מגזין

על שלושה כהנים עמדה התורה

האם נמצאה המקבילה הג'אזית נטולת הכיפות והזקנים למשפחת בנאי? ירון זהבי בדיווח מההופעה של שלושת האחים למשפחת כהן

מאת אסף פרידמן. 07-06-2008
על שלושה כהנים עמדה התורה

הצאצא היחיד למשפחת כהן שידעתי על קיומו הוא אבישי. היכרותי עם החצוצרן המחונן היא במסגרת ההרכב "Third World Love", הרכב ג'אז ישראלי משובח ומומלץ שנע בין מוזיקת הג'אז הקלאסית למקצבים שמאפיינים מאוד את ישראל על שלל התרבויות שמעורבבות בה. גילויים של האחים הנוספים למשפחת כהן, ענת ויובל, בהופעתם בלבונטין 7  גרם לי לחשוב שמצאתי את המקבילה הג'אזית נטולת הכיפות והזקנים למשפחת בנאי. 

שלושת האחים עברו במסלולים די דומים כשבגרו מבית הספר תלמה ילין והמשיכו ללימודי מוזיקה "בברקלי". האח הבכור יובל מנגן על סקסופון סופרן. האחות האמצעית ענת, מנגנת על סקסופון טנור וקלרינט ובן הזקונים, כאמור, מנגן בחצוצרה. השלישייה מקיימת שש הופעות בישראל לרגל צאת אלבומם שנקרא "Braid" (צמה) והם מלווים בקונטרה בסיסט גלעד אברו, במתופף הניו יורקי ג'ונתן בלייק ובפסנתרן אהרון גולדברג , ניו יורקי אף הוא.

כיוון שאני אדם שטחי וסטריאוטיפי, ציפיתי שהמוזיקה של משפחת כהן תהיה מאוד לוקאלית ותזכיר את המוזיקה של "Third World Love". אבל לשמחתי הרבה טעיתי. המוזיקה של הכוהנים הייתה ג'אז אמיתי חם וחכם. כזה ששומעים במועדוני ניו יורק דוגמת ה- "Smoke"  וה- "Blue note" . ההופעה התחילה עם קטע סוחף ויפה שחיבר אבישי העונה לשם שופלה דה שופלה, שאינו נכלל באלבום. המשך ההופעה הורכב מקטעים מתוך האלבום שכמובן זכו לקצת אימפרוביזציה על הבמה.

כיאה להופעת ג'אז אמיתית, כל אחד מהנגנים בא ליידי ביטוי בתורו וכמות הכישרון שהייתה על הבמה היא באמת נדירה. שלושת האחים ביחד ולחוד הציגו נגינה מעניינת ויפה בליווי האחרים ולעיתים בקטעי נגינה עדינים ויפים שכללו רק את כלי הנשיפה. החיסרון היחיד של מוזיקה שקטה וחכמה הוא שכשאתה עומד שעה וחצי על הרגלים במועדון צפוף, קצת קשה להתרכז בה. אבל זוהי באמת הטענה היחידה שלי לגבי הערב.

בחלקים אחרים של ההופעה נעלמו להם הכוהנים מהבמה והשאירו עליה את בלייק, אברו וגולדברג. חוק ג'אז בלתי כתוב אומר שאם יש באמתחתך מתופף אפרו אמריקאי שמנמן אתה לא יכול לפספס. ואכן ג'ונתן בלייק הוא חתיכת מתופף. אם בתחילה הוא עוד היה טיפה קר ומהוסס, הרי שבהמשך הוא פשוט התפרץ ולרגעים אחדים ציפיתי לראות עשן מיתמר מסט התופים שלו. כוכב נוסף על הבמה אהרון גולדברג. החוק הבא אומר שאם למתופף השמנמן יצטרף מוזיקאי יהודי, ניצוצות יחלו לעוף. ואכן גולדברג היה ממש מעולה. הוא ניגן יפה, מדויק ומשוחרר וסחף אחריו את הקהל.

הקטעים בהם בלייק וגולדברג ג'ימג'מו להם ביחד היו מהמשובחים שבהופעה. הלבונטין עצמו היה מלא מפה לפה ונדמה שהאירוע והמקום מאוד הלמו אחד את השני. זה ממש כיף לראות הופעה מסדר גודל שכזה במועדון עירוני קטן וחשוך ולא בפסטיבלים יוקרתיים ויקרים בחסות חברות אשראי. כן ירבו.

המשפחה הקדושה מקיימת הופעה ביום חמישי בצוללת הצהובה שבירושלים, ביום שישי בזאפה וביום שבת חוזרת ללבונטין להופעה כפולה. לפרטים נוספים ניתן לבקר באתר ההרכב.

תגובות