מגזין

ואף על פי כן נועה תנוע

נועה בביוף אומרת שלום למולדת ומחזירה את הפולק לארה"ב. סער גמזו הלך להגיד שלום

מאת סער גמזו. 06-06-2008

תגיות: נועה בביוף

ואף על פי כן נועה תנוע

אלבום הבכורה של נועה בביוף, "From a window to a wall", נכנס בקלות לרשימת אלבומי השנה שלי בשנה שעברה. הניתוק המוחלט שלו מהמציאות הישראלית והחיבור לחוף המזרחי של ארצות הברית בעשור השישי של המאה הקודמת הצליחו לסחוף אותי. אבל לא רק הם, גם מילים נעימות ומסקרנות שעטופות במרקם מיתרים עשוי בקפידה. מסוג האלבומים שבהחלט לא היה מפתיע אם היו מגיעים מעבר לים ולא מכאן.

אחרי כמה חודשים של הופעות וקידום האלבום, נוסעת נועה בשבוע הבא לפילדלפיה לסיבוב הופעות אמריקאי במסגרת שחרור האלבום שם (בלייבל הנחשב ביותר - Drag City). סיבה מעולה להופעת פרידה שתטען אותה בכוחות נוספים לקראת המסע.

ההופעה, שנערכה בבארבי, הייתה מרגשת במיוחד עבור נועה והיא בכלל לא ניסתה להסתיר את זה. ההיפך, החיוך הכבוש והנבוך תרם מאד לדמות נערת הפרחים העדינה. ועדיין, הקול לא רועד, המילים לא נשכחות, והאצבעות לא נכשלות כשהן פורטות על הגיטרה בעדינות מדויקת. בנקודה הזו הייתה צריכה לבוא השוואה לכל זמרת פולק גדולה שהכרתם בחיים אבל זה נעשה נדוש מדי. נועה בביוף אוהבת את המוזיקה שהיא עושה ואוהבת לעשות אותה. במפגש פרונטלי על הבמה אי אפשר לזייף את זה ומצד הקהל אי אפשר לפספס את זה.

אז נכון, הסאונד לא היה מפרגן במיוחד וזה די הציק. אחרי תקרית המאווררים ב"ברזילי" בהופעת יום ההולדת לאנובה ציפיתי להפקת לקחים משמעותית יותר. אולי המקום עצמו לא בנוי לכזו הופעה. המוזיקה של נועה דורשת קשב מוחלט ואינטימיות אמיתית בהופעה. הדי הדיסטורשנים שפועמים מקירות הבארבי מאירועי העבר קצת מקשים להתמסר טוטאלית לחוויה הבביופית. ואולי זה רק אני.

האורחים שעלו על הבמה (יאיר יונה, עמית ארז, ערן צור ורוקפור) להיפרד מנועה חלקו איתה משיריה ומשיריהם אבל בעיקר הדגישו כמה היא סולנית. המינימליזם נאה לה. גיטרה אקוסטית, פנס אחד עמום שמכוון אליה וכסא, זה כל מה שצריך.

כרגיל, הקהל בלט בהיעדרו. יכול להיות שהוא עצלן או לא סקרן מספיק, עסוק או השד יודע מה. ההפסד שלו. נועה בביוף היא זמרת ויוצרת מוכשרת להפליא. היא בוחרת להביא מוזיקה לא בהכרח עדכנית ולא כזו שתתאים למצעדי הפזמונים אבל מסקרנת ונעימה. זוהי רק תחילת דרכה וברור שעם כזה מטען ורוח גבית היא תגיע רחוק. יכול להיות שדווקא הקהל בחו"ל יקלוט את זה מהר יותר ויאמץ אותה בחום. יכול להיות שזה יקרה בארץ. מה שבטוח - זה יקרה.

ויפה שעה אחת קודם.

נסיעה טובה נועה. והמון הצלחה.

האזינו לנועה בביוף בתוכנית "מדפים".

תגובות