מגזין

עדשה בינלאומית

ז'אן לוק גודאר, כיתות אומן ושפע סרטים של קולנוענים צעירים. הצצה לפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים ה-12

מאת קול הקמפוס. 28-05-2008
עדשה בינלאומית

הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים מתקיים זו הפעם ה-12 בסינמטק תל אביב. הפסטיבל, המתקיים מדי שנתיים ואורכו כשבוע ימים, נותן במה ליצירותיהם של סטודנטים הלומדים בבתי ספר לקולנוע ברחבי העולם, ומאפשר להם להציג את עבודתם בפני הקהל הרחב.

בבסיס הפסטיבל עומדת התחרות הבינלאומית. השנה ישתתפו בתחרות 86 בתי ספר מ-50 מדינות שונות. מיטב סרטי הסטודנטים שנעשו בעולם בשנתיים האחרונות נשלחו לתחרות: מקנדה לאוסטרליה, דרך קוריאה ועד ניגריה. יוצרי הסרטים ישתתפו במגוון אירועים שמטרתם הידוק קשרים ושיתופי פעולה. במסגרת האירועים האורחים ישתתפו בפאנל שאלות ותשובות וישוחחו על סרטיהם עם הקהל הרחב, השיחות הפתוחות ינוהלו על ידי צוות מנחים שמורכב מבמאים ויוצרים צעירים בתחום הקולנוע.

 

התחרות הישראלית הנערכת זו הפעם החמישית במסגרת הפסטיבל היא הזדמנות מצוינת לצופים מישראל ומהעולם לראות את הקולנוע הישראלי החדש בהתהוותו. התחרות כוללת 15 מחלקות ללימודי קולנוע, טלוויזיה, מדיה ואנימציה מבתי ספר בישראל מתוכן נבחרו 28 סרטים קצרים מז'אנרים שונים. המשתתפים בתחרות מגיעים מכל רחבי הארץ, החל ממכללת "תל חי" בצפון, דרך מכללת "אל-מנאר" בטייבה, וכלה במכללת "ספיר" שבדרום. בדומה לתחרות הבינלאומית, גם כאן ישתתפו יוצרי הסרטים בפאנל בפאנל שאלות ותשובות, בהנחיית יוצרים מובילים מהתחום, ביניהם דני סירקין, צחי גראד ועוד.

השנה יתארח בפסטיבל במאי ז'אן לוק גודאר (עד כלות הנשימה, לחיות את חייה, שם פרטי כרמן), מי שנמצא כבר במשך חמישה עשורים בחוד החנית של העשייה הקולנועית. גודאר יבקר בפסטיבל במילותיו כ"אדם פרטי וסטודנט קולנוע נצחי", ויעביר את התלהבותו הבלתי נדלית מאומנות התמונה הנעה לדור חדש של קולנוענים צעירים.

אורחים נוספים בפסטיבל יהיו את ג'ון סיילס ("כוכב בודד", "דג התשוקה"), חוליו מדם ("סקס ולוסיה", "הנאהבים מחוג הקרח הצפוני")  ושרה פולי (המתיקות שאחרי, שחר המתים, גו, הרחק ממנה). כמו כן, השנה יגיעו יוצרים מן השורה הראשונה מהארץ ומחו"ל אשר ישמשו כשופטים בתחרויות, ביניהם קלרה חורי (החתונה של ראנה, הכלה הסורית, פרשת השבוע), קלאוס מאק (לחצות את הגשר- קולה של אינסטנבול וקצה גן העדן), ערן ריקליס (צומת וולקן, הכלה הסורית, עץ לימון), יונתן ארוך (חוג הגדי, שירת הסירנה, הפוך) ורבים נוספים. בנוסף, במהלך הפסטיבל יתקיימו סדנאות שונות שם תוכלו לפגוש בין היתר את שירה גפן (מדוזות, מר באום, משהו טוטאלי) ויעל פוליאקוב (משפחה וחצי, אחד העם 1, הכל דבש).

פרט לתחרויות הסרטים והמפגשים עם האורחים מקיים הפסטיבל סדנאות, כנסים ושלל אירועים נוספים. הנה כמה מהן, על קצה המזלג. הפרטים המלאים באתר הפסטיבל

"בתל אביב" - סדרת סרטים תיעודיים על העיר תל אביב בבימויים של סטודנטים מהחוג לקולנוע וטלוויזיה של אוניברסיטת תל אביב, בשיתוף פעולה עם ערוץ 8 , קרן רבינוביץ ומנהלת המאה לתל אביב - יפו. הסדרה, המורכבת מכ-20 סרטים תיעודיים קצרים בני 10-15 דקות, יוצרת פסיפס מרתק של העיר תל אביב-יפו כפי שהיא נתפסת בעדשות מצלמותיהם של הבמאים הצעירים.

"זה קרה לילה אחד"-  פרויקט יצירה מעשי, המשותף לסטודנטים האורחים והמקומיים. במהלך יממה אחת בלבד, למשך 24 שעות, יצאו הסטודנטים לרחובות העיר תל אביב ויצלמו, יערכו ויביימו יחד סרטים קצרים שיוקרנו בתום הפקתם במסגרת הפסטיבל. אתגר רציני ולא פשוט המעניק הזדמנות מרתקת לסטודנטים מהארץ ומחו"ל ליצור קולנוע, לראות את העיר, וכמובן, להכיר אחד את השני וליצור קשרים אישיים ומקצועיים כאחד. יריית הפתיחה לתחילת הפרויקט תיערך ב-4.6.08, והקרנת הסרטים תיערך ב-5.6.08.

"מי מפחד מיוצרים צעירים?" - קופרו - קרן לשיווק סרטי תעודה והפסטיבל הבינלאומי ה-12 לסרטי סטודנטים יזמו פאנל בהשתתפות מנהלי רשתות טלוויזיה זרות ומנהלי קרנות, שינסה לענות על שאלות הקשורות באופנים בהם יכול יוצר צעיר לגייס לעצמו משאבים ושיתופי פעולה. הפאנל יעסוק בפוטנציאל ההצלחה דווקא, של יוצר צעיר מול  המשקיעים והגופים הממנים השונים. את הפאנל ינחה הבמאי והמפיק יריב מוזר.

תחרות הטריטמנטים ע"ש אדם פלינט - התחרות המתקיימת זו הפעם השלישית במסגרת הפסטיבל ומיועדת לעודד כותבים צעירים בתחילת דרכם המקצועית כדי שתהליך היצירה ימשיך להתקיים. תחרות הטריטמנטים לסרט קולנוע באורך מלא, מיועדת לסטודנטים בבתי הספר לקולנוע ולתסריטאות בישראל. לראשונה במסגרת ה תחרות תתקיים סדנת תסריטאות מצומצמת, הפונה לקהל יעד של סטודנטים ותסריטאים בתחילת דרכם, בסימן פיתוח היצירה הצעירה. הסדנה תהיה מורכבת מסדרת מפגשים עם יוצרים צעירים מתחום הקולנוע והטלוויזיה, תוך שימת דגש על תהליך הכתיבה. סדנה 1 - החיים שלי על גבי המרקע - יצירת סדרה אוטוביוגרפית בהשתתפות יעל פוליאקוב ושירלי מושיוף. סדנה 2 - הפיצ'ר הראשון שלי בהשתתפות שירה גפן ותאופיק אבו ואיל.

סדנאות תל אביב לוס אנג'לס לבימוי והפקה יצירתית: 3-17 ביוני 2008 סינמטק ת"א

השנה, שנתה העשירית של הסדנה, יתארחו מרצים מתחום הבימוי ההפקה והמשחק ויעסקו בכל שלבי היצירה לקולנוע ולטלוויזיה. המרצים יעבירו הרצאות וכן שיעורים מעשיים העוסקים בעבודתו של בימאי עם שותפיו ליצירה הקולנועית: מפיקים, תסריטאים, צלמים מלהקים, שחקנים ועוד. כמו כן, הסדנאות יכללו כיתות אמן של שחקן-במאי, שיציגו טכניקות משחק עם שחקנים מקצועיים; פאנל בנושא הפן העסקי של הפקת הסרט; הקרנות סרטים ואירועים חגיגיים נוספים.

 

מחווה חגיגית לבית הספר לקולנוע לודז', פולין  "מה בין חופש יצירה לבין הכשרה אומנותית?". הקרנות מסרטי הסטודנטים של הבמאים הבולטים בוגרי ביה"ס לודז'. לאחר מכן יתקיים פאנל בנוכחות נציגי בית הספר מלודז' ונציגי בתי ספר לקולנוע בארץ. הפאנל ידון במערכת היחסים המורכבת הקיימת בין חופש יצירה והכשרה אמנותית.

הכנס האקדמי הבינלאומי השביעי של החוג לקולנוע וטלוויזיה יעסוק השנה במפגש בין אתיקה וקולנוע. בכנס, המתקיים בשיתוף עם המרכז לאתיקה בירושלים, יתארחו חוקרות וחוקרים מובילים מאוניברסיטאות בארץ וממיטב האוניברסיטאות בעולם.

פרוייקט סרטי חצות מכוון לסיים כל יום פעילות עמוס בנימה אופטימית, במסגרתו תהיה הקרנה של סרטי הסטודנטים של כמה מהבימאים המוכרים ביותר, זאת בכדי לחגוג את תחילת התהליך היצירתי שלהם, כמו את זה של כל יוצרי הקולנוע הנמצאים בתחילת דרכם.

מידע על אירועים נוספים, פעילויות חברתיות ומסיבות באתר הפסטיבל.  

תגובות