מגזין

דוקטור סקא

תשתו, תהנו, תעשו מה שאתם רוצים. גם ככה בסוף תקבלו שלשול. ברק חיון קורא לכם להשתתף בניסוי החדש של לוס כפרוס

מאת ברק הלר חיון. 17-07-2008

תגיות: Los caparos

דוקטור סקא

עכשיו שבע שעות אחרי. עוד מוקדם מדי וכואב לי הראש. אבל זה חוסר השינה, לא האלכוהול ובטח לא המוזיקה, כי היה מצוין.

להקת לוס כפרוס ציינו אתמול פתיחת ליין (קו?) של הופעות במועדון הבארבי בתל אביב. הרבה זמן לא ראיתי את הבארבי עם כיסאות ושולחנות. פשוט כי הרבה זמן לא הייתי בו. הפעם לשם שינוי לא איחרנו וההופעה מתחילה כמה דקות לאחר שנכנסנו למועדון המאוורר יחסית (אין סיגריות!), אני מספיק לקחת בירה.

על הבמה לוס כפרוס, להקת סקא של מהגרים רוסים ישראלים וגם "סתם" ישראלים; מתופף ופרקשניסט, שתי גיטרות חשמליות וגיטרת באס, טרומבון, חצוצרה וקלידים. אם.סי גוגה (גם) על המיקרופון. 'ראסטה ואסילי', כך קוראים לאלבום הבכורה שלהם שיצא באופן עצמאי לפני כשנה ועכשיו יוצא להופעה עולמית מסודרת. הבארבי מלא אך לא מפוצץ. יש כיסאות ושולחנות, אבל עם תחילת ההופעה ניכרת נטישה ברורה של הכיסאות כי את המוזיקה הזו קשה שלא לרקוד. ניחוחות קאריביים, סקא ורגאיי מתערבבים להם לעיסה חמה של קיץ אבל עם בריזה. לזוז עוזר לך להתחבר לזה. הסאונד לא דופק באוזניים ואפשר להחליף מילה עם העומד לצידך. צליל לא חזק מדי ולשם שינוי צלול. גוגה וחלק מהקהל המנענע מזכירים לי ולחברי הרוסי ריקודים רוסים. הריקודים עם הרגליים שמתעוותות.

יש שיר שחבר שלי מסביר לי שמדבר על כסף, ג'ובות, בסלנג רוסי. יש בקהל הרבה תיירים שלא דוברים עברית משום מה. השפה פחות משמעותית כאן. אני נהנה ממה שאני מבין אבל פחות מודאג ממה שאני לא מבין. אחרי משהו כמו שבעה שירים עולה לבמה Lemez Lovas סולן הלהקה אנגלית אוי ואבוי ושר איתם שיר. לעיתים הסקא העליז הופך לו לדאב כבד כמו שאני כל כך אוהב. הריקוד המהיר והפוחז נהיה התנענעות כבדה מצד לצד ואז שוב חוזרים לשמחה הגדולה והקלילה. הבירה במקום ואם התקרה הייתה נעלמת פתאום ומלפנינו היה מופיע הים לא הייתי מופתע. הם שרים שיר בעברית ושיר חדש שנקרא "דוקטור סקא" מדברים על זריקה של סקא, וזה מה שאני מקבל וזה משפיע חזק, אני נשען על המעקה בזמן התזוזה. אני מציץ בשעון ונעלמה לי שעה מהחיים. קחו אותה כפרות שלי.

מתחיל שיר ברוסית על שילשול והחבר מסביר לי שהמילים מדברות על כך שתשתה, תהנה, תעשה מה שתעשה, בסוף תקבל שילשול. כשאני מקשיב למצלול קשה לי להאמין שזה מה שזה אומר, אבל זה נכון. ואז הם שרים את "נכון להיום" של זוהר ארגוב. רציתי לשאול אם הם ישראלים או רוסים בעצם. לא היה לי נעים.

עברה שעה שפשוט התנדפה ולוס כפרוס עוזבים את הבמה. ושוב חוזרים אחרי הפסקה הגיונית וברורה. הם עושים גם קאבר ל-summertime של ג'ורג גרשוין/סאבליים ויורדים במחיאות כפיים סוערות.

אחרי שהם ירדו חיכיתי וראיינתי אותם ראיון קצר:

ש: איך הייתה ההופעה?

ת: בת זונה

ש: פעם ראשונה בבארבי?

ת: לא, חיממנו את קיובן בי ונראה לי שהייתה עוד הופעה, נכון? היו כל מיני הופעות. פעם ראשונה שאנו עושים הופעה לבד, רק של עצמנו.

ש: ויהיו עוד כמה, נכון?

ת :כן. זה בעצם מופע ראשון בליין שאנחנו פותחים. כל שבועיים אנחנו הולכים להופיע בימי שני, לאיזו תקופה.

ש: תמיד לבד?

ת : תמיד עם אורחים. היום התארח אצלנו Lemez Lovas בחור שעומד מאחורי הפרוייקט הבריטי המפורסם אוי ואבוי. הוא בדיוק היה בארץ והסכים להתארח אצלנו במופע. אנחנו למדנו שיר וביצענו אותו ביחד.

ש : עשיתם חזרות?

ת :האמת שלא כל כך. אנחנו עשינו חזרה, למדנו את השיר והפעם הראשונה שראינו אותו זה היה על הבמה.

ש : איך הבארבי?

ת :אחלה אחלה, אנחנו צריכים להתרגל למקום הזה. בשביל זה אנחנו עושים את זה קבוע בבארבי. להתרגל לספייס ולבמה ולהכול.

ש: יש לכם דיסק חדש?

ת :חדש מחודש. יש דיסק מחודש שבעצם כבר הוצאנו אותו עצמאית ואנחנו הולכים להוציא אותו בצורה יותר מסודרת.  עוד מעט נכנסים להקלטות לדיסק החדש. יש שירים חדשים, אנחנו בדיוק עובדים עליהם כרגע.

ש : שמענו אחד. איך קוראים לו? סקא דוקטור?

ת :בדיוק

ש : ספרו על ליין ההופעות

ת :מהופעה להופעה אנחנו הולכים להכניס עוד אלמנטים. גם ויזואלים. ולהזרים את המופע יותר טוב. להביא כל מיני נאמברים להשקיע גם בצד הויזואלי של ההופעה. זה משהו שאנחנו הולכים לבנות. לנצל את המקום הזה. מעבדה כזאת , לבדוק מה אנחנו יכולים להוציא מהלהקה. ההופעה הבאה עוד שלושה שבועות ואז נעבור למתכונת של שבועיים.

אז השתתפו בניסוי. זה משתלם.

תגובות