מגזין

למכונות לא איכפת

רגע לפני שסינדן מגיע לארץ, אמיר אגוזי מספר על הקפיצה המטאורית בקריירה שלו

מאת אמיר אגוזי. 16-07-2008

תגיות: סינדן

למכונות לא איכפת

סינדן, שעומד לבקר בברזילי בשישי הבא (25.7), הוא אחד הדיג'ייז הפופולריים באנגליה ובעולם כרגע, וזאת לאחר קפיצת סטאטוס נחשונית, שכמעט וכבר לא רואים יותר בימינו. בזמן שהסצינה העולמית הולכת ונוטה יותר לכיוון של מפיקים שקודם מייצרים מוזיקה ורק אחר-כך מפתחים כישורי לייב ו/או תיקלוט כדי להפיץ את משנתם - סינדן עצמו עשה דווקא את הדרך ה"אולד-סקולית" של דיג'יי המתפתח לכדי מפיק עסוק.

 

הוא התחיל את דרכו כדיג'יי מקצועי לפני לא הרבה יותר מחמש שנים, אם כי תמיד היה מחובר לתרבות הדאנס והמועדונים על גווניה הרבים. סביב 2005, בזמן שהוא מתפרנס כמוכר בחנות וכחלקן פליירים, פגש במקרה את פליקס מבייסמנט ג'אקס, שכמוהו חולש על תחום מוזיקלי רחב בהרבה מזה שאיתו הם מזוהים. בעקבות החיבור הוא הוזמן לשמש כרזידנט בליין מסיבות חודשיות שלהם בבריקסטון, שנודעו בפראותם האנושית והמוזיקלית.

 

באותו זמן סינדן וכמה חברים מפיקים/דיג'ייז מתחילים להתגבש סביב כמה לייבלים שהם מקימים, כמו Loungin, Counterfeet, ו-Dubsided (חלקם מתמחים בבוטלגים), ובמקביל הופכים צ'יק צ'ק לרמיקסרים מבוקשים (ליידי סובריין, M.I.A, מרי ג'יי בלייג', בונד דה רול). לצד חבריו השונים - סוויץ' (המפיק הבולט והחלוצי של החבורה), טרבור ג'קסון, ג'סי רוז, Herve (שמוציא תחת שלל שמות, כמו ה-Count of Monte Cristal, וגם שותפו הקרוב ביותר של סינדן לאחרונה), וכשחלקם מנוסים יותר וחלקם פחות - הם מתחילים לגבש סאונד שמחבר בין כל הקצוות של עולם הבאס והפריסטייל - מהיפ הופ אמריקאי, דאנסהול ג'מייקני, אלקטרו, רייב, האוס, טכנו, גטו-טק ו-Juke מדטרויט ושיקגו, ברוקן ביטס, דאבסטפ, גאראג' וגריים משכניהם השונים בלונדון - שמתערבבים יחדיו בהפקות שמהלכות על החיבור שבין מוזיקת "קלאב" מסורתית לבאסים הכבדים שחודרים חזק למרכז זירת המועדונים. תוך כמה שנים הסאונד הזה, שמתחיל כהתנסויות ובתחילה נשמע קצת מוזר - הופך לאחת התבניות הדומיננטיות בעולם הדאנס של 2007-8, ובלוגים בכל העולם מלאים בשילובים דומים, מוצלחים יותר ופחות, בסאונד שזוכה לכינוי פידג'ט (Fidget) האוס (ולפעמים גם בלוג-האוס בשל אמצעי התפוצה).

 

בדצמבר 2006 הוא התארח במסיבה שלנו (בוטניקה) במועדון הדאדא, שאז רק נפתח, לאחת המסיבות הפחות שגרתיות מוזיקלית ואנושית בהיסטוריה של המועדון הזה. עם חזרתו לאנגליה הוא בדיוק מתחיל לשדר תוכנית שבועית בתחנת הרדיו הדאנסית והפופולארית Kiss FM, וכן, יחד עם סוויץ', לעמוד בראש מסיבה חודשית במועדון הפאבריק הלונדוני בשם Get Familiar. בזו מתארחים דרך קבע שלל שותפיהם מהסצינה העולמית - מהצרפתים של אד באנגר ואינסטיטובס, אמני היפ הופ, גריים ודאבסטפ (ספאנק רוק, ליידי סובריין, גטו, סקפטה), סאונדסיסטמים של דאנסהול (Heatwave, South Rakkas Crew), דיג'ייז מהסצינה האמריקאית (דיפלו, A-Trak, ותקליטני בולטימור כמו סקוטי B וטיטסוורת'), אמני ביילה פאנק מברזיל, Buraka Som Sistema הפורטוגלים/אנגולים וכו' - כולם מסוג של חבורה אמורפית שכזו, שבאופן קולקטיבי עומדת בראש פריצת הגבולות המוזיקליים שחלה בעולם המועדונים בשנתיים-שלוש האחרונות.

 

בזמן ביקורו הוא משמיע לנו קטע בשם "ביפר" - בעצם גרסה קלאבית לקטע היפ הופ אמריקאי של הראפר Fam-lay לבית הנפטונז, שמחזירה לעניינים את סאונד ה-UK-גאראג'/2-סטפ מסוף הניינטיז. הקטע המדבק הזה הופך תוך כמה חודשים ללהיט עצום באנגליה, כזה שעושה את דרכו מהמועדונים לרדיו ולא להפך. עד כדי כך, שבזכותו מוחתמים סינדן והקאונט אוף מונטה קריסטאל בלייבל האינדי דומינו, שבדיוק מתחיל להרחיב את מחלקת הדאנס שלו (כפי שהוא גם מחתים את הרכב הבנות מפלורידה, יו מג'סטי). לשם הוצאת הקטע באופן חוקי, השירה מוקלטת מחדש על ידי הראפרית קיד סיסטר משיקגו (בעצמה חלק מהזרוע האמריקאית של החבורה), ומתפשט עד לכדי אחד הטראקים הפופולאריים ב-MTV דאנס-אירופה, עם אלבום שלם שיבוא בעקבותיו (מתוכו גם יצא כבר סינגל נוסף - Stinging Nettle הדאבסטפי).

 

לפני שבוע יצא האלבום של פרויקט Machines Don't Care, שהוא פרויקט קטעי קלאב מגוונים שנעשים כולם בהפקה משותפת של כמה אנשים כל פעם - שמלבד הוא וחבריו הקרובים באנגליה כולל גם אמנים כמו איי-טראק, דרופ דה ליים, יוקסק ונוספים. כמו כן, ממש בקרוב עומד לצאת רמיקס של סינדן לבדו לביורק, אחת שתמיד נמצאת עם אצבע על הדופק בכל הקשור לרמיקסים שהיא מבקשת.

 

ביום חמישי בשעה 18:00 נשדר סט של סינדן; הסט שיושמע הוא בעצם השעה הראשונה (לה היה סינדן אחראי) של ה-Essential mix שלו ושל הקאונט אוף מונטה קריסטל, ושבפני עצמו מעיד על המעמד אליו הגיעו. תהנו.

בשבוע הבא, ביום חמישי בשעה 22:00 סינדן יתארח כאן בקול הקמפוס בתוכנית בוטניקה. 

עמוד ה-Myspace של סינדן

לפרויקט The Count and Sinden

סט של Botanika וסינדן ממועדון הדאדא

תגובות