מגזין

אין להם ת'כושר אבל יש להם את הגרוב

לקראת מופע השקת האלבום החדש של כהן ומושון, גיא כהן תפס את כהן לשיחת כהנים

מאת גיא כהן. 21-05-2008

תגיות: ראיון, כהן@מושון

אין להם ת'כושר אבל יש להם את הגרוב

בישראל כמו בישראל מתחילים דברים מהאמצע ומוותרים על הבסיס. מצפים מהנבחרת הלאומית להעפיל למונדיאל, למרות שכבר שנים מכינים את דור העתיד בצורה חובבנית. בוכים כל סוף שבוע על מספר רב של הרוגים בתאונות דרכים ובסופו של יום לא עושים דבר בנידון. נדהמים ממצב החינוך למרות שמקקצים בתקציב כבר שנים.

בשננים 2002-3 כשהתפרץ גל ההיפהופ הישראלי לתודעה הציבורית הוא נשמע בדיוק כמו היפהופ עכשוי מאמריקה (במקרה הטוב) או כמו מאש אפ של זאב נחמה ו-50סנט (במקרה הרע). אם משהו אי שם בעתיד יעשה מחקר על היפהופ הישראלי וינסה לאתר את היסודות, אז  הוא יצטרך לנדוד עד לשנת 2008 כדי למצוא את הדיסק האולדסקול הראשון בשפת הקודש.

כהן@מושון הם מיכאל כהן ומיכאל מושונוב (הבן של מוני), הם טריו שכולל בתוכו גם את הדי.ג'י איתי דראי האוחז בשם הבלתי אפשרי - וולטר אינשטין פרוג. כבר שנים הם מסתובבים בסצנת ההיפ הופ המקומית וחורשים מועדונים, ולאחרונה הוציאו את אלבום בכורה העונה לשם: "כושר גופני" שנוצר בהשפעת אבות המזון של הז'אנר: De la soul, Beastie boy ו- grand master flash.

הם לא שרים על מכוניות יקרות, אקדחים וזיונים במושב האחורי, הם שרים על המציאות המוכרת להם בעזרת דימויים מ"הקומדי סטור" ו"כח המחץ", ואולי זה נשמע כמו ראפ  צפוני-חנוני-תל אביבי, אבל בעגה המקצועית זה נקרא  "keeping it real"-  פשוט לשיר על מה שקורה בחיים שלך גם אם זה כולל מסיבות, טלוויזיה או פוגים. על הנייר אולי זה נשמע משעמם וילדותי אבל כשזה מגיע ביחד עם הפקות מהודקות, פאנצים משעשעים וביטים מפתיעים זה נשמע בדיוק כמו שהיפהופ צריך להישמע.

ביום חמישי בערב ל"ג בעומר, כהן @ מושון משיקים בקומפורט 13 את אלבום הבכורה שלהם. לכבוד האירוע הם הקימו הרכב אולסטאר שילווה אותם חלק מהערב; הלהקה הכוללת את קוטימאן, שחם אוחנה (פאנקנשטיין), יונתן ריקליס, ירון אוזנה וארתור קרסנוייב (התפוחים). בנוסף יארחו בהופעה את חלוצי החלל (מירו וחמי) ופלד ואורטגה.

לקראת ההופעה תפסתי את כהן לשיחה:

ספר לי על העבודה על האלבום

העבודה על האלבום התחילה למעשה לפני משהו כמו 5 שנים. מושון ואני היינו חברים טובים בתיכון והיה לנו קטע שהיינו מקליטים שירים מצחיקים אצל חבר כמעט כל סופשבוע. מתוך תרבות ההקלטות הזאת נולד למעשה הצמד כהן@מושון, כשהקלטנו את השיר "כושר גופני". לאט לאט התחלנו להקליט עוד ועוד שירים אצלי בבית, ולשלוח אותם לחברים (כך נוצרה תיקיית הסולסיק). אחרי כמה זמן התחלנו להופיע מול החבר'ה בשכבה - בעיקר במועדון הייניקן הבימה ז"ל. באחת ההופעות האלה ראה אותנו וולטר, והתחברנו אליו. איתו התחלנו לעבוד קצת יותר ברצינות ולהופיע ביותר מקומות ולהיכנס יותר לסצנה. אז פגשנו את Dj אורי שוחט, ורק אז התחילו ההקלטות האמיתיות של האלבום - הקלטנו שירים מחדש, גנזנו שירים ישנים והקלטנו קטעים חדשים. יש באלבום קטעים שנשארו מתקופת התיכון, ויש קטעים שהוקלטו ממש לפני חצי שנה - ככה שהוא ממש מבטא סוג של התבגרות. השארנו את הקטע הראשון - 'כושר גופני', כי הרגשנו שיש בו הרבה מאוד. מצד שני יש הרבה שירים שלא נכנסו לאלבום, כי כבר פחות התחברנו אליהם. יש גם שירים שהקלטנו מזמן, אבל עכשיו רק החלפנו להם ביט, וכו'.

 

ש: האלבום משופע מהמון אומנים משפיעים שפרצו את הדרך להיפהופ בארה"ב. איזה אומן השפיע עליך ועל ההרכב יותר מכולם, מה הכניס אותך להיפהופ?

האמת היא שהאלבום שהכניס אותי להיפ הופ מלכתחילה הוא בכלל The Unseen של קוואזימוטו. אלבום סטלני ומשונה של המפיק האהוב עליי, Madlib. אחרי שהקשבתי לו נכנסתי יותר להיפ הופ, ורציתי להפיק בעצמי, ודי מהר גיליתי גם את טרייב קולד קווסט ואת דה לה סול - שאלה שתי ההשפעות העיקריות, לדעתי, על כהן@מושון. אלה הרכבים שהצליחו לצבוע את ההיפ הופ בצבע חדש - שזה קצת מה שאנחנו מנסים לעשות.

ש: הראפ באלבום זורם טוב אבל הליריקה לעיתים מומצאת, למה? 

חלק גדול מהיפ הופ זה להשתמש בשפה שלך, בסלנג שלך, ואפילו להמציא סלנג של עצמך. זו עוד סוג של דרך להתבטא. מי שאחראי אצלנו על המצאות מילים זה בעיקר מושון. יש לו נטייה להמציא סלנגים חדשים כל שבוע, ואיכשהו זה גם תמיד תופס.

אחרי תקופת יובש ארוכה, פתאום מתפוצצים בארץ המון הרכבים של היפהופ (פלד ואורטגה, לוקץ, אקסום),  איך אתה מסביר את זה?

אני חושב שהכול מתפוצץ עכשיו בגלל שפשוט כל הילדים שגדלו על שב"ק, החישגוזים וכו'.

עכשיו הם בני 20+. זה בעצם הדור השני של הסצנה. חוץ מזה זה גם חיבור של המון גורמים. יש איזושהי תחושה שההיפ הופ מגיע אצל החבר'ה האלה ממקום הרבה יותר אמיתי, יותר שורשי. אנחנו עובדים הרבה עם פלד ואורטגה בהופעות והקלטות, ועוד תשמעו הרבה מאיתנו. חוץ מזה אני מתאר לעצמי שיהיו עוד הרבה שיתופי פעולה, כי כולם בסצנה הזאת מאוד תומכים ואוהבים את המוסיקה אחד של השני.

מה לגבי פרוייקטים עתידים?

בעיקרון הפרוייקט העתידי העיקרי שלנו הוא פשוט אלבום שני. חוץ מזה יש לנו גם כל מיני פנטסיות לעבוד עם זמרות, או להרים איזו הופעה מטורפת עם פלד ואורטגה ואקסום. בעיקר לעשות דברים שייחזקו את הגל החדש הזה של ההיפ הופ שאנחנו מרגישים חלק ממנו.  אבל תכל'ס - פשוט להקליט עוד אלבום כמה שיותר מהר!

עד היום לא יצא לי לראות אותכם עם להקה, למה אתם משנים את הקונספט?  

בעיקרון אנחנו מאוד רוצים לשמור על הרעיון הבסיסי של שני אם סיז ודי ג'יי בהופעה. זה השואו שלנו, ואנחנו אוהבים ביטים, ותקליטים, לפעמים קצת יותר מלהקה חיה. אבל להופעת ההשקה החלטנו שאנחנו רוצים לעשות משהו מיוחד - ולעבד כמה קטעים ללהקה חיה. אז פשוט חשבנו על המוסיקאים שאנחנו הכי היינו רוצים לעבוד איתם, ולמזלנו הם במעגלים די קרובים אלינו. אז פשוט הרמנו להם טלפון - והם הסכימו!

ספר על ההופעה ביום חמישי

ההופעה הקרובה היא למעשה ההופעה האולטימטיבית של כהן@מושון. אנחנו מארחים את האחים שלנו פלד ואורטגה, וגם את חמי ומירו האגדיים (שב"ק ס', חלוצי החלל). חוץ מזה נארח גם את הזמרת הנהדרת מאיה ברמן, וכמובן להקה חיה שמורכבת מקותימן, שחם אוחנה (פאנקנ'שטיין), ירון אוזנה וארתור קרסנובייב (התפוחים!), ויונתן ריקליס (שהפיק הרבה קטעים באלבום). חוץ מזה יהיו גם אורי שוחט ומש שיעשו מסיבה לפני ואחרי, וגם צפויות עוד הפתעות מאוד מגניבות...  וכמובן שנמכור גם דיסקים בזיל הזול.

תגובות

 • אחלה כתבה

  דנה, 21-05-2008 20:39

 • כתבה מעולה

  צריך לתת יותר מקום להיפהופ בסצינה האלטרנטיבית!!!

  נעה, 22-05-2008 04:23

 • כתבה מעניינת,ממצאה ומנוסחת יפה מאוד!

  אורי, 24-05-2008 05:26