מגזין

איש המערה הפוסט מודרני

"הם אהבו את הגמד החדש הזה, אני שופע בהפתעות, הלב שלי שונא את זה". חן ינוביץ מסכמת את חווית ה-MAGON שלה.

מאת חן ינוביץ'. 11-05-2008

תגיות: magon

איש המערה הפוסט מודרני

אי שם בנווה מונסון הוקמה לה חברת תקליטים העונה לשם Miguel Plays, ששמה לעצמה כמטרה לקשר בין ישראל הקטנה והבעייתית לבין שאר העולם, בכל הקשור לאומנות עצמאית, על ידי עבודה קשה ועשיית מוצרים איכותיים וייחודיים. המטרה היא "להרגיע את כאב"המוזיקאים המוכשרים ברחבי הגלובוס בשילוב עם הפקת יצירות נצחיות. בהתאם, שנת 2007 הייתה שנה מאושרת בישוב הקהילתי נווה מונסון. כולם חיכו לרגע בו יוכלו לאחל מזל טוב לגברת מיגל שבשעה טובה ומוצלחת נולדה לה היצירה הראשונה. מסתבר שזו אינה גברת ולא זה גם לא אדון, אז פשוט קיראו לזה מגון.

מגון קורא לעצמו איש מערה. שיטות ההלחנה שלו הן חריגות ושרירותיות, ובזרימת החיים הוא נותן לשינויים הקטנים שבהם להשפיע הדדית על הלחן. במשך כמה וכמה שנים פיתח איש המערות שיטות ההקלטה שהגיעו עד לכדי ליטוש וזיקוק שלהם בכדי ליצור את חתימתו האישית הייחודית. אישיותו הסותרת של מגון מתווספת לניגוד בין שיטת הקלטת הקולות ב-EP וכל אלו מסכמים את התקליט המצויין הזה.

אם הגעתם עד לשורות אלו מזל טוב. אם הגעתם ולא הבנתם כלום, זה בסדר. אם ניסיתם בכל זאת להבין ולא הצלחתם, גם זה בסדר. זה לא כי אתם עייפים או מבלים יותר מדי. זה גם לא בגללי שכותבת את השורות. אם נדמה לכם שמגון קצת מוזר אל לכם להתבייש במחשבה. אם עשיתם גוגל או פתחתם את מפת ארץ ישראל שקיבלתם לכבוד חגיגות השישים, בחיפוש אחר מיקומה של נווה מונוסון אז תדעו שהיא ליד יהוד. אם חיפשתם את איש המערות מגון וקיבלתם בחורה שנראית כמו שתי טיפות אלונה דניאל ועליה כיתוב גוף של 'MAGON' זה גם בסדר. כלומר הגעתם למקום הנכון. אבל מכאן אתם לבד. כלומר לא ממש לבד, גם אני כאן. לא אין בנווה מונוסון איש מערות. ובאופן כללי אני בטוחה שבשילוב כוחות נצליח להבין ביחד. או לפחות ננסה.

אני אתחיל.

ה-EP של מגון הוא כמו להחזיק פחמים לוהטות ביום הכי קר בשנה. התקליט מחמם אותך, אבל נכבה מהר מדי. הכוונה במהר מיד היא לשמונה רצועות בזמן כולל של פחות מחצי שעה. המפגש עם מגון לא מבטיח בחובו התאהבות ממבט ראשון. המיני-אלבום הזה קשה להכלה מיידית ויוצר עומד ורבדים רק מההאזנה אחת לשנייה. בהתחלה קיימת הרגשת פספוס קלה, כזאת שהשירים בה רצים מבלי שהצלחת לתפוס אותם. בפעם השנייה, מגון תופס אותך עם הסבון על העיניים טרם סיימת לחפוף, ואת מוצאת את עצמך עומדת תחת זרם המים בשקט שאחרי. רק בפעם השלישית פתאום זה קורה.

את 'הזה' האתר של מיגל מגדיר טוב יותר ממני באומרו "זה חדש לאוזניים שלנו ואנחנו אוהבים את זה!" אכן חדש, מוזר, מעניין, מיוחד ושונה כל כך בנוף המוזיקלי הישראלי של זמננו. לא תמצאו במיני-אלבום הזה סגנונות שלא שמעתם קודם. ההגדרה הרשמית היא פופ. אבל כמו שאומרים מגון "טרמינולוגיה היא יצור ערמומי" ולכן בתרגום חופשי תמצאו כאן בליל של פולק, רוק, פופ, פסיכדליה,ו- Lo-Fi שהופך את האלבום הזה לייחודי כל כך בשל חוסר ליטוש, אך מנגד מחבר את כל הקטעים לכדי יצירה שלמה אחת.

את היצירה הזו ניסיתי לפרק, ניסיתי לחבר, ניסיתי מלמעלה, מלמטה, במערכת, במחשב, בהליכה, בריצה, במחשבה וברגש. עד שהגעתי עד הלום. וכאן מסתיימת תרומתי. אני ביצעתי את חלקי להסכם שיתוף הפעולה שנקבע לפי שתי פסקאות. עכשיו תורכם. 

MAGON EP, 2007 MIGUEL PLAYS

תגובות

  • קניתי

    בזכותך, תודה!! יפפה מאד!!

    מיקי, 13-05-2008 08:24