מגזין

חום אנושי

"הדבר האמיתי שיש לו ערך הוא עשיית האומנות". נועם רותם מסכם כ-300 הופעות של "עזרה בדרך" , אודי ניב נשאר אחרי ההופעה לשוחח עימו

מאת אודי ניב. 22-04-2008

תגיות: אודי ניב, ראיון, נועם רותם

חום אנושי

מאת: אודי ניב

הגעתי להופעה של נעם רותם עם רגשות מעורבים. אומנם הייתי כבר בכמה הופעות שלו אבל רובן היו אקוסטיות, ואינטימיות מאוד. כבר מזמן לא ראיתי אותו בהופעה חשמלית.

רותם עולה לבמה יחד עם אדם שפלן (בס) וגילי רייכנטל (תופים) כשהם לבושים שחור. הוא כבר מזמן זנח את החולצות המבריקות של ימי "קרח 9" ובכלל, רותם שרואים בשנים האחרונות והאדם שיצא לי להכיר בראיון שנערך לאחר ההופעה הוא אמן צנוע ופשוט, שמתעניין כיום בעיקר ביצירת אומנות נקייה ממניירות. "אני לא יותר צנוע ממה שאני... אבל בסה"כ , כמה שזה לא צנוע לומר, אני אדם פשוט. אני מראה את מה שיש. למרות שאולי כאדם אני כזה אבל באומנות אני משתדל להיות לא צנוע. אומנות צנועה בעיני היא אומנות נורא משעממת. צריכה להיות איזה דרמה, איזשהו קצה, אחרת זה נורא משעמם .היופי באומנות שדברים מקבלים אמפליפיקציה"

ההופעה נפתחת עם השיר "בשורות רעות" מתוך אלבומו האחרון. בהחלט שיר ראוי לפתיחת הופעה. שני שירים אחריו מגיע "חרב דמוקלס", תרגום לשירו של לו ריד. רותם נשמע טבעי ואמיתי בשיר כאילו זה היה שירו שלו. בדיסק זה נשמע טוב מאוד, אבל בהופעה הוא מצליח להעביר עוד יותר את החיבור העמוק שלו לטקסט. המופע ממשיך עם השיר המצוין בעל טקסט חושפני "אין לזה סוף" ואז רותם מוציא את המפוחית ומכריז: " נכנסו לחלק הפולקי של הערב". ושר את הסינגל המושמע מאלבומו האחרון "עולה יורד". ככל שהמופע נמשך רותם לוקח איתו את הקהל למסע שעולה יורד בתזמון המתאים. הן בחירת סדר השירים והן העיבודים החדשים לשירים היו מעולים. גם השיר החדש "מדברים על הילד" אותו ניגן רותם כשהוא לבד על הבמה, הגיע בדיוק בזמן ונתן את האתנחתא לצורך האזנה לטקסט איכותי. רתם קורא לחברים להצטרף וממשיך עם "אסף אמדורסקי" המקפיץ והידוע מימי "קרח 9". הבס של שפלן נותן בראש, התוף של רייכנטל לא נשאר חייב והחבורה כאילו מכינה את  הקהל, סוחטת ממנו אנרגיות בגאוניות בכדי להכין את הקהל לרצף השירים המלנכולים והשקטים יותר של הערב.

כשרותם שר על אורי לוטן ומירי בן יוסף הקהל מתרגש איתו. הוא מצליח לקחת איתו את הקהל למסע ציורי איתו הוא מגיע מבתי חולים קודרים דרך חדרי חדרים ועד לבתי עלמין. רותם של היום לא מפחד להסתכל על הכאב והבדידות הישר בעיניים כשכל זה מוגש לקהל במעטפת חמימה של רוק'נ'רול פשוט ומשובח. הקהל, כמו בהתאמה לשמות אלבומיו מחבק אותו לאורך כל ההופעה , מדקלם את שיריו ויש התחושה כי הוא מלווה אותו באופן קבע במסע ההופעות הארוך מאז צאת הדיסק " עזרה בדרך". בהדרן נותן רותם לקהל טעימה נוספת מהחומר החדש-"ברזל ואבנים". הוא שוב מתגלה כאמן גדול שלא לוקח את הקהל שלו כמובן מאליו: "אני יודע שקשה לקבל שירים חדשים בהופעה, תודה לכם". את ההופעה סיים עם גרסת עם הכיסוי לשיר "מכת שמש" מתוך עבודה עברית 2.

"אני צריך חום אנושי" אמר אמן שיודע הן לקבלו והן להעניקו לקהל באותה המידה. נראה שיותר מהכל הוא פשוט נהנה ליצור ולהופיע.

נעם , כבר הרבה זמן שלא ראינו אותך במופע חשמלי ...

"נכון , ההופעה הייתה סוג של ניסיון. ההופעות החשמליות הקודמות היו דומות מאוד לאקוסטית והפעם היה ניסיון לעשות את קצת אחרת  עם עיבודים חדשים ולכן רצינו לעשות את המופע בעמידה, לקבל אנרגיה קצת אחרת  מהקהל".

 קראתי שאתה אף פעם לא קורא ביבליוגרפיה של אמנים שאתה אוהב ...

"אני מחפש להתחבר לאומנות ולא לאמן. ככל שמתעניינים באמן מפספסים ואני אוהב לקבל את המוצר האמנותי. בשנים האחרונות נהיה פוקוס גדול על האומן ולא על האומנות שלו. ככל שנקבל יותר הסברים על היוצר או על היצירה היא נחלשת אבל זוהי הגישה הבסיסית שלי. אני באופן כללי כאוהב אומנות וספרות לא אוהב לקרוא פרשנות על יצירות שאני אוהב. אומנות טובה מספרת סיפור וזה בעצם מה שכולם מחפשים - סיפור טוב. הצורה אינה מעניינת אותי".

כבר מתחילת קריירת הסולו שלך שמך קושר למוסיקת שוליים. הופעת אין ספור הופעות חלקן אף חינם, חלקן במקומות הארד-קור כמו "הפרילנד ". נח לך עם ההגדרה ?

"אתה לא יכול לבחור אם אתה איש שוליים. אמן אמיתי ואותנטי לא באמת בוחר מה הוא מייצר אומן אמיתי צריך להיות באיזשהו חיפוש ואולי חלק מהאנשים הפסיקו לחפש. הגישה שלי היא תרצו תאכלו לא תרצו לא תאכלו אני פשוט לא יודע לעשות את זה אחרת".

 

בהופעה הזו שרת שתי גרסאות כיסוי ובאופן כללי שמעתי אותך מבצע בהופעות שלך כמה גרסאות כיסוי מעניינות.

"בשבילי גרסת כיסוי היא עוד דרך להביע באומנות שלך משהו מעבר להצדעה לאמן אחר. היכולת להשתמש במילים של מישהו אחר בשביל להגיד משהו שלך. היכולת להשתמש בזה בתור פלטפורמה למשהו שלך. כשאני מבצע גרסאות כיסוי בדרך כלל  אני לא בוחר מראש. זה משהו שמתנגן לי על נושא שיש לי דבר כלשהו לומר עליו".

יש ביקוש  וגם השמועות כבר החלו. מה עם דיסק הופעה?

"אנחנו חושבים על לעשות דיסק הופעה אבל דווקא את ההופעה האקוסטית עם הפסנתר שנותנת משקל וצבע אחר לשירים שבאלבום. זו ההופעה שהכי ייצגה את האלבום "עזרה בדרך". עשיתי כ-300 הופעות עם האלבום עזרה בדרך והגיע הזמן לסכם את זה ולעבור הלאה".

מאוס, צפוי, אבל בכל זאת מתבקש. מה עם קרח 9? יש סיכוי שנשמע או נראה אותם שוב יחד?

"יש דברים שצריך להשאיר מאחור. טיפשי להגיד שאני פוסל על הסף. אין בזה עניין אומנתי מבחינתי כרגע. כולנו חברים ואם נרגיש לנכון, ויהיו לנו מה להגיד יחד נגיד אותו. מה שעשיתי בקרח 9 היה אותנטי לאותה תקופה. אמן לא יכול להישאר באותה נקודה . זה היה ביטוי אחר לאומנות וכרגע אני רחוק מהחומרים אלה".

אז מה בכל זאת מצפה לנו בהמשך הדרך?

"מה שאני עושה זה לכתוב שירים אני לא אוהב את הביטוי "עבודה על אלבום". אני לא עובד על אלבומים. ברגע שיש מספיק שירים נכנסים ומקליטים. היום שרתי שני שירים חדשים ואני ממשיך לכתוב וליצור כל הזמן".

לסיום רק עוד משפט אחד שאמר לי רותם במהלך השיחה שמסכם אולי יותר מכל את התרשמותי הכללית מההופעה, וממנו כאדם וכאמן: "הדבר האמיתי שיש לו ערך זה העשייה של האומנות. כל מה שקורה מעבר לזה, איך זה מתקבל ולאן זה הולך זה לא משנה במיוחד. הכי חשוב זה לעשות את זה. זוהי כוחה של אומנות וזה מה שאני משתדל לעשות".

נעם רותם  - " עזרה בדרך " - הופעה חשמלית -  לכו מהר לפני שייגמר.

תגובות

 • מהנה!!!

  פעם ראשונה שיוצא לי לקרוא באתר כתבות של "אודי ניב" חדש??? בכל מקרה כתבה ממש מהנה ואומן בהחלט ראוי לשבח נעים לדעת שיש עדיין אומנים שיש מאחורי המוזיקה שלהם מסר.

  חיים מזרחי, 26-04-2008 11:26

 • שירן איציק

  סחתיין אודי.... כתבה מגניבה מעניינת ומלמדת.... : )

  שירן איציק, 27-04-2008 02:06

 • מעניין

  שיחקת אותה אבאלה אפילו אחד כמוני שלא ממש מבין במוזיקה הצליח להרגיש את מהות ההופעה דרך המילים בהצלחה

  צחי שרביט, 29-04-2008 05:13

 • תודה רבה לכולכם

  אודי ניב, 01-05-2008 10:39

 • איזה יופי

  אודי, אחרי דיסק מצויין- בהחלט עשית לי חשק לקפוץ ולראות את ההופעה (אולי פשוט תזמין אותי?...) נועם- שדר אלינו עוד בנאדם! שיהיה בטוב.

  א. לנצ'נר, 01-05-2008 11:14

 • מה נסגר?

  כל החברים הגיבו??? לא מתאים לקול הקמפוס ככה

  Q, 22-09-2008 04:28