצוץ."

שי: "רובנו גדלנו ביחד, זו מין להקת חברים כזו. ניגנו בהרבה הרכבים אחרים בעבר, ואיפשהו זה הגיע למקום טבעי שאנחנו מתחילים ליצור בו את המוזיקה שלנו." 

 

מה מקור השם Side?

יוסי: "אנחנו חובבי תקליטי וייניל, ופעם סתם תפסנו תקליט ופתאום קלטנו 'Side B, Side A' בתקליט, אז אמרנו שזה יכול להיות רעיון מגניב, וכך נוצר השם.

 

בלהקה יש שישה חברים שזה המון, איך אתם מסתדרים?

יוסי: "לפעמים זה יותר נוח, לפעמים זה פחות נוח. כשהיינו בסיבוב בחו"ל היינו שבעה אנשים שביחד כל הזמן, וזה המון. לקבל החלטות זה לא פשוט, זה התחיל דמוקרטי והפך ללא דמוקרטי כי אחרת זה מאד קשה. אבל כל אחד תורם את הצד שלו ללהקה."

 

הסצינה הבארשבעית הולכת ומתפתחת בארץ בתקופה האחרונה, ויש משהו במוזיקה שלכם ספציפית שמאד שונה מרוב המוזיקה ה"אלטרנטיבית" המוכרת כיום. איך השוני הזה של המנטליות הבארשבעית תרם לזה?

יוסי: "באר שבע זה מקום שמאד מאד טוב ליצור בו, בגלל שיש בו המון שקט, אף אחד לא מפריע לך, אין לך את הלחץ שיש שם במרכז, ופה היה לנו כ"כ הרבה זמן לעשות את זה איך שאנחנו רוצים, באיזי שלנו, עבדנו המון זמן על האלבום הזה- ארבע שנים. הקלטנו כל קטע כמה פעמים, ואז החלטנו 'זה כן זה לא'. פה בבאר שבע יש לך את השקט והחופש לעשות את זה איך שאתה רוצה בלי לחץ, יש משהו מקסים במקום הזה, שאני מאד אוהב."

שי: "אנחנו באר שבעים, אבל הדברים שאנחנו עושים נשמעים יותר 'משם' ולא מ'פה'. אנחנו רוצים להביא דברים שגדלנו עליהם, מוזיקה שאנחנו אוהבים מחו"ל. אנחנו מנסים להביא את ההפקה החו"לית הזו ולא להתפשר על כל מיני דברים בדרך. הכוונה שלנו הייתה לגרום לזה להישמע מאד מהוקצע ומקיף."

 

בשירים שלכם אפשר לשמוע השפעות שונות כמו Pink Floyd מצד אחד ו- Coldplay מצד שני. מי באמת השפיע היו האומנים שהשפיעו עליכם גם באופן אישי וגם על המוזיקה שלכם?

יוסי: "ללהקות מהז'אנר הבריטי, כמו  Coldplay, Muse, Pink Floyd ו- Radiohead, יש צבע מסוים, שאני גדלתי עליו. זה איזשהו צבע אירופאי שמאד תפס אצלי בהשפעות המוזיקליות שלי. גם מוזיקה קלאסית השפיעה. אולי לא שומעים את זה מיד אבל יש לנו מלודיות מאד קלאסיות."

שי: "יש אינסוף אומנים שהשפיעו עליי- Porcupine Tree, אביב גפן, שלום חנוך, אריק איינשטיין, כמעט כל דבר ששמעתי מתישהו בחיים שלי השפיע עליי. המוזיקה שלנו כמוזיקה מושפעת בעיקר מהסבנטיז- תקופת ה- Pink Floyd, ותקופת החצי השני של הניינטיז- Radiohead ודברים דומים."

 

מי אחרי על כתיבת המילים?

יוסי: "באלבום הראשון, Modern War, אני כתבתי את הטקסטים יחד עם שני חברים מחוץ ללהקה-דני שפירא ואחיעד סער, ואת הלחנים אני כתבתי. עכשיו אנחנו עובדים על האלבום השני שבו אני כותב את הלחנים ביחד עם שי. אנחנו פחות כותבים על אהבה וכאלה, יותר על החיים. כל שיר לגופו, אבל יש איזשהו קו מסכם בכל אלבום, זה איזשהו סיפור דרך שבן אדם עובר."

שי: "באלבום השני יוסי ואני עובדים ביחד על הטקסטים. אני מאז ומתמיד הייתי כותב שירים באנגלית למגירה, אבל עכשיו היה לי גם את האומץ להוציא אותם קצת החוצה."

 

מה מאפשרת לכם הכתיבה באנגלית?

יוסי: "זה נשמע לי מוזר לכתוב בעברית, פשוט לא טבעי."

שי: "זה בא לנו בטבעיות - זה מה שאנחנו שומעים וככה אנחנו חושבים, ככה זה נשמע לנו הכי טוב. לנסות להסביר למה עושים ככה את היצירה זה קצת מוריד ממנה, אבל זה פשוט בא לנו הכי בטבעיות."

 

הייתם גם בסיבוב הופעות באירופה (הולנד, בלגיה וגרמניה) בנובמבר האחרון, איך הגעתם לזה?

יוסי: "דרך מייספייס. הכרנו להקה בשם NiCad מהולנד. הם היו פה בארץ כמה פעמים, והתחברנו איתם. עשינו איתם כמה הופעות פה בארץ, ואז החלטנו שאנחנו רוצים לעשות איתם גם tour באירופה, אז נסענו איתם לאירופה. ועוד מעט ארה"ב! המטרה הייתה בעיקר ניסיון, שפשוף בלעמוד מול קהל שהוא לא ישראלי, שזה תרבות אחרת לגמרי. קיבלו אותנו יפה בחו"ל, בעיקר הקהל הגרמני."

שי: "הופענו במשך כשבועיים במועדונים, שיתפנו פעולה עם להקות מקומיות מגניבות לגמרי, וזה היה פשוט כיף לטעום משהו אחר ממה שאנחנו רגילים אליו פה."  

 

איך התגובות מהקהל בארץ?

יוסי: "לקהל בארץ קשה לקבל אלטרנטיב רוק, במיוחד לתקשורת, אם זה היה משהו שמגיע מחו"ל לא הייתה בעיה לקבל את זה. ברגע שזה מגיע מהארץ נכנס האגו הישראלי - אם זה מגיע מחו"ל זה מגניב, אם זה מגיע מהארץ אז זה פחות מגניב. לפחות בתקשורת זה ככה."

שי: "אנחנו מאד אוהבים להופיע פה בארץ, והקהל מפרגן לנו בכל מקום שאנחנו מסתובבים, אבל בחו"ל היה משהו קצת אחר. אולי זה בגלל שאתה יודע שהם באים ממנטליות אחרת, דוברים שפה אחרת, וכשאתה מציג את המוזיקה שלך בפני קהל אחר לגמרי ועדיין מקבל תגובות חיוביות ותומכות זו פשוט חוויה אחרת."

 

בארץ, שיתופי פעולה עם אומנים מוכרים מאד עוזרים להגיע לקהל הרחב. יש איזה אומן ישראלי שהייתם מעוניינים לשתף איתו פעולה?

יוסי: "יש הרבה אומנים ישראלים שהיינו רוצים לשתף איתם פעולה. העניין הוא שקשה לנו למצוא מוזיקה שהיא עם מכנה משותף לשלנו. אבל אנחנו חושבים על זה, נעשה עם זה משהו. אני הייתי רוצה לשתף פעולה עם סטיבן ווילסון (שהוא רק חצי ישראלי, ט.א.)"

שי: "היום כדי להצליח בארץ, לא מבחינת הצלחה מסחרית, אלא שמישהו יבוא ויראה אותך בהופעה, אתה נאלץ לפעמים לעשות "דאבל פיצ'ר", לקבוע עם עוד להקה מירושלים או מתל אביב או מחיפה, ואתם עולים שניכם להופיע על אותה במה באותו ערב, וכל אחד מרוויח את הקהל של האחר, אין ברירה. זה סוג של דרך שאנחנו צריכים לעבור כרגע. אני הייתי רוצה להופיע לצד אריק איינשטיין, אבל זה כנראה לא יקרה אף פעם."

 

הדיסק מופק ברמה מאד גבוהה כמו גם ההופעות, והכל בעצם זה תוצאה של ניהול עצמי. מה היתרונות בלנהל את עצמכם, ואיך מגיעים לבד לרמת מקצועיות מאד גבוהה?

יוסי: "הכל הפקה שלנו, והכל מושקע ברמות קטנוניות. יושבים על כל פסיק, וזה מאד קשה ומעייף אבל בסופו של דבר כשהמוצר נמצא אצלך ביד אתה מחייך. כל אחד בתחום שלו הוא מאד מוכשר וביחד אנחנו משלימים אחד את השני."

 

זה נכון שקיילי מינוג שמעה ואהבה את הקאבר שעשיתם לשיר שלה "Can't Get You Out of My Head"?

שי: "העברנו את השיר לנציגים שלה פה בארץ, והבנו מהם שהם העבירו את זה אליה והיא אהבה את זה וגם אישרה לנו להוציא את זה."

 

מה החוויה הכי מעניינת שעברתם במהלך ההופעות?

שי: "כשהופענו בגרמניה ניגנו את Milestone, שזה שיר שקט. בארץ בדר"כ כשמנגנים שיר שקט אתה שומע את הבירות זזות ואת הקהל מדבר, ובאיזשהו מקום זה קצת מעליב כלפי אומן שמופיע על הבמה. כשניגנו בגרמניה פתאום היה כזה שקט, ואנחנו היינו כל כך בהלם שחשבנו שמשהו קרה. אנשים פשוט ישבו והקשיבו לנו, זה משהו שמאד ריגש אותנו."

 

אז מתי אפשר לראות אתכם מופיעים?

שי: "היינו בתקופה מאד אינטנסיבית של שנה של הופעות גם פה וגם בחו"ל, לקחנו פסק זמן של ארבעה חודשים, ובאוגוסט אנחנו חוזרים להופיע."

יוסי: "אנחנו גם עובדים כבר על האלבום השני,שיהיה עם קו טיפה שונה. אנחנו רוצים להתפתח מאלבום לאלבום, אז האלבום החדש יהיה עם קו של טיפה יותר רוקנרול. עדיין מלודי אבל יותר כסאח, אבל במובן הטוב."

הדיסק  Modern War יהיה בחנויות בקרוב מאד. כרגע ניתן להשיג אותו בבאר שבע בחנות "עשן הזמן". למי שלא יכול לחכות- עמוד המייספייס של Side.

תגובות