מגזין

מזרח תיכון חדש?

מההשוואה לדפש מוד ועד טקסטים פוליטיים. נתנאל שרצר מכין אתכם להופעה של הרכב הסינת'פופ And One

מאת נתנאל שרצר. 28-05-2008

תגיות: And One

מזרח תיכון חדש?

לא חשבתי שאגיע למצב שאחכה לבחור איראני גרמני שינחת בארץ במשך חודשיים. אני מדבר על סטיב נגהבי, סולן ומייסד להקת And One. למי מכם שלא מכיר את הלהקה אך אוהב ומכיר את דפש מוד מומלץ להגיע לבארבי ביום שישי הקרוב. הסיבה לכך נובעת מהקשר בין שתי הלהקות, כאשר And One מושפעים רבות מדפש מוד ושתי הלהקות משתייכות לז'אנר הסינת'פופ. נגהבי לא מכחיש את אהבתו לדפש מוד. הוא מחזיק בדיסקוגרפיה המלאה של הלהקה שהוא אוהב כל כך ואפילו ניסה להסתפר כמו דייב גאהן (סולן דפש מוד) כאשר היה רק בן שלוש עשרה. חברי להקת And One הגשימו חלום פרטי כאשר ב-1993 שילבו כוחות בעיר הנובר שבגרמניה לראשונה ולאחרונה עם דפש מוד שהם מעריצים כל כך והכול תודות לגשם שעיכב את הלהקה שהייתה אמורה לחמם אותם. דפש מוד ביטלו את ההופעה שתוכננה להם בישראל לפני שנתיים (עדיין לא סלחתי) אבל לפחות בסוף השבוע נוכל ליהנות מלהקה שתגיע לארץ.

ההיסטוריה של נגהבי די מרתקת. כשהיה בן 10 הוא ברח יחד עם משפחתו מטהראן, בירת איראן, לגרמניה בגלל המלחמה שאירעה שם באותן השנים. למזלו סבו וסבתו היו אנשים עשירים, מה שאפשר להם לרכוש דרכונים מזויפים לו ולמשפחתו כדי שיוכלו לברוח. נגהבי מעולם לא חזר לאיראן מהפחד שירצחו אותו בארץ מולדתו.

הסיפור של And One התחיל כאשר סטיב נגהבי וכריס רויץ נפגשו במקרה במועדון בברלין ב-1989 והחליטו לאחר שיחה קצרה על המוסיקה האלקטרונית הישנה והאהובה להקים הרכב אלקטרוני עם הסינתיסייזרים האנלוגיים הגדולים אשר אהובים עליהם במיוחד. בהמשך הצטרף אליהם ג'יו ואן אולי. ההרכב השתנה רבות עם השנים, כאשר במהלך השנים היו מספר של חברים שהוו חלק מהלהקה אך עזבו וביניהם אלכס טו, ריק שצ'ח, ג'וק ג'י ואנלי ברטילסון.

And One קיימים כמעט 2 עשורים בהם הספיקו להוציא כ-12 אלבומים ומספר לא מבוטל של סינגלים. ב-1995 הם הצטרפו לשורת האמנים המבטיחה של הלייבל הנחשב וורג'ין רקורדס. ב-1991 זכו And One קטפו את התואר הנחשב Best New Artist בגרמניה. כנשאל נהגבי בראיון לפני כמה שנים מה הכי חשוב לו כשהוא יוצר מוזיקה ענה - "אני רוצה שכל מי ששומע את השירים שלנו יגיד השיר הזה הוא And One  מהצליל הראשון". ניכר כי הייחודיות של הלהקה חשובה לו מאד, גם אם אכן יש עוד להקות שמנגנות סגנון הדומה ללהקה שלו.

נגהבי, שהוא בעצם להקה של איש אחד והחבר היחיד שנמצא בה מאז הקמתה, נוטה לערב פוליטיקה בשיריו. בין הנושאים השונים שעליהם הוא כותב אפשר למצוא טקסטים על המלחמה בעיראק, טקסטים אנטי נאצים ואפילו הסכסוך הישראלי-פלסטיני " Standing on a battlefield And watching the slaughter I hear a shot of a gun And the crying of a dying soldier". נגהבי הוא פעיל בגרינפיס וחולם על היום בו לא יהיו גבולות בין מדינות. ב-2003 יצא אלבומם Aggressor שמילותיו נכתבו במקור באנגלית אך בעקבות המלחמה של ארצות הברית בעיראק שינו חברי הלהקה כמחאה את המילים לגרמנית.

And One משלבים EBM וסינת'פופ. EBM , Electronic Body Music הוא שם שטבעה להקת  Front 242  הבלגית, הלהקה שבעקבותיהAnd One  החלה ליצור מוזיקה. הזרם משלב בתוכו אלמנטים ממוזיקת אינדסטריאל, סינת'פופ, רוק גותי ומוזיקת דאנס אלקטרונית. במהלך שנות התשעים התפתח הז'אנר והתחיל לשלב בתוכו גיטרות וסגנון גותי יותר. הסינת'פופ הוא פופ של סינתיסייזרים כפי שעולה משמו, אך במובנים רבים פרץ את הדרך למוזיקה אלקטרונית שבאה לאחר מכן.

And One בישראל, יום שישי הקרוב ה-30.5; יחממו ההרכב החיפאי  Beyond Cause.

לעמוד ה-Myspcae של And One.

תגובות

  • מלהקה שלא שמעתי עלייה

    ולא כל כך עניין אותי לשמוע עלייה, גרמת לי להתעניין מספיק כדי להתחיל לשמוע עבודה יפה

    איל פרנק, 29-05-2008 08:24

  • wow

    אין לי מושג מי אלו אבל בעקבות הכתבה שכתובה בצורה כה מסקרנת, נראה לי שאםילו אני אופיע בפתח הכניסה של הבארבי

    מורצ'אק, 29-05-2008 08:27