מגזין

נפילה חופשית

אור זובלסקי יצא באלבום סולו תחת השם Juviley. עידית נרקיס האזינה לאלבום וחזרה עם מסקנות אופטימיות

מאת עידית נרקיס כ"ץ. 01-05-2008

תגיות: אלבומים, אור זובלסקי

נפילה חופשית

מתופפים ששרים זה לא דבר נדיר. קארן קרפנטר הייתה כזאת, מיקי דולנץ מהמאנקיז תיפף ושר (נו, בערך) ג'נט וייס (סליטר קיני, הג'יקס של סטיבן מלקמוס) האלילה מפליאה בשירה מדי פעם וג'ורג'יה האבלי מיו לה טנגו שרה כשמתחשק לה. גם מתופפים שעושים הסבת קריירה לקדמת הבמה לא חסרים: רינגו עשה את זה, דייב גרוהל עבר מתיפוף בנירוונה לחוד החנית של פו פייטרס וטיילור הוקינס, המתופף של גרוהל, גם יצא בפרוייקט סולו. היי, אפילו ירמי קפלן ורן יורגנסון התחילו לשיר אצלנו. אור זובלסקי טיפה שונה מהם. מתיפוף בהרכבים שיודעים לעשות רעש כמו דפנה והעוגיות, שי נובלמן וגבע אלון (שגם מצא את השטקר של החשמל באלבום האחרון שלו) הוא עבר לפאזה קצת אחרת. במקום להעלות את הווליום לאחת-עשרה בפרוייקט הסולו שלו כמו הדוגמאות הנ"ל, הוא התיישב על המיטה עם הגיטרה האקוסטית והתחיל לשיר בקול מהוסס.

את אלבום הבכורה שלו How to Miss the Ground הקליט זובלסקי תחת השם Juviley במהלך 2007 ואותו הוא כתב, הפיק, שר וניגן בעצמו. התוצאה היא 12 שירים קטנים ומלודיים אותם הוא שר בקול קטן ורך. להקות כמו בל אנד סבסטיאן וזמרים כמו ניק דרייק עולים לראש כששומעים את השירים, בעלי ההשפעות הפולקיות מצד אחת והאינדי פופיות מהצד השני. אבל יותר מכל עולה השם אורן להב לראש בהאזנה לאלבום. כאילו ג'וביליי הוא האח הקטן של Jay Walk Snail, שבשנות ילדותו האזין לאחיו הגדול בקשב רב וכשגדל הוציא את כל שעות ההאזנה האלו החוצה אל אולפן ההקלטות. הלואו-פיי החולמני והרחוק של להב (שהוקלט בסגריריות של לונדון) מרחף מעל האלבום הזה כמו עננת גשם קטנה שממוקמת בדיוק מעליך.

ללא ספק כשרואים את זובלסקי הוא נראה כמו בחור רגיש בעל עולם פנימי מפותח. השירים באלבום שלו רק מחזקים את האבחנה הזאת. שבריריות ועדינות לצד עצבות קלה מצד אחד ואופטימיות זהירה הופכים את השירים לאישיים מאוד. כשזובלסקי מצרף נגנים אורחים כמו גבע אלון על גיטרת לאפסטיל (בשיר Mexican Rain) ומיה בלזיצמן על צ'לו וספי זיסלינג בחצוצה (בשיר A Lovely Dream) הוא מוסיף עוד מימד לשיר. לכמה רגעים ג'וביליי הוא לא זמר-יוצר שמקליט שירים מקסימים ממעמקי חדר השינה שלו, אלא מוזיקאי עם שירים מאורגנים מוזיקלית ובעלי עיבוד 'עבה' יותר שמעלים את האלבום דרגה אחת למעלה.

כיום זובלסקי מתגורר בניו יורק (קווינס ליתר דיוק) ומופיע ומנגן ברחבי מנהטן כל יום, בעיקר ברכבת התחתית. עיון בתאריכי ההופעות בעמוד המייספייס שלו מגלה כי גם הופעות במקומות מסודרים יותר לא חסרות לו. עם כמות הופעות כזאת גדולה, נקווה שהוא יגיע בקרוב לאוזניים בעלי ממון כמו שקרה למוזיקאי טרנר קודי שהתגלה ברכבת התחתית ולפני שבוע יצא אלבומו הרביעי.

Juviley - How to Miss the Ground, הוצאה עצמית.

תגובות

  • זה נורא נחמד ונעים

    שממשיכים לעשות דברים כאלו בארץ, ביחוד שכל מה שאורן להב נוגע בו יוצא טעים בסוף. הדיסק מסידיבייבי נחת אצלי בשלום אתמול בחדר כוכבוד/חזק ואמץ.

    talik, 15-05-2008 20:53