מגזין

איחוד קומפקטי

רן כהנא סוקר את פועלה של Minimal Compact המיתולוגית לקראת הופעות האיחוד

מאת קול הקמפוס. 08-07-2008

תגיות: Minimal Compact

איחוד קומפקטי

מאת: רן כהנא

חלומם המשותף של מלכה שפיגל (בס,שירה), סמי בירנבך (שירה,טקסטים), רמי פורטיס (גיטרות) וברי סחרוף (גיטרות וקלידים) להשתלב בתעשיית המוזיקה הבינלאומית הוליד שבע שנים שהסתכמו ב-התגשמות. היום, בקיץ 2008, עקב סדרת מופעים מחודשת של "מינימל קומפקט" עשרים שנה לאחר הפירוק המתסכל, כדאי לבחון מחדש את התופעה.

ההיכרות המרובעת מתרחשת בשלהי שנות ה- 70 כשסמי בירנבך מעורב בכתיבת רוב השירים ב- "פלונטר" (79') פרוייקט של פורטיס ("הזבוב"), בן זוגה של שפיגל וחבר של סחרוף עוד מימים קודמים. המפגשים בביתה של מלכה בתל אביב הולידו ניסיונות ליצור גל חדש ילדותי, מחוספס ופרימיטיבי ודיבורים על מעבר לאירופה כדי "לעשות את זה בחו"ל".

הרביעייה עוברת לאמסטרדם כשהמצב לא פשוט מבחינה מנטאלית ומבחינה כלכלית. מגורים משותפים יצרו עשייה רבה אך גם גרמו לריבים פנימיים כשבאופק לא נראה עתיד ברור. ראשון לשלם את מחירם של החיים המשותפים היה פורטיס שהחליט לחזור לישראל בגלל ערבוב הרגשות שנוצר בין החברים. הסיטואציה לפיה ברי מלמד את מלכה לנגן בבס, לא הייתה תמימה כפי שהצטיירה.

בשנת 1981 ללא פורטיס, הלהקה מעתיקה את מגוריה לבריסל ומשחררת מיני אלבום ראשון. חמש רצועות הוקלטו מתוך קשר שנוצר עם מארק הולנדר וזכו לתגובות נלהבות. בהמשך, הלהקה מצרפת את המתופף מקס פרנקן שהיה חובבן וחסר ניסיון בדיוק כמוהם (למעט סחרוף) ומוציאה בשנת 82' את האלבום One by One שהכיל שירים כמו Babylon Tower ,Disguise ו-Statik Dancin.

בשלב זה, הדברים פשוט קרו ובאינטנסיביות שלא מוכרת לנו משום פרויקט מוזיקלי של ישראלים בחו"ל. הלהקה דילגה בין לונדון ובריסל, הופיעה גם בפינגווין (83') ולקחה חלק באלבום אוסף Made To Measure לצד הרכבים כמו "טוקסידומון" והאמן בנג'מין לו.

שנת 1984 היתה השנה בה פורטיס חזר ללהקה בזמן ההקלטות לאלבום Deadly Weapons. יציאתו של התקליט לוותה בסיבוב הופעות מרשים לרוחבה של אירופה שהגיבה היטב לשירים כמו Next One Is Real, The Well ו- Not Knowing. רמיקסים לחומר קיים רואים אור שנה מאוחר יותר ומתווסף לו אלבום נוסף ומשובח- Raging Soul.

בנקודת הזמן הזו, הדינאמיקה בין החברים משתנה. מלכה שפיגל חוברת לקולין ניומן (Wire) שהשתתף ביצירת האלבום, עוזבת שנית את פורטיס ואף ממסדת את יחסיה החדשים. "מינימל" ממשיכה להופיע ברחבי היבשת, משתתפת בפסקול לסרט וידאו (Fuck Your Dreams This Is Heaven) ומוציאה ב- 86' מקסי-סינגל ל- Immigrant Songs יחד עם I Imagine ו- New Clear Twist המעולים.

חרף המכשולים הבינאישיים הרבים וההתבדלות שהתרחשה כל אותה עת, יוצא בשנת 87' האלבום הכי מוכר- The Figure One Cuts בהפקתו של ג'ון פרייר ואז אירופה מתוודעת גם ל- Inner Station, Nil-Nil ,When I Go ותשעה קטעים נוספים.

בשנת 1988 כמעט היה ברור שזה נגמר, כשתקליט שתיעד מופע בצרפת הספיק לצאת ולסגור את הפרויקט הישראלי שהלך הכי רחוק. מאז החברים נפרדו וכל אחד לדרכו המוזיקלית שלו כאשר פורטיס-סחרוף הוציאו חמישה אלבומים ונפרדו, שפיגל וניומן המשיכו לעבוד יחד עם היום (והוציאו שני אלבומים תחת השם Githead) וסמי בירנבך הוא די.ג'י נחשב הפועל תחת השם מורפיאוס (וגם לנו יש הכבוד לשדר סטים שלו כאן בקול הקמפוס בתוכנית 'פנימית ג'). ב-1991 הם עוד הספיקו לקיים מופע פרידה מהקהל הישראלי במועדון הרוקסן.

בשנת 2003 קיימה הלהקה מספר הופעות איחוד בצרפת ובישראל, ובימים אלו לכבוד שנתו ה- 60 של בירנבך היא חוזרת לישראל לאיחוד נוסף. זוהי הזדמנות (שבתקווה לא תהיה האחרונה,) לחזות בחברים מבצעים יחד ממיטב החומרים שצברו במסעם המופלא. זה התחיל בהופעת אורח של בירנבך ב- "ליין 1984" בברזילי לפני שלושה שבועות בסט יחיד וממשיך בהופעה מלאה במועדון הזאפה (שחוגג בעצמו יומולדת). בואו בהמוניכם!

"מינימל קומפקט", 8-9 ביולי, 22:00, 11.7, 14:00, 13.7, 22:00. מועדון זאפה. 

תוכנית מיוחדת של "קול הפופ" עם יואב קוטנר שהוקדשה ללהקהטריילר לסרט הדוקומנטרי Ranging Souls שנעשה על הלהקה

תגובות

 • יופי של פרומו

  געגועי למינימל . אהבתי את הכתבה מצפה לעוד ניפגש בהופעה.

  יוסי אנג'ל, 09-07-2008 04:12

 • מרגיש היסטוריה

  אהבתי את הכתבה אני מגיעה

  לירון, 09-07-2008 05:08

 • כתיבה נהדרת,מרשים.

  אין ספק שזה יביא אותי להופעה, צריך להיות מחשמל

  גיא שימחי, 09-07-2008 19:50

 • מזכיר ימים טובים

  עשה לי חשק לשמוע אותם

  אמיר, 10-07-2008 04:42

 • נשמע טוב

  שירה, 15-07-2008 02:02

 • מקסימום מינימל

  ליהי, 24-07-2008 04:48