מגזין

הזאב יטרוף אתכם

קצת צרוד, קצת עייף וקצת שבור, אבל מתחת נמצא איש שהבין את מהות החיים. ירון זהבי בניתוח סטטיסטי להופעתו של זאב טנא

מאת אסף פרידמן. 25-06-2008

תגיות: זאב טנא

הזאב יטרוף אתכם

עם כניסתו של הקיץ להילוך גבוה יוצאים התיקנים, גדולים וקטנים, מכל חוריהם לסיבוב דאווין ברחבי העיר ונדמה כי העיר הלבנה מקבלת לה גוונים חומים שחורים. הקיץ גם מבשר שהמוסד שהלוגו שלו מופיע כאן ממש בצידו העליון של העמוד החל לבחון אותנו בכל מיני מבחנים שונים ומשונים. בימים אלו, אם שאלתם, אני שוקד על מבחן בסטטיסטיקה. סטטיסטיקה זה מקצוע שכל תכליתו הוא לספר לנו כמה אחוזים יצביעו לעוד מפלגה שלא תעשה דבר ושיסביר לנו כמה אנחנו רחוקים מהעשירונים באוכלוסייה שלא צריכים לעבוד למחייתם. מה שכן, לפי מה שהצלחתי להבין בלימודיי, ישנה סבירות של מעל שמונים אחוזים שבזמן שתקראו את השורות הללו תזיעו לא מעט.

ולמה אני מספר לכם את זה? א. כי אני יכול ו- ב. כיוון שהופעה של זאב טנא היא חמישים אחוז מומלצת וחמישים אחוז לא. חמישים אחוז לא מכיוון שאין שום סיכוי לחזור ללמוד אחר כך. ועוד יותר מכך, החשיפה לאיש כל כך מגניב ולא מרובע מעוררת בך דחף עז לשרוף את ספרי הלימוד (אני הסתפקתי בדפדפת ריקה). חמישים אחוז כן, בעצם מאה, כי ההופעה הזאת היא כל מה שצריך אדם בליל קיץ חם.

רוקנ'רול זה דבר מאוד פשוט כשיודעים לעשות אותו. אמיר זסקוביץ' על הגיטרה, שמיל פרנקל על הבס וישראל נחום על התופים, הם שלישיית מלווים מעולים שבהחלט יודעת מה היא עושה. החבורה הלא צעירה הזאת יוצרת אנרגיה ושמחת חיים במוזיקה שלהם כמו שאף להקה צעירה לא עושה. בשיר שלפני האחרון, ישראל נחום קרע את תוף הסנר מרוב התלהבות ולא במובן המטפורי. הם משוחררים, פרועים ולא מנסים להתחכם או להידמות למשהו שהם לא. ההופעה שלהם היא רוקנ'רול קלאסי וטוב מתובל בבלוז חמוץ-מתוק ויפה.

אם בזאת היו מסתכמים הדברים הייתי אומר דיינו. לשמחתי, זאב טנא הוא גם מגיש וכותב טקסטים בחסד. השירים שלו עוסקים בצורה טריוויאלית, מלאת תובנה ומעל הכול יפה בחיים וגם במוות. שירים רבים עוסקים בפוליטיקה שלא משתמעת לה לשתי פנים. לאיש יש מה להגיד והוא לא מתבייש בזה. נדמה שכל מלה בכל שיר יוצאת לו ישר מהלב (או מאיברי הרוויה). טנא גם מגיש את השירים שלו נורא יפה. הוא נינוח טבעי ופרוע. הקול שלו הוא קול של גבר שחי תקופה לא מבוטלת במקום הזה. הוא קצת צרוד, קצת עייף, קצת שבור. אבל מתחת יש שמחת חיים בלתי נשלטת. איזה כיף לראות אמן כזה מפוקח, חכם ומשוחרר. למה אנשים כמוהו לא מנהלים את המדינה? נדמה שהאיש הזה הבין את המהות של החיים הללו הרבה יותר מכל העכברים המעונבים שמספרים לכם שהם יודעים מה צריך לעשות ולא עושים דבר.

זאב טנא כבר לא יהיה כוכב גדול. וטוב שכך. כי כוכבים גדולים לא באמת אומרים מה שהם חושבים (זה לא טוב להופעות בוועדי עובדים), וכוכבים גדולים גם לא חיים את החיים כמו שאנחנו חיים אי שם בעשירונים האמצעים והתחתונים. זאב טנא כן. ובגלל זה מבחינתי הוא המרענן האמיתי של הקיץ.

תגובות

  • צדקת במאתיים אחוזים.

    מעריצה, 03-07-2008 10:43