מגזין

אוב-לה-די, או-פלדה

להקת הרגאיי הבריטית Steel Pulse מגיעה השבוע לארץ. יוסי חלילי מסדר לנו את הראש

מאת יוסי חלילי. 20-07-2008

תגיות: Steel Pulse

אוב-לה-די, או-פלדה

 

פלדה היא סגסוגת של מתכות, שרובה מורכבת מברזל ומעט פחמן. לעתים מוסיפים לסגסוגת הפלדה יסודות אחרים, כמו צורן, מגנזיום, מנגן, כרום וניקל. בעזרת שינוי של שיעורי תוספות אלה, אפשר להפיק סוגים שונים של פלדות בעלות תכונות מיוחדות כמו: קשיות, גמישות, עמידות בפני חום ועוד. הפלדה מצטיינת בחוזקה ובגמישותה לעומת הברזל, ולכן נחשבת לסגסוגת נפוצה ביותר ולאחד מחומרי הגלם בהם האדם משתמש באופן הנרחב ביותר.

נדמה שאין דרך טובה מזו לתאר את ההיווצרות של זרם להקות הרגאיי הבריטי שהחל לתפוס תאוצה באמצע שנות ה-70 באנגליה, ושאליו משתייכת Steel Pulse, אחת הלהקות הבולטות בזרם הזה, שתגיע להופעה היסטורית בארץ ממש בקרוב.

המהגרים הג'מייקנים שהגיעו לבריטניה בשנות ה-60 חיפשו ברוב המקרים תעסוקה ופרנסה מכובדת, ועתיד טוב יותר לילדיהם הצעירים. כשעשו את הדרך מג'מייקה (שהייתה קולוניה בריטית עד 1962) למקומות כמו הנדסוורת', בירמינגהאם, הם לבטח לא חשבו על כך שהם טומנים את הזרעים ליצירת גל מוסיקלי חדש. אותם ילדים צעירים למדו והסתובבו יחד עם צעירים לבנים ששומעים פאנק ורוק, מה שהתערבב לגמרי עם המוסיקה מג'מייקה שההורים שלהם שמעו בבית. כשהחבר'ה גדלו והתחילו לעשות מוסיקה, אפשר היה לשמוע היטב את ההשפעות של הערבוב הזה, שפעל אגב, לשני הכיוונים. גם האנגלים לא נשארו אדישים למוסיקה שהגיעה מהקולוניה השכנה והתוצאות לא איחרו לבוא. ה-Beatles למשל עושים רגאיי כבר ב-OB-LA-DI, OB-LA-DA. או כמו ששאל אותי גיל "ראסטה" בונשטיין בשיחה שערכנו לפני כמה ימים - איפה אתם חושבים שג'ון לנון הלך לקנות את הגאנג'ה שלו? אצל הג'מייקנים כמובן, שנתנו לו על הדרך גם איזו קסטה של רגאיי בשביל הוייבס, וככה התחיל הסיפור. ניתן להכליל בעניין גם את סיימון וגרפונקל שנסעו להקליט קצת מוסיקה בג'מייקה עצמה ושמות גדולים נוספים כמו הקלאש, גרייטפול דד, פוליס והרולינג סטונס שהושפעו גם הם ממוסיקת הרגאיי.

הדבר שמאפיין את Steel Pulse יותר מכל להקה אחרת שמשתייכת לזרם המוסיקלי הזה (שמות כמו Aswad, Black Roots, Inner Circle, Capital Letters) הוא המסר שעומד מאחורי השירים והפעילות החברתית הענפה שמתלווה אליהם. מאז שהוקמה הלהקה ב-1975, היא מרבה להתעסק בנושאים הנוגעים למורשת האדם השחור, אפלייה של שחורים, גזענות ופוליטיקה. אלבומם הראשון, Handsworth Revolution - 1978, נחשב עד היום לאבן דרך במוסיקת הרגאיי הבריטית ועוסק ממש בנושאים האלה (כולל שיר אחד על גאנג'ה כמובן). בתחילת שנות ה-90 הוציאה הלהקה קטע בשם Taxi Driver, שקרא להחרים את נהגי המוניות בניו-יורק משום שאלה סרבו להסיע שחורים וראסטאפרים במוניות שלהם. בעקבות כך, הוזמנה הלהקה להופיע בבית הלבן ע"י ביל קלינטון, הנשיא בכבודו ובעצמו. בנוסף, תרמה הלהקה קטע בשם "Can't Stand It" לסרטו מעורר המחלוקת של ספייק לי, Do the Right Thing, שמבקר את הפערים בחברה האמריקאית בין לבנים שחורים ומהגרים. אם זה לא מספיק, אז הסולן ומייסד הלהקה, דיוויד הינדס, נחשב למומחה להיסטוריה של העם השחור ומשתתף באירועי התרמה רבים. הוא מוזמן להרצות באוניברסיטאות ובכנסים ומשמש כסוג של דובר של השחורים באנגליה. גם אצלו ניתן להבחין בסוג של ערבוב בין אקטיביזם פוליטי מחד, לעצם היותו ראסטה ג'מייקני אמיתי שמתעסק ברוח ואמור להתרחק מהבלים כגון אלו.

הלהקה תגיע לישראל בפעם הראשונה מאז הקמתה במסגרת סיבוב הופעות עולמי לציון 30 שנות פעילות. לעשרת חברי ההרכב יתלווה גם צוות צילום שמתעד את פועלה של הלהקה לכדי סרט שייצא בעתיד. אני רק מקווה שהחלל האינטימי של הבארבי בת"א יספיק ללהקה שרגילה להופיע בפסטיבלי רגאיי עולמיים עם עשרות ומאות אלפי אנשים בקהל. ה-23/7 בו תתקיים ההופעה הראשונה הוא גם יום הולדתו של היילה סילאסי, ולמיטב ידיעתי מתוכננות כמה הפתעות גם בקשר לעניין הזה.

דיוויד הינדס אמר פעם בראיון איתו: "Reggae is a more of a positive type of music. It deals with the minds and hearts of the people". תכלס. נראה לי שלא יזיקו לי כמה שעות של התעסקות כזו. ולכם?

Steel Pulse בישראל - 23-24.7 , בארבי ת"א   

 

תגובות

  • אחלה כתבה

    אני, 21-07-2008 19:23