מגזין

פרה-היסטורי, שמור, במצב טוב

אם אתם מתלבטים וספקנים לגבי ההופעה של דינוזואור ג'וניור שבוע הבא , ניר גורלי מביא לפניכם את טיעוני הסנגוריה

מאת ניר גורלי. 03-06-2008

תגיות: Dinosaur JR

פרה-היסטורי, שמור, במצב טוב

אפשר לחלק את המופעים שמגיעים לישראל לשלוש קטגוריות כלליות; הרלוונטיים (דוגמת דבנדרה בנהארט, ה-streets- וכל מי שאנשי מועדון הפטיפון הביאו לארץ בשנתיים האחרונות), הלא רלוונטיים (פיל קולינס, סטינג וכל חגיגת האייטיז שמתוכננת לנו בקיץ) וקטגורית הביניים שניתן לכנותה "העל זמניים" (כמו רוג'ר ווטרס או איגי פופ שהם איפשהו באמצע). ולמה הפתיחה הזאת רלוונטית? כי כששמעתי לראשונה ש-dinosaur jr מגיעים לארץ רצתי בשמחה וסיפרתי את זה בהתלהבות לכל מי שנקרה בדרכי. לאכזבתי הרבה גיליתי שהרבה מאוד אנשים משייכים בטעות את הדינוזאור לקטגוריה השנייה. הסיבה היא ככל הנראה, שהרבה מאוד אנשים פשוט לא שמעו את האלבום האחרון שלהם beyond. הבנתי שיש פה עוול גדול שצריך לתקן.

כמי שגדל בסוף שנות התשעים אף פעם לא באמת שמתי לב ללהקה הזאת עד לשנים האחרונות. הגראנג' פשוט היה דומיננטי מדי. וזאת אולי הייתה הבעיה המרכזית במינוף הקריירה של הלהקה, שהייתה להקת קולג'ים פופולארית בסוף שנות השמונים אך נשארה בפרופיל נמוך במהלך שנות התשעים. אפילו היום בשעה שחבריהם sonic youth זוכים למעמד מיתולוגי, נשארו הדינוזאור במעמד כמעט איזוטרי (יתכן, ואני מסתכן בסקילה, שזה רק בגלל שסוניק יות' היו נפוחים מיומרה וחשיבות, בעוד דינוזאור נשארו קלילים וצנועים). באופן אירוני, לפני כשנתיים, בתקופה בה בעצמי גיליתי את אלבומיהם הראשונים והמעולים your living all over me  ו-bug,  גם הם גילו את עצמם מחדש בהרכבם המקורי, שכלל את ג'יי מאסיקס יחד עם לו ברלו הבסיסט ואמט מרפי המתופף. תחילה בסיבובי הופעות ובהמשך באלבום הקאמבק המפתיע beyond.

האמת, המילה מפתיע לא מתארת במדויק את התחושה. כי כשלהקה בת יותר מעשרים שנה שהוציאה את אלבומה האחרון לפני 14 שנה, משחררת את האלבום הטוב ביותר שלה זה כבר יותר ממפתיע, זה ממש מרגש. וזה לא שהאלבומים הקודמים היו רעים, רק שכל מה שאפיין את הדינוזאור - הגיטרות הדומיננטיות, השירה המרוחה של מאסיקס, הרגש העצום והלחנים הנאיביים, חוזרים גם כאן ובהרבה יותר טוב. מספיק רק לסקור בזריזות את תחילתו, החל מהפתיחה האנרגטית של almost ready דרך סולו הצוקים המפיל ב- pick me up והלהיט הגדול ביותר של השנים האחרונות (שלא היה להיט) back to your heart, הצהרת הכוונות מובנת, מדובר באלבום כמעט מושלם.

אז בואו נחזור רגע לשאלת הרלוונטיות. יש לי חבר שלא ראה את לאיגי פופ בקיץ שעבר כי עשה טעות דומה. אני הרשתי לעצמי לפספס את ה-BRMC מאותה סיבה ושנינו מצטערים עד היום. אז כפי שבטח הבנתם אני מתכוון להתייצב בזאפה בתחילת יוני (9 ו-10 לחודש) ואם העברתי פה מסר ברור, ההמלצה שלי היא ברורה וחד משמעית - תתייצבו גם. כי דינוזאור ג'וניור 2008 על פי כל הסימנים, רלוונטיים מתמיד.

דינוזאור ג'וניור יופיעו ב- 9-10 ליוני במועדון זאפה בתל אביב.

לאתר הרשמי של Dinosaur Junior.

תגובות