מגזין

הדיקטטורה של הפוזה

מורן זר נכנעה לטרנד האופנה הנוכחי וחזרה עם תוצאות עגומות

מאת קול הקמפוס. 18-01-2007
הדיקטטורה של הפוזה

לפני כמה שנים, עם קצת פחות דאגות על הראש וקצת יותר קילוגרמים על הגוף, אני זוכרת את עצמי מתהלכת ברחובות בואנוס איירס, ונהנית מקרני שמש חמימות של שלהי הקיץ הארגנטינאי – עד כאן התפייטות על הטיול ההוא. בכל אופן, אני זוכרת גם שראיתי שם חבר`ה צעירים, בערך בגילי, לבושים לעילא ולעילא (בואנוס, כאמור) וצווארם עטוף בכאפיות. כן כן, אותה כאפייה שנוטים לעטות על ראשיהם בני דודינו, אהובים יותר או פחות. לא התרשמתי שהחבר`ה האלו היו חדורי מודעות פוליטית, או שבכלל עמדה איזושהי הצהרת כוונות מאחורי ה``צעיפים`` החדשים. היה שם בעיקר ``הייפ`` - זה היה מגניב, כולם הלכו עם זה, אז בכיף. אני, שטופת פטריוטיות, התרעמתי על גילוי הסולידאריות - הלא מכוון הזה – והתנחמתי שדבר כזה לא היה עובר אצלנו בארץ.

אבל במקום בו הסקיני והפוני שולטים – לא ירחק היום בו בחורות בעלות מודעות (ולא חברתית) יטופפו להן על הסטילטו, ובראש מורם וצוואר מתוח יעטו סביבן את אותה הצהרה ריקה מתוכן, בעודן נכנסות לבחון סיילים אחרונים בזארה. גם אני.

וכך, עם בוא הקרה, נזכרתי באיזו כאפייה שכוחה שאבא שלי הביא פעם כמזכרת מהמילואים (...). אימצתי את הכאפייה לחיקי והחלטתי גם אני לנסות. בערך ברחוב פינסקר, בדרך לסנטר, עטיתי סביב צווארי את הכאפייה, בוחנת בחשדנות עוברים ושבים, וחוששת שהנה הנה אחשף בקלקלתי. ניידת משטרה שחלפה לידי גרמה לנשימתי להיעתק. גבר מבוגר נעץ בי מבטים – לא ידעתי אם זה הצעיף או המחשוף. אבל כשהשומר בקניון התעכב – מידי - על בדיקת כל תכולת חפציי (כולל מחסנית התחתוניות שלי) נשברתי. החזרתי את הכאפייה לתיק, שתנוח לה ליד גיליון ``הארץ`` היומי.

השילוב הזה בתיק גרם לי לחשוב, ממה עשויים בעצם שמאלנים רדיקאליים? אולי הכול התחיל מקריאה שגויה של מפת האופנה? אותה מפה שגורמת לכל מי שהיא מעל מידה 34 ללבוש סקיני? האם כולנו עבדים של אותן קריאות, מבלי לדעת שהבדיחה היא בעצם על חשבוננו? `

"שאלות קשות", הרהרתי לעצמי, ונכנסתי לזארה.

התמונה לקוחה מעמוד הפליקר של  stilinberlin.de

תגובות

 • איזה יופי של כתבה

  חבל"ז איזב יופי!

  יום-טוב חיים, 23-02-2007 06:27

 • בובהלה ככה כותבים פתיח לכתבה, לא כתבה שלמה

  וסחטיין על הפתיח

  ירונה, 03-01-2009 10:33

 • "לא ידעתי אם זה הצעיף או המחשוף"

  ברור שזה המחשוף. איזו שאלה בכלל.

  עץ הקיפודים האנגלי, 31-05-2009 20:25