מגזין

אי של שפיות

לצד הכותל ואצטדיון טדי מסתמנת החנות / פאב 'אוגנדה' כמוקד עלייה לרגל לאלטרנטיבה ירושלמית. גיא כהן תפס אותם לשיחה לקראת האוגנדהפסט 4 שייערך בשישי הקרוב

מאת גיא כהן. 07-07-2008
אי של שפיות

מאת: גיא כהן

אנקדוטה: פסח חול המועד, ירושלים, שעות הצהרים המאוחרות, מזג אוויר אביבי נפלא. אני מהלך להנאתי במדרחוב השוקק  אדם כשלפתע הבטן מתחילה לאותת לי שהגיע הזמן לארוחת הצהרים. עובדה הכרחית להמשך הסיפור -  אני שונא מצות, שונא קמח מצה ושונא את כל שאר התחליפים המודרניים. זה לא אוכל! ירושלים, כפי שאתם בטח יודעים, נהנית מציבור גדול שומר מצוות, ורוב המסעדות מתאימות את עצמן לאותו ציבור, דבר שמקשה עלי במציאת מקום  ראוי לסעוד בו. אני מסתובב בעיר ורואה חומוסיות סגורות והמבורגרים עם לחמניות מקמח מצה. אז נזכרתי באוגנדה, הנקודה הכי שפויה בירושלים  אשר מציעה את השילוש המקודש מבחינתי: מוזיקה טובה- בירה קרה- וחומוס חם.

הפאב / חנות אוגנדה פתוח כבר שלוש שנים; בזמן זה הספיק להפוך למוקד עליה לרגל ירושלמי יחד עם הכותל, אצטדיון טדי וזירות הפיגועים המדממות. ביום שישי ה-11 ליולי החל מהשעה 12:00  יתקיים בו אוגנדהפסט 4  - יריד אלטרנטיבי לקומיקס ולמוזיקה. באירוע יופיעו רם אוריון ורוגל אלפר (חברי ההרכבים פסיכופת צעיר ונוודי האוכף), דוקטלון, אדם קומן (לשעבר סולן להקת המיותרים) וצמד האלקטרו Gym & Tony. 'חונקי הכמרים' יתקלטו ועל הוידיאו -ארט יופקד רובוקופ. במקום יהיו דוכני קומיקס (של Plan B, MFM, אנגלמאיר ועוד) לייבלים (אק דאק, היי פייבר, בושת רקורדס, 9 Records, מיקלטתקליטים ועוד(,  וכבונוס, הכניסה לאירוע  היא חינם.

לכבוד המאורע המשמח נפגשתי עם אחד מהוגי הרעיון ומוציא הפנזין mfm עמית "פטר" כהן.

פטר, מאיפה הגיע הרעיון לפסטיבל?

"הכל התחיל לפני כשנתיים, איתמר (ויינר, הבעלים של האוגנדה ולייבל האלקטרוניקה אק-דק) ואני הלכנו להרבה ירידים בהם הקמנו דוכן. הרבה פעמיים זה לא  היה כיף. אתה מגיע למקום משלם על הדוכן הרבה כסף ובסוף עוד מתעצבנים עליך - למה לא מכרת מספיק, וזה לא היה נעים. נמאס לנו והחלטנו להקים יריד משלנו שאף אחד לא הצטרך לשלם, ושלאנשים יהיה יותר כיף לבוא למכור".

אם אף אחד לא משלם, יוצא לכם להרוויח,  או לפחות לא להפסיד?

"השנה ספציפית יש קצת חסויות של חברות שתייה , אבל זה לא משמעותי. אין שום דבר בתשלום באירוע -  אבל אנשים מגיעים לחנות וקונים,  אז זה יוצא בסדר. בפעם הראשונה של האירוע לא היה פרסום, כל מי שהזמנו הגיע, ובסופו של דבר הגיעו בעיקר אנשים שמוכרים ופחות קהל צרכני. בפעם השנייה הגיעו קצת יותר אנשים ויצא שהיינו על הגבול מהבחינה הפיננסית ושקלנו אם להמשיך. המשכנו, ובאוגנדהפסט3 הגיעו מלא אנשים והיה אירוע ענק".

איך אתם בוחרים את האנשים שמופעים באוגנדה? אתם מנסים לתת פלטפורמה לסצנה הירושלמית או להביא דברים מכל רחבי הארץ?

"אנחנו מחפשים אנשים מעניינים. אנחנו לא פועלים מתוך פטריוטיזם, לא משנה לנו מהיכן האמן מגיע ירושלמי או תל-אביבי  - העיקר שהוא יהיה מעניין. אנחנו מנסים לתת במה לאנשים שפחות מופעים - לא כאלה שהופיעו חמש עשרה פעם בחודש האחרון. אנחנו מנסים להביא מישהו מיוחד שימשוך את הקהל. בשנה שעברה באוגנדהפסט3 הבאנו את 'היהודונים' אחרי תקופה ארוכה שהם לא הופיעו בירושלים, ואת צדיק זכרייה. זכרייה  מנגן מוזיקה כורדית עממית בחתונות, הלייבל ירושלמי משהו על הדרך (בבעלות יורם אליקים) שמע עליו והוציא דיסק עם הקלטות ישנות שלו, והרבה אנשים שמעו  את הדיסק והתלהבו ואף אחד לא ידע מי זה ולא ראה אותו מופיע, אז החלטנו להביא אותו וזה היה אירוע גדול.  השנה ההופעה המרכזית תהיה של  רם אוריון ורוגל אלפר. בנוסף, הוצאנו חולצה של האירוע ודיסק ספליט של כל האמנים שמופעים עם קטעים בלעדיים שלהם, שכמובן ימכרו ביריד".

קהל שוחרי הקומיקס בארץ לא גדול, ויש פסטיבלים של קומיקס בארץ. למה אתם עושים עוד אחד?

"יש בעיקר יריד אחד עיקרי לקומיקס בסינמטק תל אביב ועוד כמה קטנים וכולם מרוכזים במרכז הארץ. רצינו לעשות אלטרנטיבה לפסטיבלים במרכז. פרט לאירוע  אחד לפני כשלוש שנים לא היה  בירושלים אף פעם פסטיבל קומיקס. זה לא שעשו אירוע והוא נכשל ועשו עוד אירוע וגם הוא נכשל , לא ניסו אף פעם לעשות משהו. לדעתי אין כאן קהל קומיקס, לא כי אין קהל קומיקס, אלא שמעולם לא עשו ניסיון להשיג את הקהל הזה, פשוט הניחו שאין".

איזה סוג של קהל מגיע למקום?

"ביום יום  מגיעים לחנות בעיקר סטודנטים מהאזור- מבצלאל, מכללת הדסה, אנשים שמתעניינים במוזיקה ובקומיקס  - בדברים שיש בחנות. בגלל שאין הרבה מקומות בעיר אז כולם בסופו של דבר הולכים לאותם מקומות. בשנה האחרונה מגיעים לחנות גם הרבה אנשים מחוץ לעיר".

אפשר לאפיין את הסגנונות המוזיקליים של  ההופעות / התקלוטים באוגנדה ?

"אי אפשר ממש לאפיין את הסגנונות המוזיקליים באוגנדה. זה מאוד מאוד מגוון, פשוט מה שלדעת האוגנדה זה טוב.  אם ננסה לשים אצבע על משהו ספציפי אז יש הרבה מוזיקה אלקטרונית, רוק אלטרנטיבי, פרוגרסיב סיננגר סונגרייטרים למיניהם. אנחנו מחפשים דברים איכותים, אם זה טוב זה אצלנו".  

זה לא נראה לך קצת מביך שבחנות ירושלמית מכובדת כמו שלכם יש רק סוג אחד של חומוס. מתי תוסיפו עוד סוג של חומוס לחנות?

"אנחנו מביאים את החומוס שלנו ממקום בעיר העתיקה בשם "עכרמאווי" והוא אומר שהמקום שלו זה מקום לחומוס נטו. לא מעניין אותו טחינה, סלטים חמוצים  וכו'. מבחינתו שאנשים יביאו מהבית את הפיתות, הוא מוכר רק חומוס. אז אנחנו נאמנים לו , ועד שהוא לא יגיש עוד סוג חומוס גם אנחנו לא נגיש".

 

אוגנדהפסט 4 (לרשימת המשתתפים המלאה לחצו כאן); יום שישי 11.7 באוגנדה, אריסטובולוס 4  ירושלים, החל מ-12:00 ועד 19:00. הופעות חיות, דוכני קומיקס, תקליטים וטישרטס. הכניסה חינם.

לאתר הבית של אוגנדה, הכולל קטלוג אינדי ישראלי מקיף

אוגנדה במיי ספייס

בתמונה: להקת היהודונים בהופעה. צילום: Ksantipa.

תגובות

  • פטר תעשה לי כלב

    עכרמאווי עושה צרבת!

    סנופי, 08-07-2008 07:38