מגזין

דרוש משקיע

סער גמזו כבר לא יראה הקיץ את לאונרד כהן מופיע בישראל. להבעת הזדהות שלחו SMS למספר 666

מאת סער גמזו. 23-06-2008

תגיות: Leonard Cohen

דרוש משקיע

 

ההתלהבות הייתה מוקדמת מדי. לאונרד כהן לא יגיע הקיץ להופעה בישראל. למה? כי חברות מסחריות גדולות, ובראשן חברות הסלולר, סרבו לקחת חסות על המופע. נשמע לכם הגיוני? אני חושב שלא.

לאונרד כהן, אולי מגדולי המשוררים של דורנו (אין מילה נכונה בעברית לתאר את האמנות המדהימה שלו. באנגלית קוראים לזה lyricist, יוחנן קרסל התקרב לזה קצת עם הביטוי "צורף מילים") שגם נמנה עם דתם של בני משה, יוצא הקיץ לסיבוב הופעות לאחר שנים ארוכות בהן לא עמד על במה מול קהל וזו אולי אחת ההזדמנויות האחרונות של מעריציו לחלוק כבוד לאדם הגדול הזה. הוא כבר לא ממש צעיר, המנעד הווקאלי שלו הצטמצם לכדי לחישה בריטונית מלטפת ומצמררת, הוא לא בשיא הצלחתו אבל הוא עדיין לאונרד כהן. האיש שמצליח לבחור בקפידה ראויה להערצה את המילים שלו ושרואה בתהליך הכתיבה מלאכת קודש מחייבת הוא, לדעתי האישית, אחד מעמודי התווך של עולם המוזיקה. על ההשפעה האדירה שלו על אמנים אחרים יכולות להעיד אלפי (!) גרסאות הכיסוי שנעשו לשיריו במהלך השנים ע"י אינספור אמנים אחרים.

אבל כל זה לא ממש חשוב כרגע. הידיעה המרכזית היא הביטול של הופעתו המתוכננת בישראל. זו לא אמורה להיות הפתעה או זעזוע כ"כ גדולים עבורנו. הרי אזור הקרבות הבלתי פוסקים שאנו מכנים בית מצליח להבריח מכאן כמעט כל אמן שרוצה להביא את מרכולתו של מרכז הלבנט (ע"ע דפש מוד ועוד רבים וטובים). אנחנו הרי מורגלים לחיים בשוליים התרבותיים של היבשת המערבית אלינו ונהנים לעיתים למנת פירורים שהיא מפזרת עלינו מתוך רחמים או התנשאות, מתוך אותה תמימות האמנו שהשנה הסיפור יהיה אחר. בריזות הפיוס הקלילות שמנשבות מכיוון רמת הגולן, הסכמי הרגיעה השנויים במחלוקת עם שלטון החמאס ברצועה וגם ביקורים של שועי עולם בביצת הסחי הישראלית הצליחו לייצר כאן (וב"כאן" הכוונה לאיזורים שלא נתונים לאיום תמידי של ירי פצמ"רים, קסאמים ושאר מרעין בישין) אשליה של מקום כמעט מתוקן. שמות כמו איאן בראון, ג'ורג' בוש, דינוזאור ג'וניור, בי-ריל, מייק פאטון, דייוויד אלן וקרלה ברוני-סרקוזי כבר החתימו דרכון בכניסה לישראל והמשך זרם המבקרים (מוריסי, ניו יורק דולס וכמובן לאונרד כהן) נשמע מבטיח. אבל בישראל, כמו בישראל, שום דבר לא באמת הולך לפי התכנית.

המפיקים והמארגנים, שכנראה רצו לייצר באז לקראת ההופעה, נאבקו מול הצוות של סנופ דוג על תאריך ספציפי באצטדיון רמת גן ולבסוף קיבלו את מבוקשם. הודעות מרעישות של ביקורו של הכהן הגדול הוזרמו לעיתונות ואפילו עבדכם הבוגדני נסחף בזרם והקדיש לביקור שעת שידור כמחווה והכנה לאירוע ההיסטורי. כל זה קרה עוד לפני שהעניינים היו באמת סגורים. המפיקים, שלא רצו לשים כסף משלהם על ההופעה, פנו בבקשת חסות לכמה חברות מסחריות ובראשן חברות הסלולר. הסכום אותו ניסו להשיג היה כמיליון דולר (סכום פעוט עבור ענקיות השוק הללו) שיכסה את עלות ההופעה ולא יותיר את המארגנים בהפסדים. אבל החברות סירבו. ההיענות החלשה של הקהל להופעות באירופה בשילוב עלויות ההפקה והצפי הנמוך למכירת כרטיסים גרמו להן לסגת מהרעיון.

אז למה בעצם אני כותב את הטור הזה? הרי בעולם קפיטליסטי מונחה רווחים ההחלטה הזו ראויה בהחלט. הבעיה לדעתי היא לא כאן אלא בהפיכתן של חברות הסלולר לשחקניות משמעותיות מדי במגרש התרבות שלנו. 3 המעצמות הסלולריות כבר מחתימות אמנים על חוזי שיעבוד, מנסות לסחור בזכויות יוצרים ויוצרות לעצמן דריסת רגל גסה במוזיקה הישראלית. הן משקיעות בפרסום וקידום מכירות סכומים שיכולים לכסות את הגרעון של ליבריה אבל הפעם הן בוחרות שלא להוציא כסף מהכיס. נסו להשוות את הבחירה הזו להחלטה לשלם לממי הלאומית סכום בדיוני כדי שתיפרד ממחלפותיה היקרות (ולאחר מכן היא תצבע את השאריות בסמל המסחרי של המתחרה הסגולה).

אם מיתוג הוא ניסיון לעצב את דעתו של הצרכן על המותג ולעורר אצלו אהדה אז זהו כשלון חרוץ מבחינת החברות הללו. הרי תפקידן בעולם התרבות רק הולך וגדל. הקישור שלהן למוזיקה רק הולך ומתחזק - כפרי מוזיקה קיציים, חסות על ריאליטי השירה הלאומי ומימון הופעות בכל רחבי הארץ. אבל קהל היעד של כהן הוא לא קהל היעד שלהן. מעריצי לאונרד כהן הם הדור הקודם והקהל של הסלולר הוא כבר דור 3.5. האנשים שפיזמו לאהובותיהן את מילות השיר I'm your man לא מצליחים להתחבר להבעות חיבה לקוניות דרך SMS. פער הדורות הוא זה שהופך את הקהל של כהן ללא רלוונטי עבור חברות הסלולר והן בוחרות להצביע בארנק.

אין טעם להיות נאיביים או צדקנים ולומר שחברות הסלולר הן האשמות כאן. הרי עפ"י תפיסת עולמן מניעיהן ברורים לחלוטין ומוצדקים כלכלית. הבעיה היא בהתנהלות הנוכחית שמאפשרת להן לעצב ולקבוע את תוכנה של התרבות. העולם שייך לצעירים המסמסים עצמם לדעת ובני דורי החפצים במעט מן הטוב של פעם יצטרכו לנפץ את החזירון ולנדוד מערבה כדי לחזות בגיבוריהם. ואם אין לכם חזירון? נסו לבקש מימון מהחזירון העליון.

תגובות

 • איזה עצבים!

  אשכרה מדינת עולם שלישי אפילו לייון וטורקיה מגיעות להקות שוות אבל פה בלבנט - אוויר

  שרון, 23-06-2008 23:37

 • Well

  לא נותר אלא להסכים עם (כמעט) כל מילה. המון הופעות של מר כהן נרשמו כ sold out במספר אתרים המציעים כרטיסים להופעות באירופה, כך שהמכירות לא כאלו חלשות. אך חוץ מהפרט השולי הזה, באמת לא ברור איך אין מי שייקח חסות על אירוע בסדר גודל כזה. זכור לי איזה מקרה עם קרחת ובחורה, משהו עם חברה סלולרית... אולי נציע לחברות שייגלחו לכולנו את הראש, רק שיביאו אותו. מדובר על אחד מגדולי אמני המילה !

  ליריקס, 24-06-2008 00:46

 • גמזו יקירי

  כתבה פשוט כל כך נכונה, כתובה מעולה ועם מסר כל כך חשוב. מברוק יא זלמה

  ברבלט, 24-06-2008 09:45

 • פני הדור כפני הכלב

  כל מילה בסלע, גמזו אני כועסת ורותחת... אין קשר לגיל הקהל - ראה תגובות הגולשים הצעירים למוסיקה שלו ביוטיוב - מה כבר אפשר לצפות מקהל שממלא אולמות בהופעות של "כוכבים נולדים" בושה וחרפה לנו החיים כמדינה שהרדידות זה לא דבר להתבייש בו ליזה

  ליזה, 29-07-2008 04:12