מגזין

הצד האפל של הבורגנות

גיל מטוס בכמה תובנות מההופעה של The Australian Pink Floyd Show israel

מאת גיל מטוס. 24-05-2008

תגיות: גיל מטוס, קאברים, פינק פלויד, ביקורת, סיקור הופעה, pink floyd, The Australian Pink Floyd Show

הצד האפל של הבורגנות

הטור הבא לא יבחן את האופן בו The Australian Pink Floyd Show דיקו עם יצירת המקור של "פינק פלויד", האם הגיטריסט מתח את המיתר לצליל המדויק בדיוק בזמן, כמו דיוויד גילמור. או האם הסולנים הצליחו לשחזר את הקולות של רוג'ר ווטרס וגילמור. אך בכל זאת, ראוי לציין כי החברה האוסטרלים מודעים לסף הרגישות הגבוה אשר נגזר מן העיסוק ביצירות של "פינק פלויד". The Australian Pink Floyd Show גילו רגישות מדהימה לעניין וידעו בדיוק מתי עליהם להיצמד לעיבוד המקורי של היצירה ומתי הם יכולים להרשות לעצמם לאלתר ולהשתולל. הנה כמה תובנות מההופעה המצוינת של The Australian Pink Floyd Show בפארק ברעננה, שתורגמו לפסקאות קצרות.

On the runההופעה התחילה בריצה, 70% מהכיסאות בקדמת הבמה עדיין לא היו מאוישים, אך היות ומדובר במופע ארוך ובמגבלות של הפארק ברעננה כנראה שלא הייתה ברירה אחרת. ההופעה נפתחה בדיוק מדהים, בניגוד לכל חוקי ההופעות הבלתי כתובים לפיהם צריך לחכות לפחות שעה. אנשים רבים בילו בפקקים שהיו קוקטיל של קונצרט רוק ומדורות של ילדי בית ספר. כך נוצר מצב שמאחרים רבים שחשבו שזה יהיה ממש חכם להגיע באיחור, פספסו את כל צידו האפל של הירח. אם נצמדים לזמן אולפן, מדובר ב-47 דקות, אפילו לא איחור אופנתי.

הצהרה?מה בדיוק The Australian Pink Floyd Show מצהירים? הם עושים קאוורים ל"פינק פלויד", אבל מעבר להתמקדות הברורה והמבוקשת בלהיטים של הלהקה, הם ביצעו כמה שירים מהתקופה האחרונה של "פינק פלויד" ללא רוג'ר ווטרס, מהאלבומים The Division Bell ו- Momentary Lapse Of Reason. האם אין כאן הצהרה ולקיחת צד באחד מהוויכוחים המגעילים בעולם הרוק: האם בשביל הצדק ההיסטורי, חברי "פינק פלויד" היו צריכים לשנות את שמה של הלהקה לאחר שווטרס עזב?

 אמא, יש פה חזיר!!!בתחילת השיר ,Pigs באופן בלתי צפוי, נגלתה בזווית העין בובה של חזיר ענקי. חשוב לציין כי מדובר בסוג של חזיר יבלות די מפחיד. למרות הניסיון של The Australian Pink Floyd Show לדייק, עדיין אין להם תקציב לצי אנשי הבמה וההפקה ש"פינק פלויד" גיסו בזמנו. ווטרס בטח היה דואג שיהיה שם מנוף שירים את הבובות מעל הקהל. אך התקציב האוסטרלי אפשר לשכור אדם שיעמוד מתחת לבובה וינענע אותה למעלה ולמטה כך שהיא תיראה ממש מפחידה והוא יראה מאוד מגוחך.

אין ספק שגם בנוף הישראלי, מדובר בחלטורה משעשעת. מדהים לגלות באיזו קלות ניתן להסיח את דעתו של הקהל, כל מה שצריך זו רק בובה מתנפחת. הלהקה הפכה ללהקת לווי חתונות מהרגע שהחזיר נכנס לתמונה. החזיר היה כוחני, הוא שידר עוצמה וסמכות, לא יכולנו שלא לציית לו, כך שמייד הונפו באוויר עשרות מכשירי דור שלישי למטרת הנצחתו.  ברגע שהוא חש שהוא מאבד את הקהל לטובות הטרובדורים נדלקו מעיניו מנורות אדומות  - אין ספק שמדובר בעגל הזהב במסווה של חזיר.

אנחנו לא צריכים חינוךהקהל הבורגני שוב ניצח במלחמה על האזור הטוב וזכה לשבת בקדמת הבמה. זכינו להיות אלה שמוחאים כפיים, מתופפים על הברכיים, ומניעים את הראש קדימה ואחורה כל ההופעה. ובשיר האחרון, אנחנו עושים משהו מאוד מופרע - אנחנו רוקדים, מחייכים ונהנים. צועקים את מילות השירים בכל הכוח ואז שואלים את עצמנו למה לא עשינו את זה כל ההופעה? כמובן שגם The Australian Pink Floyd Show מודעים לתופעה ולכן הם שומרים שני ג'וקרים לסיום.

באופן אירוני או לא, שני השירים שמצליחים להקים את הבורגנות מהכיסאות ולגרור אותה לקדמת הבמה, הם שני להיטים מ-"החומה": Another Brick In The Wall, שיר על פריצת הגבולות הבורגנים ושבירת החומות. ו - Comfortably Numb, השיר שמתאר את הקצה שניתן להגיע אליו, את הרפש של הנפש, ההתמכרות, התולעים והסבל שהבורגנות מנסה להתחמק ממנו בכל מחיר. בשני הטקסטים האלה מצאנו את הפורקן, רגע לפני שנכנסים לרכב ונוסעים הביתה לישון, כי מחר בבוקר צריך לקום לבית הספר.

אש אש מדורהמעניין על מה חושבים חברי The Australian Pink Floyd Show כשהם יוצאים מיציאת האמנים ועושים את דרכם למלון. בדרך הם רואים הרבה מדורות ועשן (כי אין עשן בלי אש), אנשים סוחבים עצים וצועקים, ילידים רצים בסחבות עם עגלות סופר ומשליכים קרשים למדורה. אולי השמועה לגבי זה שעדיין רוכבים פה על גמלים באמת נכונה? אבל הריח של העשן בהחלט עורר את החשק לקומזיץ. מפתיע שהמארגנים לא חשבו לעשות שילוב מניב רווחים בין הקונצרט למדורות שנערכו באזור הפארק. דוכנים שמוכרים מזון היישר מן המדורה. ניתן גם להזמין "קומבו": תפוח אדמה עטוף בנייר כסף, נקניקייה על שיפוד, מיץ פטל חם ומרשמלו על האש לקינוח במחיר מבצע. והנה השדרוג הראשון: לעשות משלוחים למתחם הקדמי של המקומות השמורים, כך אפשר לקנות בכרטיס אחד גם את החוויה של "פינק פלויד" וגם את החוויה של ל"ג בעומר וכל זה בלי להזיע.

תגובות

  • קראתי איפשהו

    שכל מופע שלהם מבוסס על מופע אמיתי של פינק פלויד. וההופעה בארץ הייתה מבוססת כולה על מופע the pulse מ-94, מה שמסביר את להיטי הפוסט ווטרס.. אגב לא הייתי בהופעה אבל אני מניח שהיתרון שלה הוא בכלכליות שלה ובאפשרות שלה "להתפרע" בחיקויים גרנדיוזים. חוויות אלק-פינק-פלויד אפקטיביות כבר יצא לי לראות בהופעות של רוקפור ושליחי הבלוז, ובהרבה יותר זול..

    גזורי, 26-05-2008 04:18