מגזין

החיים על פי פופי

חן ינוביץ הלכה לסרטו החדש של מייק לי "חופשיה ומאושרת" וגילתה שם את פופי, הדמות האינפנטילית והאופטימית שכולנו צריכים מדי פעם

מאת חן ינוביץ'. 26-06-2008

תגיות: חופשיה ומאושרת, מייק לי

החיים על פי פופי

היכולת לצייר תמונת חיים קטנה בעולם שבו הכול גדול מהחיים היא לא פשוטה. ההומור שלנו הופך יותר ויותר ציני ואנחנו, קטני אמונה שכמותנו, מחפשים את האופטימיות האחרונה שנשארה ומגלים שהיא נדבקה לנו כמו מסטיק לנעל החדשה שקנינו בדיוטי פרי. זה לא אנחנו זו השיטה, וכדי להיחלץ ממנה בואו נאשים את הקפיטליזם, נבעט בשוביניזם, נתעלם מהגזענות, וכשנבין שהדרך עוד ארוכה נצא לרחובות לחגוג עם הסרט החדש של מייק לי.

היכולת של מייק לי לביים את הרגעים האנושיים, האמיתיים כל כך,  טמונה באינטליגנציה הרגשית הקולנועית הכה גבוהה שלו. אבל היא גם תלויה בבחירת הדמויות, ביכולת המשחק שלהן, בבניית התסריט המשותפת לבמאי ולשחקנים ובאתר הצילומים שנמצא על אותה אדמה שעליה יושבת המלכה אליזבת' ושותה תה עם חלב. היכולת להתרגש מהסרטים של מייק לי היא טבולה ראסה לכולנו שכן אהבה, אופטימיות, עצב ושמחה הם מנת חלקם של אלו שקנו נעליים חדשות בדיוטי פרי וגם של אלו ששמעו את הקסאם האחרון שנחת בשדרות.

הסרט "חופשיה ומאושרת" אינו שונה משאר הסרטים של לי. הצד הקודר והאפור של החיים מקבל ביטוי גם בסרט שבו הדמות הראשית פופי כל כך מאושרת שנדמה כי תכף ייתפס לה איזה שריר בזמן החיוך. פופי, בת השלושים ניחנה בשמחת חיים אינסופית, ודרך חוכמת החיים הפשוטה הזו מתנהלים חייה. פופי יוצאת לרקוד עד אור הבוקר, מלמדת בבית ספר יסודי, מסרבת להוריד את נעליי העקב המנומרות שלה, רוקדת פלמנקו, קופצת על טרמפולינה בזמנה החופשי, לוקחת שיעורי נהיגה וגרה עם אותה שותפה כבר עשר שנים.

לכאורה פופי אינפנטילית, אך למעשה היא ניחנה באינטואיציה חכמה ובוגרת שכובשת את המסך ואת הדמויות הסובבות אותה. הצד הקודר של לי בא לידי ביטוי בדמות המעורערת של המורה לנהיגה שמהווה את הצד המריר של החיים, ובדמות חסר הבית שבבימוי עדין ודיאלוג מתחכם, נוצרת לה פיסת חיים נוספת שנותנת גושפנקה לעובדה שבאופן סופי הצופה התאהב בפופי. למרות זאת, קשה להכיל את הקישור המיני שיש בהתנהגותה של פופי, אך דמותה נטולת הביקורת העצמית גורמת גם לטיעון שכזה להתנדף לו.

קשה להתעלם מהדמויות הססגוניות שמעטרות את הסרט. שמנים, רזים, צבעוניים, שחורים, לבנים, שקטים, קולניים,  בריטים, ספרדים ומופרעים. ובעיקר קשה להתעלם מהשחקנית סאלי הוקינס שמשחקת את פופי וסוחבת על גבה את הסרט המופלא הזה מול מסך קולנוע אחד ואלפי לבבות שבויים.

"חופשייה ומאושרת"  מאת מייק לי, קולנוע לב ת"א.

תגובות

  • ינוב, כותבת נהדר כמו תמיד:)

    קרן, 29-06-2008 21:21