מגזין

קיד A

תחשבו על סרט בבימויו של דני בויל שלתוך נשמתו התגלגל אמיר קוסטריצה. ירון זהבי חזר מההופעה של טוד A ו-Firewater

מאת אסף פרידמן. 23-07-2008

תגיות: טוד A, Firewater

קיד A

יש הרבה דברים טובים להגיד על מועדון הלבונטין. בין השאר שזהו המקום היחידי כמעט, שמטפל בכל כך הרבה אהבה ביצירה ובמוזיקה מקומית ובמקביל לא מנסה לעשוק בין אם אתה אמן או סתם לקוח. עכשיו נוסף לו גם בית קפה קטן וחמוד שבהחלט יכול להרחיב את טווח שעות השהייה במקום. אבל לא בגלל זה אני משבח ככה את הלבונטין. הסיבה האמיתית היא המזגן. וזה חתיכת מזגן. אני יודע שאל גור ביקש לצמצם את צריכת החשמל, ואני יודע שככל שנפעיל יותר מזגנים יהיה יותר חם בעולם. אבל בכל זאת קירור איכותי כמו בלבונטין ראוי לכל מילה טובה בימים אלו.

אחרי הקירור מגיע תור החימום. את ההופעה של Firewater חימם ההרכב המקומי panic ensemble. החבר'ה בהחלט זכאים לטור נפרד המוקדש אך ורק להם. אבל הרגשתי צורך להחמיא להם גם משום שהחימום שלהם ל- Firewater היה ממש הולם וגם משום שהם ממש טובים. הם משלבים מוזיקה בלקנית, יהודית וקצת פרוגרסיבית. יש להם סאונד עמוק, חם ומהודק שפשוט עושה לך טוב בלב. מברוק.

ולמנה העיקרית. לבמה עלו  Firewater שבקונסטלציה של אמש כללו את טוד איי גיטרה ושירה, רעות רגב על הטרומבון, אורי כינרות על גיטרה, ג'וני קאלסי בכלי ההקשה, אן מארק בוטי עלה תופים ואריק סנקו בבס. טוד איי (A) הוא מוזיקאי אמריקאי ומייסד ההרכב. בעבר הוא הקים את ההרכב cop shoot cop, שאומנם עברו שנים רבות מאז ששמעתי אותם אבל קשה מאוד למצוא חיבור בין המוזיקה של ההרכב ההוא לזה הנוכחי. ההרכב הקודם היה רוק גראנג' ומאוד ניינטיז. המוזיקה של Firewater היא שעטנז בין צלילים מהבלקאן לבין רוק אמריקאי ובריטי. תחשבו לרגע על סרט בבימויו של דני בויל שלתוך נשמתו התגלגל אמיר קוסטריצה. כך פחות או יותר נשמעים Firewater. ואכן קטעים מסוימים של ההרכב מזכירים קצת את המוזיקה של גוראן ברגוביץ' בחלום אריזונה.

הנגנים המלווים את טוד איי, כמו המוזיקה שלהם, גם הם עירוב גלובלי מוצלח. רעות רגב פשוט מעולה ובעלת טאצ' יפה יפה על הכלי שלה. אורי כינרות מפליא על הגיטרה וגם תורם, במינונים הראויים, צלילים מקפיצים שלא היו מביישים את דקלון בהופעת חתונה. ג'וני קאלסי (ג'אז) הוא פרקשניסט קופצני ומשעשע שמרבה להכות בבטוקדה ונדמה כי בדיוק ברח מהסט של שודדי הקריביים.

מה שכל כך יפה ב- Firewater הוא השילוב המאוזן בין כל המרכיבים. נדמה שהיד המכוונת של טוד איי מצליחה להכניס את הפורענות הבלקאנית לתוך מבנה ולתת לה משמעת מערבית. למרבה המזל זה לא גורע מהקסם שלה אלא פשוט ממקם אותה במגרש מעט שונה. במקביל ישנם שירים שממוקמים עמוק במגרש המערבי של המוזיקה וגם שם קורנות מההרכב ובייחוד מטוד איי איכויות גדולות ויפות.

טוד איי עצמו הוא סופר סטאר אמיתי. הוא נונשלאנט וכריזמטי ומקרין טונות של איכות זרה השמורה רק לגויים. הקול שלו יפה וסדוק ובכלל הוא מחזיק במראה של כוכב רוק מהשורה הראשונה. למרות כל המאפיינים הגויים (יימח שמם) הללו הופתעתי לגלות שהוא מחזיק בכמה ממעלותיה של שרה'לה שרון כאשר הצליח לסחוף את הקהל לשירת לה לה לה כמיטב מסורת דגניה ב'.

חובב גדול של גלובליזציה במתכונתה הנוכחית והמעוותת אני לא. מה שכן כמו במקרה של המזגן וההתחממות הגלובאלית גם במקרה של Firewater והגלובליזציה אני מוכן להודות שיש לה כמה יתרונות מהנים. האפשרות לשמוע ולראות מוזיקה אקלקטית פרי יצירתם של נגנים מכל קצוות תבל המנגנים יחד ומשפיעים זה על זה כאן בתל אביב היא בטח אחד מאותם פירות ברוכים של אותה תופעה ארורה.

 Firewater באתר Myspace

העמוד של Firewater באתר Last FM

תגובות

  • הייתה הופעה ענקית!

    חולוני, 24-07-2008 02:18