מגזין

Give Thanks To Israel Vibration

להקת ISRAEL VIBRATION עזרה לניר אביבי להבין את המהות האמיתית של חג החירות.

מאת ניר אביבי. 24-04-2008

תגיות: Israel Vibration

Give Thanks To Israel Vibration

הפסח הזה הביא איתו רוחות שונות ומוזרות באוויר: החמסינים שפוקדים אותנו כל כמה ימים, תיירים שמגיעים לחופי ת"א ושוטפים כל חלקה בעירנו בשפה זרה, החמץ שנמכר בכל עבר ומאפשר לאכול אוכל טוב גם בחג החירות. לפחות אין יותר   שוטטויות ממושכות וחסרות פשר ברחובות העיר אחרי שנגמר מלאי הפיתות והבורקסים במזווה, הליכות מיוזעות ומבאסות שכל כולן נועדו אך ורק בשביל לקנות במחיר מופקע קבב בפיתה או סמבוסק מאובק במאפיה סודית בדרום העיר.

 חוק החמץ עשה לנו טוב והחג הזה רק הולך ומשתבח עם הזמן מבחינתי. סוף סוף הזדמנות להירגע ולחשוב, לראות מהי הדרך האמיתית לחירות והאם מחג הפסח האחרון התנהלתי נכון ועברתי עוד כמה שלבים בדרך לעצמאות לה אני כל כך מייחל ,שואף ומנסה להגיע. העצמאות בשביל אדם בריא וממוצע שחי בארץ היא אינדיבידואלית אבל מכילה בתוכה דברים דומים בסך הכל- להצליח לחסוך מספיק כסף בשביל לקנות  לך או לחברה דיסק או ספר מדי פעם. להצליח לעשות נסיעה אחת או שתיים לחו"ל בשנה או בשנתיים (דבר שלא עמדתי בו בשנתיים האחרונות) , לא להסתבך בפלילים (כי כלא זה מבאס) ועוד דברים מהסוג הזה. אבל רובנו לא חושבים על בריאות. הבריאות היא הדבר הכי חשוב, הנפשית והפיסית- הנפשית היא המהות :היא מה שמחזיק אותנו שפויים, היא המדד שלנו למעשה טוב ורע, לסינון הזבל אותו אנחנו סופגים יום יום, הדבר שמסלק מחשבות רעות ואובדניות, ונפש בריאה היא נפש שגורמת לנו לעלות למעלה וגבוה . להיות חלק מהכולל. הבריאות הפיסית היא הקופסא- היא הדבר שמגביל אותנו לרוב להרגיש טוב מבפנים. קשה מאוד להיות מאושר שהגוף חולה- אין מה לעשות, זאת עובדה.

ISRAEL VIBRATION  הם השראה מדהימה לדעתי, ל-אל ייאוש, לפריצת המחסומים הנפשיים והפיסיים, בלי קשר לאיכות המוסיקלית שלהם ולעובדה שהם עומדים בשורה אחת עם ההרכבים הכי טובים של סצינת הרוטס והרגאיי היום ובעבר. העובדה שהזמרים הם נכים, שהתגברו על כל הקשיים הפיזיים והמנטליים ובכל זאת מטיפים לאהבה, אופטימיות ושלום מקסימה אותי ומעוררת כבוד, מבחינתי לא הייתי יכול לקבל מתנה ראויה לחג הפסח יותר  מהם.   

 אז ISRAEL VIBRATION, להקת הרוטס הכי מדהימה בעולם הגיעה לארץ ביחד עם ה-ROOTS RADICS  וזמרות הליווי של BURNING SPEAR ללילה אחד של שתי הופעות בברבי. אני הייתי בהופעה הראשונה שהחלה ב-20:30. את הברבי אני לא אוהב- וכנראה לא אוהב לעולם. הם תמיד עושים לי בעיות בכניסה. תמיד, לא משנה מה אני אגיד ומה אעשה, הבחורות שבכניסה אותי לא אוהבות.  היה עדיף כמובן שההופעה הייתה נערכת כפי שתוכנן בהתחלה-בפארק ברעננה מתחת לכיפת השמיים, אבל בישראל כמו בישראל חושבים ביטחון-שלום וביטחון . אבל ברבי או לא ברבי- ההופעה חיפתה על זה מיד. את הפרטים המדויקים על הלהקה אני לא אפרט (היסטוריה, דיסקוגרפיה וכו') ,את כל אלו יהיה ניתן לשמוע גם בספישל ISRAEL VIBRATION עם "גיל ראסטה" שנערך כאן בקול הקמפוס שבוע לפני ההופעה ויעלה לאון דימונד בקרוב, לכן אתאר רק את ההופעה. ISRAEL VIBRATION  היו מדהימים. מהרגע הראשון שה-ROOTS RADICS (אחת מלהקות הרגאיי הטובות היום בעולם) עלו לבמה וחיממו את הקהל רבע שעה היה אפשר להרגיש את האווירה ואת המסר- אהבה, אחווה וראסטה פאוור.

שני הסולנים ססיל סקאלי ספנס ולסל וויס בולגין עלו לבמה והתחילו עם רצועת שירים מהאלבום החדש שיצא לא מזמן STAMINA הביצועים היו טובים והלהקה ישבה הדוק וטוב. לא הכרתי את השירים ולכן היה לי קצת קשה להתמסר אבל הם היו לא פחות טובים מהקטעים הישנים  שלהם ולכן ההנאה היתה גדולה. אמנם וויס היה קצת מרוחק אבל סקאלי מדי פעם נתן ריקוד וביקש את תשועות הקהל שנענה מיד ומחיאות הכפיים היו מטורפות. האווירה היתה כייפית , וריח של ג'נג'ה משובחת מילא את החלל. כשהגיע הקטע THE SAME SONG הישן והטוב  ההתרגשות הייתה גדולה מאוד. הקהל ואני התחיל לרקוד בטירוף ולעוף לשמיים.COOL& CALM אחד הקטעים האהובים עליי של להקת הרוטס המדהימה הזו גם גרם לי להתרגש מאוד.  לאחר מכן באו עוד קטעים וריקודים, שאיפות עשן ופורקן,אבל אני כבר לא זוכר , הייתי כבר במקום אחר.

היה הדרן ולבסוף סיימו ב-NANANANANANANANANA  REGGAE שיר חביב אופטימי וקליל, שהקהל נהנה לשיר ביחד עם הלהקה וראו שוויס וסקאלי מבסוטים מהקהל של ארץ הקודש. בשיר הזה וויס וסקאלי ירדו מהבמה, הROOTS RADICS  נשארו קצת, עשו פייד אאוט להופעה וירדו כנראה לנוח שעה קלה לפני ההופעה הבאה שנערכה ב23:00. נהניתי להיות שם, לראות אותם רוקדים שרים ושמחים. הם נתנו לי השראה ואני מקווה שלכל מי שהיה שם איתי. לראות אותם עומדים שם, גם בגיל מבוגר ונותנים הופעה כמעט מושלמת , היה מרגש ובמיוחד בפסח-חג החירות נתן לי הרבה חומר למחשבה.

GIVE THANKS TO ISRAEL VIBRATION חג חירות שמח.

תגובות

  • כתבה מרתקת..

    יכולת כתיבה מרשימה, חבל שלא הייתי שם כדי לחוות את כל מה שמסופר למעלה

    פיגוזית, 25-04-2008 06:37

  • יא זלמה

    אחלה כתבה... באמת! תיאור מדוייק וההקשר כל כך נכון לחג החרות...בעיקר שמדובר בלהקה המדהימה הזאת. הריח באוויר היה שונה (ולא אני לא מדבר על הגנג'ה...) אני מדבר על ריח של אהבה , אחווה ואושר שהיו שם בקהל ...לרגע חשבתי שאני על חוף ים בג'אמייקה או לפחות מדמיין...לפחות החיוך לא ירד כמה שעות טובות... .

    שיבאבא, 25-04-2008 10:55