מגזין

אמהות ההמצאה

דיוויד אלן נוחת שוב בארץ הקודש והפעם הוא מלווה במיטב מוטרפי יפן במסגרת פסטיבל בן שלושה ימים.

מאת ברק חיימוביץ'. 29-04-2008

תגיות: gong, Daevid Allen

אמהות ההמצאה

 בתחילת דרכו, הקרקס הפסיכדלי הנודד המכונה גונג כוון בעיקר על פי ההזיות של דיוויד אלן בעל המוח הנוזלי והצבעוני. שדונים מעופפים וקומקומים שמלאים בהרבה תה "צמחי" מילאו את העולם של גונג והחיים היו נפלאים. איפשהו באמצע שנות ה-70, אחרי כמה אלבומים מופתיים ואחרי שהלהקה איבדה כבר רבים מהחברים המקוריים, גם אלן עזב או הועזב (תלוי את מי שואלים) מהלהקה שהוא עצמו הקים. גונג החדשה הפכה להיות גונג של פייר מורלן הפרקשניסט (שגם הם הוציאו אלבומים לא רעים, אבל כבר הרבה יותר קרובים לפיוז'ן מאשר לפסיכדליה ורוק), ואלן עצמו המשיך לפתח את הרעיונות הפסיכיים שלו במסגרת הרכבים שונים, כשאת רוב שנות ה-80 הוא מבלה במולדתו אוסטרליה ומטפח.

אחרי איחודים כאלה ואחרים וחזרה לשם המקורי של הלהקה, אלן חזר להוביל את גונג למחוזות דומים לאלו שהגיעו אליהם בתקופות השיא של הלהקה, כולל תקליט מצוין שיצא בתחילת שנות ה-90. אבל עבור אלן, זה לא היה מספיק והוא רצה לרענן את הצליל של ההרכב.

דרך ידידה הוא שמע על הרכב הספייס-רוק היפני הפסיכי Acid Mothers Temple שבין ההשפעות הברורות שלו Hawkwind, Amon Duul, הנדריקס וכמובן גם גונג בשילוב עם דיסטורשנים אימתניים.

אלן התחבר לשניים מחבריו - מאקוטו קאוובטה וקוטון קסינו ועם הזמן גם המתופף המעולה טצויה יושידה וחברים מהרכבים אחרים שלו (כמו University of Errors המצוינים שגם יופיעו בפסטיבל) וכך קם לו ההרכב Acid Mothers Gong. ב-2004 ההרכב הוציא תחת השם גונג את התקליט הנפלא Acid Motherhood והוכיח שאלן מצא את הרענון המוזיקלי שחיפש לגונג.

הסאונד של גונג החדשה, עם שלושה גיטריסטים מובילים, הוא הרבה יותר אינטנסיבי כבד ומעושן, יותר רוקי ופחות ג'אזי ומפוצץ בחומות סאונד רועשות שמפגישות את הפסיכדליה המרחפת של אלן עם הכבדות הסטונרית של ה-Acid Mothers. ההרכב מופיע בכל העולם וגם בפסטיבלים המשפחתיים של גונג והוציא תקליט הופעה מצוין המתעד הופעה ביפן.

ההופעה של Acid Mothers Gong בבארבי אמורה להיות השיא של שלושת ימי ההופעות של אלן וגדודי היפנים. בשנה שעברה נתן כאן אלן הופעה מעולה עם Brainville שהראתה שכוחו ורוחו עדיין איתו (למרות שהוא כבר בן 70!), ואם הלהקה תיתן מעצמה אחוז קטן ממה שהיא יכולה מצפה לנו ערב בלתי נשכח.

את הערב תפתח הופעה מסקרנת של יושידה, איגור קרטוגולוב ואסיף צחר שחונכים דיסק חדש של הופעה בארץ מלפני שנתיים.

 ההופעה מתקיימת במסגרת פסטיבל בן שלושה ימים שיפתח במוצ"ש 4/5 עם המון אמנים יפנים מרתקים, ימשך בהופעה המדוברת ביום ראשון וינעל ביום שני בהופעה מסקרנת לא פחות של ההרכב של אלן University of Errors בביצועים ליצירות הראשונות של סופט מאשין בהן אלן היה שותף.

לפרטים נוספים על ההופעה ועל הפסטיבל, כולל קטעים להאזנה

תגובות