מגזין

משנות ה-60, לשנת ה-60

גיל מטוס בראיון קצר עם ראובן לב, יוזם המופע של הלהקות The Animals, Herman's Hermits ו-The Marmalade בשבוע הבא

מאת גיל מטוס. 03-06-2008

תגיות: גיל מטוס, הופעה, the animals, Herman's hermits, the marmalade, החיות

משנות ה-60, לשנת ה-60

ב-9 ביוני בחג שבועות, יופיעו באמפי-פארק בעפולה, שלושה הרכבים בריטים חשובים שפועלים מתחילת שנות ה-60: "The Animals", "Herman's Hermits" ו- "The Marmalade". אין ספק שמדובר בהרכבים שעיצבו במידה רבה את הנוף המוסיקלי של שנות ה-60, והשפעתן ניכרת גם בימינו. הלהקות אף מזוהות כחלק מ"הפלישה הבריטית" הראשונה לצד להקות כמו: "החיפושיות", "האבנים המתגלגלות", "לד זפלין" וכו'. "הפלישה הבריטית" היא פלישתן של להקות פופ-רוק בריטיות לראש המצעד האמריקאי משנת 1964. 

בין הלהיטים המפורסמים של ההרכבים נמנים: "The House of The Rising Sun", ו- "Don't Let Me Be Miss Understood" של להקת "החיות". "No Milk Today" ו- "There's a Kind of Hush" של "מתבודדי הרמן". ו- "Reflections of My Life", של "המרמלדה".

לקראת האירוע תפסנו את היוזם והמארגן ראובן לב, האיש שמכר את נשמתו לשנות השישים והשבעים, לראיון קצר.

מאין נולד הרעיון להביא את ההרכבים לארץ?

הרעיון נולד בזמן שראיתי הופעה של הלהקות בחו"ל לפני כשנתיים וחצי. בסוף ההופעה ניגשתי אל האמנים והאמרגן, והצעתי להם את הרעיון לחיבור של: "משנות ה-60 לשנת ה-60". בהופעה שראינו בחו"ל הופיעו "החיות" ו- "מתבודדי הרמן", ובמקום "המרמלדה" הופיעו איתן להקת "הטרמלוס". בהופעה שתתקיים בארץ זה לא הסתדר עם הסיבוב שלהם בגלל התאריכים ולכן שיבצנו את "המרמלדה" במקומם. מדובר ביוזמה פרטית לחגיגות שנות ה- 60. אלי לבני, אחיה של שרת החוץ ציפי לבני, התלהב מהרעיון והחליט להשקיע במופע.

כיצד הגיבו הלהקות לרעיון של הערב המשותף בישראל?

הלהקות התלהבו מאוד מהרעיון של להופיע לכבוד חגיגות השישים למדינת ישראל. מבחינתם מדובר אירוע בסדר גודל בינלאומי. הרעיון הראשוני היה לעשות את המופע עם להקות חימום מקומיות משנות ה -60, אבל בגלל שבקיץ השבת יוצאת מאוחר, אז זה קצת מסובך מבחינת ההפקה.

אחת הביקורות השכיחות שמופנית כלפי ההופעה הזו, היא שההרכבים הנוכחים שונים מההרכבים המקוריים שפעלו בתחילת שנות ה - 60. עד כמה באמת ההרכבים הנוכחים קרובים להרכבים המקורים ?

צריך לעשות פה סדר. הלהקות הן הלהקות המוכרות ללא חלק מהמייסדים שכבר אז ב- 65-66 עזבו אותן ועברו להרכבים אחרים. להקת "החיות" תופיע ללא אריק ברדון, שנים מהחברים הם מההרכב המקורי והשניים הנוספים הצטרפו כמה שנים מאוחר יותר, כך שהלהקה שתופיע בארץ מנגנת כבר ארבעים שנה ביחד. אותו הסיפור עם שאר ההרכבים, מדובר בהרכבים שמנגנים ומופיעים יחדיו בין שלושים לארבעים שנה.

 מכל המקומות המוכרים שמיועדים להופעות, מדוע נבחרה דווקא עפולה לאירוע?

בעפולה בנו פארק חדש, שהוא מעין העתק של האמפי-פארק ברעננה. זו בעצם החנוכה של הפארק וההזדמנות לשים אותו על המפה, אך הסיבה המרכזית לבחירה בעפולה קשורה לתאריך של ההופעה. התאריך שנבחר להופעה הוא חג שבועות, ושבועות הוא חג שמטבע הדברים חוגגים רק בעמק יזרעאל. כך שהאירוע הוא בעצם השילוב של חניכת הפארק החדש וחג השבועות. אני לא חושב שזה ירתיע אנשים, כי בשבועות ממילא רוב האנשים יורדים לצפון, למזלנו החג השנה יצא ביום ראשון, כך שסביר להניח שרוב האנשים יעשו גשר מחמישי עד שלישי.

מיהו הקהל שלהערכתך צפוי להגיע לערב כזה?

המרכיב המרכזי של הקהל זה חובבים מושבעים של ה"סיקסטיז" וממה שאני מתרשם, גם הרבה חברה צעירים שאוהבים את האיכות של המופע - מופע חו"ל מקורי. מדובר במופע משותף, כל אחד מההרכבים יקבל שעה, כך שהם יספיקו לנגן את כל הלהיטים שמוכרים גם לחברה הצעירים. בהקשר הזה אני רוצה לציין שגם מחירי הכרטיסים נלקחו בחשבון, ולמרות שמדובר בשלושה הרכבים גדולים מחו"ל, מחיר הכרטיס הוא כזה שמאפשר לכמה שיותר אנשים לקחת חלק בחוויה.

מה עוד צפוי לנו בערב, מלבד הופעתן של הלהקות?

הייתה אמורה להיות הפתעה קטנה, אך היא כבר פורסמה. גבי שושן חידש את השיר המפורסם: "Reflections of My Life" של "המרמלדה", הגרסה העברית נקראת: "עלה ברוח". הוא חשף בתוכנית הבוקר של "רשת", שבהופעה הוא יבצע יחד עם "המרמלדה" קטע מהשיר. כמובן שהוא ישיר את גרסתו בעברית והלהקה תנגן את ה"פלייבק".

האם יש תכנון להביא הרכבים נוספים ששרדו משנות ה- 60 לארץ?

אנחנו רוצים למסד פה פסטיבלי "סיקסטיז", ונדע זאת רק לפי ההיענות, היות ומדובר במשהו יחסית חדש. למרות ש"מתבודדי הרמן" הופיעו בשנות ה-70 באצטדיון רמת גן, ו"המרמלדה" הופיעו בארץ בשנות ה-80, עדיין לא הייתה הופעה משותפת במתכונת הזו. הרכבים נוספים שהייתי רוצה להביא הם : "ההוליס", "המודי בלוז" ו- "הטרמלוס". אולי בחגיגות ה"שבעים" למדינה נביא לכאן את להקת "הנשרים".

האזינו לספיישל Herman's Hermits ו- The Marmalade בתוכנית שאמאל

האזינו לספיישל The Animals בתוכנית שאמאל

 

 The Animals, Herman's Hermits ו-The Marmala de באמפי פארק עפולה, יום שני ה-9.6. כרטיסים בהנחה לסטודנטים ניתן לרכוש דרך משרד "קסטל".

תגובות