מגזין

ההרכב והבאנג

לקראת הגעתם של Cypress Hill לארץ בסוף החודש, סוקר ליאור שיינברגר את פועלו של הרכב ההיפהופ הכי וורסטילי שיש. הרכב שנאמן למטרת הלגליזציה

מאת ליאור שיינברגר. 16-06-2008

תגיות: Cypress Hill

ההרכב והבאנג

כשסייפרס היל שיחררו את Insane in the Brain ב- 1993 הייתי בן 11 ונטול כל טעם מוסיקאלי. עם השנים נחשפתי ללהיט הזה אינספור פעמים בסרטי קולנוע שונים ולמדתי לאהוב ולהעריך את היכולות המטורפות של סייפרס היל. בדיוק בגלל זה, אני הולך להתחיל את הכתבה הזו מהסוף.

ב-30.6 גני התערוכה בתל אביב הולכים להיות אפופי עשן. בואו נדייק, לא מדובר על מדורות ל"ג בעומר וגם לא על סיגריות. ברגע שהאורות ייעלמו, יעלה לבמה ההרכב והבאנג - Cypress Hill. מדובר באחד ההרכבים הכי מעניינים שהגיעו אל עולם המוסיקה השחורה, החבר'ה האלה הצליחו לחצות ולטשטש את הגבולות שבין ראפ, רוק, רגאיי ומטאל.

לאלו מכם שלא מכירים עדיין את בי-ריל, סאן דוג, די ג'יי מאגס ומאז 1994 גם אריק בובו, הסיקור הנ"ל מגיע כדי לנסות ולהסביר איך קורה שקם לו יום אחד בבוקר הרכב כל כך מוצלח וורסטילי. עבור אלו מביניכם שכן מכירים את החבר'ה של "סייפרס היל", כולי תקווה שהסיקור הזה יצית בכם שוב את הניצוץ המטורף ויביא את כולכם אל גני התערוכה, הולכת להיות חגיגה.

כמו שהבנתם מצפייה בקליפ למעלה, "סייפרס היל" משתייכים למחנה הנלהב ביותר של תומכי הלגליזציה של סמים קלים, בעיקר מריחואנה והפחתת הענישה על שימוש בהם, באופן לא ממש מפתיע יש להם לא מעט טקסטים, מלודיות וקליפים שעוסקים בנושא.

תמיכתם בלגליזציה לסמים קלים לא מפתיעה. המוביל בהרכב הזה, בי-ריל (או בשמו האמיתי: לואיס פריז), הוא חצי מקסיקני-חצי קובני, שמגיע אלינו היישר מסאות' גייט שבלוס אנג'לס. בניגוד להרבה ראפרים אחרים ששרים על כמה קשים היו החיים בשכונות ומספרים לנו כמה כיף להיות גנגסטר, לבי-ריל יש הוכחות מהשטח. הבחור נטול פוזה, הוא גנגסטר אמיתי ותעיד על זה הקריירה הקודמת שלו בתור סוחר סמים יחד עם חור הקליע שניקב לו את הריאה.

בי-ריל לא תמיד היה גנגסטר ולמעשה קצת לפני שהוא נשר מבית הספר התיכון, הוא הספיק להתחבר עם האחים לבית ראייז (להלן: סאן דוג ומלו-מאן אייס), יחד הם הקימו את ההרכב DVX אבל מהר מאוד מלו-מאן אייס החליט שהוא פורש לכיוון קריירת סולו.

מאוחר יותר הכירו בי-ריל וסאן דוג את די ג'יי מאגס שעבד באותה תקופה על אלבום קונספט שמתאר את ימיו בשדרות סייפרס (Cypress Ave), השניים התלהבו מהרעיון ויחד עם מאגס ייסדו את "סייפרס היל". בקליפ שיצא להם לרצועה Lowrider מתוך אלבומם השישי Stoned Raiders הם עושים ג'סטה לשכונה שלהם ומסכמים את הקריירה מאז 1991.

בכל פעם שבי-ריל מעורב בפרויקט כלשהו אפשר לזהות אותו תוך שניות בגלל הקול המיוחד שלו, הבחור שר בפיצ' גבוה והרבה פעמים נשמע כאילו הוא מוציא את המילים מהאף (מאנפף, בעברית יפה, נשמע כמו בנץ מ'אריק ובנץ' בעברית קצת פחות יפה).

לבחור הזה יש יכולות לא מבוטלות לשחק עם הקול והוא מסוגל להצחיק במקומות הנכונים כשהוא עולה לפיצ' מטורף, באותה מידה הוא גם יודע להיות רציני ואפל כשהחבר'ה גולשים לנגיעות של רוק (מספיקה הצצה אחת בקליפ ל- Trouble רצועה שיצאה ב Stoned Raiders אלבומם השישי, כדי להבין שהגבולות נחצו מזמן).

דיברנו קודם על בי-ריל החבר הראשון ב-"סייפרס היל", עכשיו הגיע הזמן להתייחס גם לסאן דוג (או בשמו האמיתי: סאנאן ראייז). הבחור הזה הגיע ללוס אנג'לס מקובה ואת כל הזעם שבו, הוא פורק על המיקרופון. בדרך כלל תמצאו אותו צועק ויורה לכל הכיוונים, גם לו יש סגנון מיוחד שאי אפשר להתעלם ממנו, לרוב יותר אלים מבי-ריל.

ב-1991 הם הוציאו את האלבום הראשון שלהם - Cypress Hill, כשבי-ריל שר על החיים בסאות' גייט ושדרות סייפרס ועל הסכנות שהיה נתון בהן. אם נתייחס לרצועה Pigs שפותחת את האלבום נוכל לשמוע סימפול של מכשיר קשר משטרתי בניידת שמפטרלת בסייפרס ומעלה חששות כבדים נגד חבר'ה שנראים לשוטרת חשודים רק כי המראה שלהם לטיני. המעריצים לא אכזבו והאלבום הזה מכר יותר משני מיליון עותקים בארה"ב לבד. הנתון הזה הפך את "סייפרס היל" להרכב הראפ הלטיני הראשון שהגיע למכירות פלטינה כפולה.

בעקבות ההצלחה הוזמנו "סייפרס היל" להופיע ב-"לולה פאלוזה", פסטיבל מוסיקה נחשב ביותר (והנה הנקודה הציונית: השנה, ההרכב הישראלי 'אטליז' מועמד להופיע בפסטיבל). אנקדוטה נוספת ומשעשעת על הלולה פאלוזה: ב-1996 שודר פרק במשפחת סימפסון בשם Homerpalooza. בפרק הזה, נוסע הומר אל הפסטיבל המדובר ו"סייפרס היל" אפילו מתארחים בו.

ב-1993, שנה אחרי ההופעה ב"לולה פלוזה", הוציאו "סייפרס היל" את אלבומם השני- Black Sunday. "יום ראשון השחור" הצליח אפילו יותר מאלבומם הראשון והגיע לפלטינה משולשת. בעקבות ההצלחה האדירה הזו, "סייפרס היל" הוזמנו להתארח בתכנית הטלוויזיה "סאטרדיי נייט לייב" ושם, בפסגת הפריים טיים, התרחש התאקל הראשון של "סייפרס היל" עם התקשורת כשהמצלמה קלטה את מאגס יושב לו בסבבה ומעשן ג'וינט בשידור חי. כדי לעשות את הדברים קצת יותר מעניינים החליטו החבר'ה ב"סייפרס היל" שגם לרסק את הציוד שלהם מול המצלמות יהיה עסק לא רע.

בהמשך אותה שנה "סייפרס היל" יצאו לסיבוב הופעות יחד עם "רייג' אגיינסט דה מאשין" ומאוחר יותר הקליטו 2 דואטים עם "פרל ג'אם" ו"סוניק יות'" לפסקול הסרט Judgment Night'. בשלב הזה כבר אפשר היה להצביע על השילוב המוצלח בין רוק וראפ שמחלחל דרך היצירה של "סייפרס היל".

ב-1994 הצטרף ל"סייפרס היל" חבר חדש, אמן כלי ההקשה אריק בובו, שעד אותה תקופה עבד יחד עם הביסטי בויז (ויש לו חלק משמעותי ב- Hello Nasty המעולה), ב- 1995 תרמה הלהקה את השיר I Wanna Get Highלאלבום המחווה לארגון Nornl, הארגון האמריקאי הלאומי ללגליזציה של המריחואנה. כפי שאמרתי קודם, הם נאמנים למטרה.

"סייפרס היל" הם הרכב שמתפתח כל הזמן, הם בוחנים את הגבולות ומשלבים בין שלל סגנונות כדי לנסות ולאתגר את הקהל שלהם, ב-1995 יצא האלבום השלישי שלהם- Cypress Hill III: Temples of Boom, גם כאן מאגס הוכיח שהוא אשף אמיתי ולמי שלא הספיקה האזנה לדיסק הראשון, האלבום הזה מכיל גם דיסק נוסף ובו רצועה אחת שכל כולה מיקס מעולה שהכין מאגס למאזינים הצמאים לעוד.

קצת לפני שחרור האלבום, השמיע בי-ריל את לאייס קיוב את הרצועה  Throw Your Set In The Air, אייס קיוב שחרר את הרצועה Friday והשתמש בחומרים ששמע ברצועה של "סייפרס היל". בי-ריל החליט שכאן עובר הגבול והתחיל את אחד הביפים הכי מדוברים אי פעם. רצועה מרכזית בטמפל אוף בום, היא No rest for the wicked - אין מנוחה לרשעים. ברצועה הזו קוטלים "סייפרס היל" את אייס קיוב במילים כמו :  

"I got Cube melting in a Tray, Pulling up his card & fucking up his good day!".

אייס קיוב לא נשאר חייב ושחרר את King of the hill יחד עם ווסטסייד קונקשן, ברצועה הזו הוא נכנס ב"סייפרס היל" כשהוא קורא לבי-ריל ומאגס בשמות גנאי כאלו ואחרים:

"B-Real and Miss Muggs is like Hollywood bitches From the niggas I know in the streets I run through Swear to god bitch, real it ain't one dog and no(body) So watch what you say, who ya talkin bout,ya tweakin And keep hogs out'cha mouth when ya bitch ass is speakin I'm sick wit it, cappin'cha dome till I hit it This Westside Connection, Cypress know they can't fuck with it"

ממש כמו ילדים שזורקים בוץ אחד על השני, שחררו "סייפרס היל" את Ice Cube Killa, אחת היציאות הכי מצחיקות שיצא לי לשמוע. מעבר לעובדה שהם משתמשים באותה רצועת אינסטרומנטל כמו "קינג אוף דה היל", הם הביאו ראפר שנשמע בדיוק כמו אייס קיוב וברצועה הזו כל מה שהמאזין שומע זה את אייס קיוב צוחק על עצמו. כאמור, מוי כיף.

אחרי שהם נכנסו זה בזה בכל הזדמנות פנויה עד 1997, הוזמנו בי-ריל ואייס קיוב לתכנית לילה אמריקאית כדי ליישב את הסכסוך ביניהם, באופן מפתיע זה עבד וכבר באותה שנה הם שיתפו פעולה ברצועה Men of Steel שהופיעה בפסקול הסרט הכי מיותר שיצא אי פעם: Steel של שאקיל אוניל.

קצת אחרי יציאת "טמפל אוף בום", החליט סאן דוג לקחת פסק זמן מ"סייפרס היל" לטובת פיתוח קריירת סולו, הוא הקים את ההרכב SX-10 והמשיך שם בשילובים של פאנק רוק וראפ.

ב-1996 שחררו "סייפרס היל" את האי.פי Unrelased & Revamped שכלל רמיקסים לשירים מוכרים של "סייפרס היל" וכמה רצועות חדשות. האמת? הרצועה הכי טובה באלבום הזה לדעתי היא גם זו שפותחת אותו, "בי-ריל" יחד עם "הפוג'יז" - Boom Biddy Bye Bye. (רמיקס לשיר עם שם זהה שיצא ב"טמפל אוף בום").

ב-1998 חזר סאן דוג ל"סייפרס היל" והם שחררו את האלבום הרביעי שלהם: IV. האלבום הזה כלל בתוכו שני להיטים מרכזיים : Tequila Sunrise כשהחצוצרות שמלוות אותו ביחד עם הבית של בי-ריל, הופכות את הרצועה הזו מסתם עוד רצועה משמימה לאחלה של דבר. הרצועה הנוספת ששווה להתייחס אליה היא Dr. Greenthumb. שוב, מחווה לסמים הקלים בביט מעושן לחלוטין שמאגס אחראי לכל שנייה ממנו. בנוסף, הקליפ שיצא לרצועה הזו הוא אחד הדברים הכי מצחיקים שעשו "סייפרס היל" ויופי של ג'סטה ל-"חנות קטנה ומטריפה".

ב-1999 החבר'ה של "סייפרס היל" שחררו אלבום חמישי בשם Los Grandes Exitos en Español שכל כולו חידושים בספרדית ללהיטים הקודמים שלהם. מאז ההופעה עם "רייג' אגיינסט דה מאשין" ו"סוניק יות'" בער יותר ויותר לחבר'ה של "סייפרס" להמשיך ולשלב מוסיקת רוק.

ב-2000 הם עשו את זה שוב כשהוציאו את האלבום הכפול Skull & Bones. האלבום הזה נתן להם את החופש להתעסק ברוק כש- Skull התמקד בראפ ו- Bones נתן להם את החופש לעשות רוק עצבני. ללהיט הכי מוכר מהאלבום הזה יש שתי גרסאות שונות - Rock Superstar ו- Rap Superstar ושתיהן מעולות. עד היום בהופעות החיות כמו זו שצפויה לנו בגני התערוכה, העדיפו חברי ס"ה לבצע את גרסת הרוק וטוב שכך, כל האגרסיות יוצאות החוצה ומבינים כמה טוב השילוב הזה בין רוק לראפ מצליח להיכנס לעצמות.

ב-2001 שחררו "סייפרס היל" את Stoned Raiders אלבומם השישי (צפיתם בשני קליפים מתוכו במעלה הסיקור הזה). האלבום הזה נתן בראש. באמת. כל כך הרבה אורחים (MC Ren, King Tee, Redman and Method Man. וכמובן Kurupt), יחד עם קצב טוב שפשוט עושה טוב בנשמה. מעבר לאזכורים של רוב הלהיטים המוכרים, יש כאן רצועות כמו: Here Is Something You Can't Understand שממשיכה באופן ישיר את How Could I Kill A Man מאלבומם הראשון ויחד איתם גם Trouble הבועטת ו- Lowrider הכיפית. לא ברור למה, אבל המעריצים חלקו עליי והאלבום הזה נפל מקודמיו בכמות המכירות.

ב-2004 הם משחררים את Till Death Do Us Part, באלבום הזה הם שוב משנים סגנון ומכניסים נגיעות של רגאיי (למשל: What's Your Number? יחד עם טים ארמסטרונג וסימפול היסטרי שעושה מאגס ל"קלאש"). בנוסף יש באלבום הזה גם להיטי דאנס הול ראגא (Ganja Bus יחד עם דמיאן מארלי). כמו שאר האלבומים שלהם גם כאן אנחנו מקבלים ליריקה שתומכת בכל מה שאפשר לעשן, לגלגל ולשאוף ואם זה ירוק, הרי זה משובח.

ב-2005 הם שחררו את - Greatest Hits from the Bong - אלבום שכלל את מיטב הלהיטים שלהם מאלבומים קודמים ו-2 רצועות חדשות:  EZ Come EZ Go הרוקיסטית, ו- The Only Way הרגועה יחסית.

אחרי סיקור כל כך ארוך ואם החזקתם מעמד עד כאן, כבר הבנתם שלא מדובר בעוד הרכב שגרתי. "סייפרס היל" יודעים לעשות את מה שאחרים רק מנסים, הם היוו השפעה עצומה להמוני ראפרים והתרומה שלהם לעולם ההיפהופ לא מוטלת בספק. מתיישהו השנה צפוי לצאת אלבום סולו הבכורה של בי-ריל Smoke & Mirrors. כש-will.i.am חתום על ההפקה ככה שבטוח הולך להיות מעניין.

בכל מקרה, בתחילת 2008 שיתף B-Real פעולה עם Kottonmouth Kings (גם הם תומכים נלהבים של סמים קלים), ביחד עם שחררו את הרצועה ההיסטרית Put It Down  שמופיעה באלבום הבכורה הכפול והחדש של ה- Kottonmouth Kings, תוך כדי הם גם הספיקו לשחרר קליפ מגניב ביותר שאפשר לצפות בו ממש כאן.

אם עדיין לא שבעתם מ"סייפרס היל" אתם מוזמנים להאזין לספיישל מיוחד של "כבשה שחורה" לכבוד הגעתם לארץ, יום רביעי, 25.6 בין השעות 14:00-16:00 כאן בקול הקמפוס, 106FM.

שורה תחתונה: סייפרס היל, גני התערוכה 30 ביוני, אני שם. ואתם ?

תגובות

 • אחלה של כתבה!!

  Bi - Atch, 18-06-2008 02:09

 • תודה :)

  שיינברגר, 18-06-2008 05:33

 • כתבה

  מעולה !!!!!! יש סיכוי שיש שם דברים שהם לא ידעו על עצמם......:)

  דיקלה, 18-06-2008 05:52

 • כל הכבוד--כתבה מעולה

  עדן, 18-06-2008 17:32